Fizinės medicinos ir reabilitacijos skyrius renovuotas dviem etapais – 2007 m. ir 2011 m. Šiuolaikiškai atnaujintos ir įrengtos kineziterapijos salės, fizioterapijos, masažo, klinikinio logopedo, psichologo kabinetai. Moderniame ergoterapijos kabinete sukomplektuota „savarankiško gyvenimo būsto“ įranga. Priemonės ir įranga pritaikytos lavinti kiekvieno paciento savarankiškumą bei pomėgius, atsižvelgiant į jo amžiaus poreikius.

Šiame skyriuje darbas organizuojamas, remiantis JAV, Kanados, Vokietijos, Ispanijos, Lenkijos analogiškuose skyriuose sukaupta patirtimi, kuriuose tobulinosi ir stažavosi mūsų specialistai. Skyriuje įdiegtos šiuolaikiškos metodikos, vykdoma mokslinė veikla, vyksta reabilitacijos specialistų mokymas bei tobulinimas.

VAIKŲ AMBULATORINĖS REABILITACIJOS SKYRIUS
Vaikų ambulatorinės reabilitacijos skyriaus vedėjas fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytojas Romualdas Sinkevičius  
                                                                                                                                                               

Kiekvienam pacientui sudaroma individuali reabilitacijos programa, atsižvelgiant į funkcijų sutrikimo laipsnį, paciento amžių.

Pacientai priimami su siuntimais arba teikiamos mokamos paslaugos.

 

 

Paslaugos

Kineziterapija – tai viena pagrindinių reabilitacijos priemonių, skirta gydyti, grąžinti, kompensuoti vaikų ir suaugusiųjų prarastas judėjimo funkcijas, stiprinti ir palaikyti sveikatą, vykdyti ligų, traumų ir negalios prevenciją pasitelkiant judesį.

Vaikų sveikatinimui ir reabilitacijai parenkamos jų poreikius bei raidos ypatumus atitinkančios kineziterapijos priemonės, kurios derinamos kartu su žaidimais ir sporto elementais. Tarp šių priemonių yra suaugusiųjų ir vaikų gydomieji pratimai ir padėtys, stuburo ir sąnarių tempimas, ankstyvas pacientų aktyvinimas naudojant „Easy Stand“ stovus bei nuolatinio pasyvaus judesio aparatą „Kinetec“, mechanoterapiją, hidroterapiją baseine. Naudojamos kineziterapijos metodikos: „Schroth“ metodas skoliozei gydyti, Dinaminis neuroraumeninis stabilizavimas (DNS), “Mulligan“ manualinė terapija.

Kineziterapijos paslaugos teikiamos esant:

• Atramos judamojo aparato pažeidimams;

• Nervų sistemos ligoms;

• Kvėpavimo sistemos ligoms;

• Kūdikių ir vaikų motorinės raidos sutrikimams;

• Kitoms patologijoms.

  

Kineziterapija kūdikiams – fiziniai pratimai, stimuliuojantys kūdikių fizinį augimą (motorines funkcijas), protinę veiklą, normalizuojantys raumenų tonusą, teigiamai veikiantys kraujotakos, kvėpavimo ir medžiagų apykaitos funkcijas. Kūdikių mankšta rekomenduojama 1,5–12 mėnesių mažyliams.

 
  

Kineziterapija baseine / vertikalioji vonia – vertikalūs stuburo ir sąnarių tempimo pratimai vandenyje. Šioje procedūroje susijungia vandens ir kineziterapijos gydomasis poveikis sutrikusioms raumenų, raiščių, kaulų bei sąnarių funkcijoms atkurti. Atsipalaidavus raumenims ir esant daliniam nesvarumui, pratimai atliekami daug lengviau ir be skausmo. Atliekant pratimus atsipalaiduoja ir sustiprėja raumenys, tvirtėja raiščiai, atsilaisvina suspausti diskai, gerėja stuburą supančių raumenų mityba bei stuburo paslankumas.


Kūdikių plukdymas ir mankšta vandenyje. Vanduo teigiamai veikia mažylio emocijas, skatina greičiau augti ir vystytis, stiprina raumenis. Plukdomi ir mankštinami vandenyje kūdikiai pradeda anksčiau sėdėti, stovėti, vaikščioti. Vanduo grūdina organizmą, mažyliai rečiau serga virusinėmis ligomis.
Sausas stuburo tempimas
 su „Mili + TRACompiuter“ stalu taikomas įvairiems raumenų-skeleto sistemos biomechanikos sutrikimams gydyti. Ypač efektyvus tarpslankstelinių diskų išvaržų atvejais. Tempiant grąžinama taisyklinga stuburo geometrinė konfigūracija, sumažėja spaudimas pažeistame diske, padidėja jo aukštis. Dėl to sumažėja facetinių sąnarių spaudimas, mažiau spaudžiama nervinė šaknelė, suaktyvėja medžiagų apykaita ir sudaromos sąlygos diskui gyti. 
Be teikiamų kineziterapijos paslaugų skyriuje atliekamas mokslinis darbas, pasitelkiant modernias tyrimų priemones, pavyzdžiui, izokinetinį dinamometrą „Biodex Multi-Joint System – PRO4“. Ištyrimas „Biodex PRO4“ rekomenduojamas po ilgalaikės galūnės imobilizacijos, esant ryškiai raumenų hipotrofijai, po ūmių ar lėtinių atramos judamojo aparato susirgimų, traumų, operacijų, reabilitacijos ar treniruočių programai įvertinti.

 

Ergoterapija – prarastų įgūdžių ir veiklos (kasdienės, darbinės, žaidimų bei laisvalaikio) grąžinimas. Skyriaus ergoterapeutas formuoja, ugdo ar lavina kasdienių veiklos sričių įgūdžius specialiai įrengtoje savarankiško gyvenimo buto erdvėje; lavina sensoriką, smulkiąją ir stambiąją motoriką, kognityvines (pažintines) funkcijas. Ergoterapijos procedūrose taikoma nauja darbo su vaikais metodika: žaidimų terapija, t.y. virtuali reabilitacija, naudojant „Xbox 360 Kinect“. Naudojama interaktyvi pažintinių funkcijų lavinimo sistema „REHACOM“; „MO-HO“ žmogaus užimtumo modelis.

Klinikinio logopedo veikla. Tai sveikatinimo veikla, skirta vaikų kalbos, maitinimosi, komunikacijos ir rijimo sutrikimams šalinti, atsiradusiems dėl perinatalinės patologijos, raidos, kvėpavimo sistemos sutrikimų, anatominių burnos organų trūkumų, burnos ir veido miofunkcinių sutrikimų, ryklės ir gerklų, nervų sistemos, psichikos ar genetinių ligų, taip pat tų sutrikimų požymiams mažinti ar sutrikusioms funkcijoms kompensuoti.

Klinikinis logopedas konsultuoja ir taiko logopedinę terapiją:

 • „VocaSTIM - Master“ įranga - skirta gerklų parezės, afazijos, disfagijos, dizartrijos, sunkiam rijimui, insulto pažeistas balso stygas gydyti.
 • Hjustono metodika.
 • Logopedinio teipavimo metodika.
 • Kalbos ir komunikacijos sutrikimų šalinimas.
 • Balso sutrikimų šalinimas.
 • Rijimo sutrikimų šalinimas.
 • Miofunkcinė terapija.
 • Maitinimo terapija.

Medicinos psichologas konsultuoja, taiko psichologinį ištyrimą, naudodamasis įvairiais diagnostikos ir gydymo metodais, testuoja pagal DISC ir WISC metodikas.

 • Naudojama savižudybių prevencijos programa „ASIST“, “CAMPS“.
 • Naudojama biologinio grįžtamojo ryšio (biofeetback) įranga, kuri skirta mokyti pacientus kontroliuoti savo fiziologinius procesus, siekiant pagerinti fizinę ir psichinę sveikatą.
 • Atliekamas Bender - Gestalt II testas, skirtas vertinti vaikų ir suaugusių vizualinės ir motorinės integracijos įgūdžius.

Esant sveikatos sutrikimams ligos eiga ir gydymo efektyvumas labai priklauso nuo emocinės paciento būklės. Geros psichinės sveikatos pacientai yra labiau motyvuoti gydymui, uoliau laikosi gydytojų rekomendacijų, jiems greičiau gyja žaizdos, mažėja skausmas, gerėja miego kokybė.

Dirbant fizinės medicinos ir reabilitacijos srityje psichologas konsultuoja individualiai. Tokių konsultacijų tikslas – padėti sergančiajam prisitaikyti prie pakitusių aplinkybių, susidoroti su neigiamomis emocijomis ar socialinių ryšių kokybės sumažėjimu, skatinti motyvaciją reabilitacinei programai,

Klinikiniai psichologiniai tyrimai, leidžiantys įvertinti vaiko vystymosi raidą, jo dėmesį, atmintį, kognityvines funkcijas, socialinę adaptaciją, savarankiškumą.

Taikomos metodikos koreguoti pacientų elgesį ar reakcijas į ligos eigą, stabilizuoti psichoemocinę būklę.

Socialinis darbuotojas konsultuoja pacientą dėl kilusių socialinių klausimų apie socialines išmokas, neįgalumo nustatymą ir su juo susijusias lengvatas, kompensacijas būsto, transporto išlaidoms, reabilitacijos priemonių taikymą, reabilitacijos reikmenų bei kompensacinės technikos įsigijimą.

Gydomasis klasikinis masažas. Masažuojamuose audiniuose gerėja limfos ir kraujo apytaka, medžiagų apykaita. Masažas atpalaiduoja raumenis, normalizuoja jų tonusą, teigiamai veikia sąnarius, sausgysles ir visas nervų sistemos dalis.Gydomasis kūdikių masažas
 stiprina kūdikių imunitetą, pagerina kraujotaką, normalizuoja raumenų tonusą, skatina mažylio psichomotorinį vystymąsi, sumažina suirzimą, gerina virškinimą. Rekomenduojama kūdikį pradėti masažuoti jau nuo 1,5 mėn. amžiaus.

Fizioterapija
 – tai natūralių ir dirbtinių gamtinių veiksnių pritaikymas profilaktikai, gydymui ir reabilitacijai. Fizinės medicinos ir reabilitacijos skyriuje taikomos įvairios fizioterapijos procedūros: elektrostimuliacija, impulsinių srovių terapija, galvanizacija, elektroforezė (su medikamentais), darsonvalizacija, trumpųjų bangų terapija, ultraaukšto dažnio terapija, ultragarsas, fonoforezė (su medikamentais), magneto terapija, šviesos terapija, lazerio terapija, inhaliacijos, pneumatinė kompresinė terapija (specialus limfodrenažinio masažo metodas limfos ir veninės kraujotakos apytakai gerinti), termoterapija, krioterapija (gydymas šalčiu). Šios priemonės mažina uždegimą, skausmą, atpalaiduoja įtemptus ir stimuliuoja nusilpusius raumenis, gerina kraujotaką, skatina žaizdų, opų gijimą, gerina sąnarių funkciją ir širdies kraujagyslių, virškinamojo trakto, kvėpavimo sistemų veiklą.

Parafino vonelės plaštakoms taikomos prieš ergoterapijos procedūras. Dėl šilumos poveikio stimuliuojama kraujotaka, atpalaiduojami raumenys, sumažinamas raumenų tonusas ir spazmai.

Inovatyvios diagnostikos ir reabilitacijos priemonės
Inovatyvios vaikų Fizinės medicinos ir reabilitacijos centro diagnostikos ir reabilitacijos priemonės:

Judesio analizės laboratorija – vienas pažangiausių modernių metodų reabilitacijoje. Judesio analizė taikoma pacientų, sergančių ligomis, paveikiančiomis paciento gebėjimą vaikščioti, vertinti bei planuoti tolesnį gydymą.

BIODEX 4 Pro izokinetinis dinamometras – viena moderniausių raumenų testavimo ir treniravimo sistema, kuri vertina/treniruoja raumenų jėgą, ištvermę, raumenų grupių tarpusavio sąveiką.

BIODEX pusiausvyros sistemakurios pagalba atliekamas ne tik asmens pusiausvyros įvertinimas, kritimo rizikos prevencija, bet ir apatinių galūnių nervų bei raumenų valdymo treniravimas.

,,Zebris“ (Zebris medical) - kompiuterizuota eisenos vertinimo ir treniravimo sistema.

Padobarografas - aparatas padedantis diagnozuoti įvairias pėdų deformacijas.

DIERS Formetric III 4D sistema – leidžia greitai ir be radioaktyvios spinduliuotės įvertinti galimą stuburo padėtį pasitelkiant paviršinės topografijos būdą.

Eisenos treniruoklis EIK – įranga, skirta lavinti pusiausvyros laikymo, ėjimo bei kitas judėjimo funkcijas po sunkių traumų, operacijų, insulto ir kitų sveikatos sutrikimų.

Neuro-ortopedinis kostiumas ATLANT – dėvint kostiumą stimuliuojama nervų sistema bei koreguojama atramos judamojo - aparato veikla.

„Galileo Vibro“ plokštuma – generuojamos vibracijos dėka stimuliuojama kūno propriorecepcija, treniruojami apatinių galūnių bei nugaros raumenys.

„REDCORD“ įranga – kilpų terapijos įranga, padedanti efektyviau atlikti gydomuosius judesius, lavinančius raumenų jėgą ir ištvermę, didinančius jų amplitudę.

Virtualios realybės įrenginys „Microsoft Xbox Kinect 360“ – virtualios realybės terapija padeda įtraukti pacientą į aktyvią žaidybinę veiklą bei atkurti pažeistas atramos - judamojo aparato funkcijas, gerinti kognityvines funkcijas.
 
VAIKŲ STACIONARINĖS REABILITACIJOS SKYRIUS
Vaikų stacionarinės reabilitacijos skyrius įkurtas 2023 m.  sausio 16 d., atskiriant Vaikų fizinės medicinos ir reabilitacijos skyriaus ambulatorinę ir stacionarinę dalis. Tikslinė pacientų grupė – nervų sistemos ligų ir judamojo-atramos aparato pažeidimų profiliai: reabilitacija III ir reabilitacija II. Skyriuje taikomi pažangūs, šiuolaikinės objektyvios reabilitacijos metodai ir priemonės.

Vaikų stacionarinės reabilitacijos skyriaus vedėjas fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytojas dr. Tomas Aukštikalnis. 

Dėl stacionarinės reabilitacijos paslaugų kreiptis tel. 869778239 9:00val. – 12:00val. darbo dienomis.

Informacija apie ligoninėje esančius pacientus telefonu neteikiama.

 


           

 
PASLAUGOS
Kiekvienam pacientui sudaroma individuali reabilitacijos programa, atsižvelgiant į funkcijų sutrikimo laipsnį, paciento amžių.

Esant pageidavimui gali būti teikiamos papildomos mokamos paslaugos.

Kineziterapija – tai viena pagrindinių reabilitacijos priemonių, skirta gydyti, grąžinti, kompensuoti vaikų ir suaugusiųjų prarastas judėjimo funkcijas, stiprinti ir palaikyti sveikatą, vykdyti ligų, traumų ir negalios prevenciją pasitelkiant judesį.
Vaikų sveikatinimui ir reabilitacijai parenkamos jų poreikius bei raidos ypatumus atitinkančios kineziterapijos priemonės, kurios derinamos kartu su žaidimais ir sporto elementais. Tarp šių priemonių yra suaugusiųjų ir vaikų gydomieji pratimai ir padėtys, stuburo ir sąnarių tempimas, ankstyvas pacientų aktyvinimas naudojant „Easy Stand“ stovus bei nuolatinio pasyvaus judesio aparatą „Kinetec“, mechanoterapiją, hidroterapiją baseine. Naudojamos kineziterapijos metodikos: „Schroth“ metodas skoliozei gydyti, Dinaminis neuroraumeninis stabilizavimas (DNS), „Mulligan“ manualinė terapija.

Kineziterapijos paslaugos teikiamos esant:
• Atramos judamojo aparato pažeidimams,
• Nervų sistemos ligoms.
 


K
ineziterapija kūdikiams 
– fiziniai pratimai, stimuliuojantys kūdikių fizinį augimą (motorines funkcijas), protinę veiklą, normalizuojantys raumenų tonusą, teigiamai veikiantys kraujotakos, kvėpavimo ir medžiagų apykaitos funkcijas. Kūdikių mankšta rekomenduojama 1,5–12 mėnesių mažyliams.
 
 
 
 
 


Kineziterapija baseine/vertikalioji vonia
– vertikalūs stuburo ir sąnarių tempimo pratimai vandenyje. Šioje procedūroje susijungia vandens ir kineziterapijos gydomasis poveikis sutrikusioms raumenų, raiščių, kaulų bei sąnarių funkcijoms. Atsipalaidavus raumenims ir esant daliniam nesvarumui, pratimai atliekami daug lengviau ir be skausmo. Atliekant pratimus atsipalaiduoja ir sustiprėja raumenys, tvirtėja raiščiai, atsilaisvina suspausti diskai, gerėja stuburą supančių raumenų mityba bei stuburo paslankumas.

Kūdikių plukdymas ir mankšta vandenyje.
 Vanduo teigiamai veikia mažylio emocijas, skatina greičiau augti ir vystytis, stiprina raumenis. Plukdomi ir mankštinami vandenyje kūdikiai pradeda anksčiau sėdėti, stovėti, vaikščioti. Vanduo grūdina organizmą, mažyliai rečiau serga virusinėmis ligomis.Sausas stuburo tempimas su „Mili + TRACompiuter“ stalu taikomas įvairiems raumenų-skeleto sistemos biomechanikos sutrikimams gydyti. Ypač efektyvus tarpslankstelinių diskų išvaržų atvejais. Tempiant grąžinama taisyklinga stuburo geometrinė konfigūracija, sumažėja spaudimas pažeistame diske, padidėja jo aukštis. Dėl to sumažėja facetinių sąnarių spaudimas, mažiau spaudžiama nervinė šaknelė, suaktyvėja medžiagų apykaita ir sudaromos sąlygos diskui gyti.
Be teikiamų kineziterapijos paslaugų skyriuje atliekamas mokslinis darbas, pasitelkiant modernias tyrimų priemones, pavyzdžiui, izokinetinį dinamometrą „Biodex Multi-Joint System – PRO4“. Ištyrimas „Biodex PRO4“ rekomenduojamas po ilgalaikės galūnės imobilizacijos, esant ryškiai raumenų hipotrofijai, po ūmių ar lėtinių atramos judamojo aparato susirgimų, traumų, operacijų, reabilitacijos ar treniruočių programai įvertinti.
E
rgoterapija – prarastų įgūdžių ir veiklos (kasdienės, darbinės, žaidimų bei laisvalaikio) grąžinimas. Skyriaus ergoterapeutas formuoja, ugdo ar lavina kasdienių veiklos sričių įgūdžius specialiai įrengtoje savarankiško gyvenimo buto erdvėje; lavina sensoriką, smulkiąją ir stambiąją motoriką, kognityvines (pažintines) funkcijas. Ergoterapijos procedūrose taikoma nauja darbo su vaikais metodika: žaidimų terapija, t. y. virtuali reabilitacija, naudojant „Xbox 360 Kinect“. Naudojama interaktyvi pažintinių funkcijų lavinimo sistema „REHACOM“; „MO-HO“ žmogaus užimtumo modelis.Klinikinio logopedo veikla. Tai sveikatinimo veikla, skirta vaikų kalbos, maitinimosi, komunikacijos ir rijimo sutrikimams šalinti, atsiradusiems dėl perinatalinės patologijos, raidos, kvėpavimo sistemos sutrikimų, anatominių burnos organų trūkumų, burnos ir veido miofunkcinių sutrikimų, ryklės ir gerklų, nervų sistemos, psichikos ar genetinių ligų, taip pat tų sutrikimų požymiams mažinti ar sutrikusioms funkcijoms kompensuoti.

Klinikinis logopedas konsultuoja ir taiko logopedinę terapiją:

 • „VocaSTIM - Master“ įranga - skirta gerklų parezės, afazijos, disfagijos, dizartrijos, sunkiam rijimui, insulto pažeistas balso stygas gydyti.
 • Hjustono metodika.
 • Logopedinio teipavimo metodika.
 • Kalbos ir komunikacijos sutrikimų šalinimas.
 • Balso sutrikimų šalinimas.
 • Rijimo sutrikimų šalinimas.
 • Miofunkcinė terapija.
 • Maitinimo terapija.

Medicinos psichologas konsultuoja, taiko psichologinį ištyrimą, naudodamasis įvairiais diagnostikos ir gydymo metodais, testuoja pagal DISC ir WISC metodikas.

 • Naudojama savižudybių prevencijos programa „ASIST“, “CAMPS“.
 • Naudojama biologinio grįžtamojo ryšio (biofeetback) įranga, kuri skirta mokyti pacientus kontroliuoti savo fiziologinius procesus, siekiant pagerinti fizinę ir psichinę sveikatą.
 • Atliekamas Bender - Gestalt II testas, skirtas vertinti vaikų ir suaugusių vizualinės ir motorinės integracijos įgūdžius.

Esant sveikatos sutrikimams ligos eiga ir gydymo efektyvumas labai priklauso nuo emocinės paciento būklės. Geros psichinės sveikatos pacientai yra labiau motyvuoti gydymui, uoliau laikosi gydytojų rekomendacijų, jiems greičiau gyja žaizdos, mažėja skausmas, gerėja miego kokybė.

Dirbant fizinės medicinos ir reabilitacijos srityje psichologas konsultuoja individualiai. Tokių konsultacijų tikslas – padėti sergančiajam prisitaikyti prie pakitusių aplinkybių, susidoroti su neigiamomis emocijomis ar socialinių ryšių kokybės sumažėjimu, skatinti motyvaciją reabilitacinei programai,

Klinikiniai psichologiniai tyrimai, leidžiantys įvertinti vaiko vystymosi raidą, jo dėmesį, atmintį, kognityvines funkcijas, socialinę adaptaciją, savarankiškumą.

Taikomos metodikos koreguoti pacientų elgesį ar reakcijas į ligos eigą, stabilizuoti psichoemocinę būklę.

Socialinis darbuotojas konsultuoja pacientą dėl kilusių socialinių klausimų apie socialines išmokas, neįgalumo nustatymą ir su juo susijusias lengvatas, kompensacijas būsto, transporto išlaidoms, reabilitacijos priemonių taikymą, reabilitacijos reikmenų bei kompensacinės technikos įsigijimą.


Gydomasis klasikinis masažas.
 
Masažuojamuose audiniuose gerėja limfos ir kraujo apytaka, medžiagų apykaita. Masažas atpalaiduoja raumenis, normalizuoja jų tonusą, teigiamai veikia sąnarius, sausgysles ir visas nervų sistemos dalis.

Gydomasis kūdikių masažas stiprina kūdikių imunitetą, pagerina kraujotaką, normalizuoja raumenų tonusą, skatina mažylio psichomotorinį vystymąsi, sumažina suirzimą, gerina virškinimą. Rekomenduojama kūdikį pradėti masažuoti jau nuo 1,5 mėn. amžiaus.


Fizioterapija – tai natūralių ir dirbtinių gamtinių veiksnių pritaikymas profilaktikai, gydymui ir reabilitacijai. Fizinės medicinos ir reabilitacijos skyriuje taikomos įvairios fizioterapijos procedūros: elektrostimuliacija, impulsinių srovių terapija, galvanizacija, elektroforezė (su medikamentais), darsonvalizacija, trumpųjų bangų terapija, ultraaukšto dažnio terapija, ultragarsas, fonoforezė (su medikamentais), magneto terapija, šviesos terapija, lazerio terapija, inhaliacijos, pneumatinė kompresinė terapija (specialus limfodrenažinio masažo metodas limfos ir veninės kraujotakos apytakai gerinti), termoterapija, krioterapija (gydymas šalčiu). Šios priemonės mažina uždegimą, skausmą, atpalaiduoja įtemptus ir stimuliuoja nusilpusius raumenis, gerina kraujotaką, skatina žaizdų, opų gijimą, gerina sąnarių funkciją ir širdies kraujagyslių, virškinamojo trakto, kvėpavimo sistemų veiklą.

Parafino vonelės plaštakoms taikomos prieš ergoterapijos procedūras. Dėl šilumos poveikio stimuliuojama kraujotaka, atpalaiduojami raumenys, sumažinamas raumenų tonusas ir spazmai.VAIKŲ REABILITACIJOS SKYRIUS DRUSKININKŲ „SAULUTĖ“

Vaikų reabilitacijos skyrius Druskininkų „Saulutė“ įsikūręs 5 hektarų pušyne Druskininkų kurorto centre, ant Nemuno kranto. Nuo 2011m. Vaikų reabilitacijos skyrius yra VŠĮ Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų Vaikų fizinės medicinos ir reabilitacijos centro padalinys. Per metus čia gydoma iki 2500 jaunųjų pacientų iš visos Lietuvos. 


Natūralūs gamtos ištekliai – pušų aromato prisotintas oras, mineralinis vanduo, gydomasis purvas, įstaigoje taikomi reabilitacinio gydymo metodai tonizuoja, grūdina, padidina vaiko organizmo atsparumą ligai, užkerta kelią negaliai ar sumažina jos galimybę.Vadovė 
Fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytoja, Vaikų ligų gydytoja-socialinė pediatrė Rima Pikūnienė 

 


Teikiame šias asmens sveikatos priežiūros paslaugas:
 • vaikų antrinės stacionarinės medicininės reabilitacijos.
 • vaikų raidos sutrikimų ankstyvosios reabilitacijos IIIA stacionarines.
 • vaikų ir suaugusiųjų ambulatorinės reabilitacijos.
 • antrinės ambulatorinės sveikatos priežiūros (fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytojo, vaikų ligų gydytojo-socialinio pediatro, vaikų neurologo konsultacijos).
 
Druskininkų „Saulutė“ gydo vaikus, sergančius:
 • nervų sistemos ligomis (vaikų cerebriniu paralyžiumi, po galvos ir nugaros smegenų traumų, neuroinfekcijų);
 • psichikos ir elgesio sutrikimais;
 • sąnarių ligomis (įvairios kilmės artritais, osteochondropatijomis);
 • kraujotakos sistemos ligomis (pirmine hipertenzija, po širdies operacijų);
 • virškinimo sistemos ligomis (opalige, gastritais);
 • kvėpavimo sistemos ligomis (po persirgto plaučių uždegimo, užsitęsusio obstrukcinio bronchito, bronchų astmos paūmėjimo);
 • ausų, nosies ir gerklės ligomis;
 • odos ligomis (atopiniu dermatitu);
 • akių ligomis;
 • inkstų ligomis;
 • endokrininėmis ligomis (cukriniu diabetu, tireotoksikoze, nutukimu);
 • kraujo ir limfos ligomis;
 • turintiems atramos judamojo aparato pažeidimų (po kaulų lūžių, sąnarių operacijų, osteomielito); turinčius psichikos ir elgesio sutrikimų.
 

PRIĖMIMO TVARKA
 
 
Vaikai nuo vienerių iki 18 metų, norėdami atvykti į reabilitacijos įstaigą stacionarinės ar ambulatorinės reabilitacijos, turi turėti iš gydančio gydytojo gautą medicininių dokumentų išrašą (F 027/a) ir asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą. Prieš vykdami būtinai pasitikrinkite, ar reabilitacijos įstaigoje yra laisvų vietų. Pacientai, kuriems reikia reabilitacinio gydymo, registruojami į Vaikų reabilitacijos skyrių Druskininkų „Saulutė“ iš anksto. Stacionarinei reabilitacijai vietos rezervuojamos ne anksčiau kaip prieš  21 kalendorinę dieną. 

Norintys gydytis pacientai (jų tėvai ar atstovai) gali užsiregistruoti pacientų išankstinės registracijos portale www.esveikata.lt/ipr sistemoje arba skambindami telefonu 831348685.

Į reabilitacijos įstaigą vykite, tik turėdami Teritorinės ligonių kasos patvirtinimą apie apmokėjimą (pranešimą apie sutikimą kompensuoti medicininės reabilitacijos ir sanatorinio (antirecidyvinio) gydymo išlaidas Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšomis). Šią informaciją Jums suteiks gydantis gydytojas. Būtina laikytis dokumente nurodytų atvykimo į reabilitacijos įstaigą terminų.

Vaikų raidos sutrikimų ankstyvoji reabilitacija (toliau - VRSAR) skiriama vaikams nuo gimimo iki 7 metų, turintiems raidos problemų: motorikos (judėjimo), kalbos ir bendravimo, psichologinės raidos sutrikimų, specifinį mišrų raidos sutrikimą, miego ir maitinimo problemų. Stacionarinėms VRSAR paslaugoms vaikai priimami po VRSAR paslaugas teikiančio gydytojo konsultacijos. Išimties atvejais į skyrių gali būti hospitalizuojami vaikai gydančiam gydytojui telefonu suderinus su Ankstyvosios reabilitacijos skyriaus vedėju. Prieš atvykstant tėveliams reikia pasirūpinti medicinos dokumentų išrašu/siuntimu iš (F 027/a) ir turėti vaiko asmens tapatybę patvirtinantį  dokumentą.

Siuntime turėtų būti nurodyta, kad vaikas siunčiamas vaikų raidos sutrikimų ankstyvosios reabilitacijos III stacionarinėms paslaugoms gauti.

Ką pravartu žinoti slaugančiam asmeniui?

Jeigu vaikas jaunesnis nei 8 metų arba neįgalus (negali pats apsitarnauti), o pažymoje įrašyta, kad vaikui reikia slaugos, į  medicininės reabilitacijos įstaigas kartu gali vykti mama ar kitas šeimos narys. Kelis tos pačios šeimos vaikus slaugo tik vienas lydintysis asmuo. Slaugančiam vaiką asmeniui skiriama lova, patalynė, teikiamos komunalinės paslaugos, maitinama 2 kartus per dieną (pusryčiai ir vakarienė).

Pacientą slaugančiam asmeniui elektroninį nedarbingumo pažymėjimą medicininės reabilitacijos laikotarpiu tęsia arba išduoda gydantis gydytojas, vadovaudamasis elektroninių nedarbingumo pažymėjimų išdavimo taisyklėmis.
 
Vykdami į reabilitacijos skyrių, turėkite šiuos dokumentus:
 • Asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą.
 • Išrašo ir medicininių dokumentų formą F-027/a.
 • Neįgalumą patvirtinantį pažymėjimą, jei vaikas neįgalus.
 • Asmens higienos reikmenis.
 • Lėtinėmis ligomis sergantys pacientai turi turėti ir vartojamus kompensuojamuosius vaistus.
Paaugliams reikia turėti:
 • sportinę aprangą, kambarinę avalynę,
 • maudymosi (didelį rankšluostį, gumines šlepetes bei kepuraitę) ir higienos reikmenis,
 • vadovėlius ir pratybų sąsiuvinius.
Mokiniams, turintiems specialiųjų ugdymosi poreikių, reikia atsivežti Pedagoginės psichologinės tarnybos išvadas dėl spec. ugdymo skyrimo ir įvertinimo (7,8 priedų kopijas).
Mokymas priklauso stacionarinę reabilitaciją gavusiems pacientams, ambulatoriniams pacientams – tik pageidaujant, parašius prašymą.
 
Kontaktai

VŠĮ VULSK Vaikų fizinės medicinos ir reabilitacijos centro
Vaikų reabilitacijos skyrius Druskininkų „Saulutė“

Vytauto g. 2, Druskininkai

 

Registratūros tel. 831348685,  El. p. saulute@santa.lt

I aukšto B korpuso posto tel. 869771608

II aukšto B korpuso posto tel. 869771609

III aukšto A korpuso posto tel. 869771606

IV aukšto A korpuso posto tel. 869771607

I aukšto C korpuso posto tel.  869771610

Paslaugos

Kiekvienam pacientui sudaroma individuali reabilitacijos programa, atsižvelgiant į funkcijų sutrikimo laipsnį, paciento amžių. Gydymo metu nuolat vertinamas reabilitacijos efektyvumas: stebimi fizinės ir emocinės būklės, mobilumo ir savitarnos funkcijos, judesių koordinacijos ir pusiausvyros, kalbos bei artikuliavimo aparato pokyčiai.

Kineziterapija – yra vienas pagrindinių reabilitacijos metodų, kurios pagrindas yra judėjimo, kaip pagrindinės biologinės organizmo funkcijos, panaudojimas sveikatai sustiprinti.  Vaikų sveikatinimui ir reabilitacijai parenkamos kineziterapijos priemonės, kurios atitinka jų poreikius bei raidos ypatumus bei derinamos kartu su žaidimais ir sporto elementais.

Individuali kineziterapijos procedūra – tai asmeniškai sudaryta kineziterapijos programa. Individualios kineziterapijos tikslas gerinti paciento judėjimo atramos ir  motorinę funkciją, stiprinant raumenis, gerinant sąnarių mobilumą, pusiausvyrą ir koordinaciją, padėti suformuoti įgūdžius reikalingus traumų ir ligų prevencijai. Pacientui atvykus įvertinamas stuburo mobilumas, atliekami kineziterapijos testai: Lovett skalė raumenų jėgos įvertinimui, Ashworth spazmiškumo skalė, goniometrija sąnarių judesių amplitudžių įvertinimui, Tinetti pusiausvyros skalė, GMFCS bendrosios motorikos funkcijų vertinimas, 6 minučių ėjimo testas, pacientams po traumų -  modifikuoto Keitel indekso pokyčiai.

Vienas naujausių skyriuje taikomų kineziterapijos priemonių - Therasuit kostiumas. Tai yra Specializuotas kostiumas, kuris iš pradžių buvo sukurtas siekiant sumažinti neigiamą nesvarumo poveikį kūnui astronautams. Kostiumas prisideda prie taisyklingų refleksų vystymosi ir sumažina krūvį sąnariams, raumenims ir sausgyslėms. TheraSuit padeda pacientui pagerinti pusiausvyrą ir koordinaciją, šio kostiumo pagalba vaiko smegenys mokosi taisyklingo judesio, stimuliuojama vaiko sensorika, propriorecepcija ir vestibuliarinis aparatas.

Raumenų testavimo ir treniravimo sistema „BIODEX“ Izokinetinė sistema BIODEX – tai moderniausias prietaisas, leidžiantis įvertinti ir treniruoti galūnių judesių amplitudę, raumenų jėgą, ištvermę, raumenų grupių tarpusavio sąveiką. Daugiau nei 25 metus BIODEX pripažįstamas ne tik pasauliniu standartu, bet patikimiausiu, saugiausiu raumenų būklės vertinimo būdu pasaulyje. Treniruotėms naudojantys šią sistemą pacientai gali greičiau atsigauti po raumenų, raiščių ar sąnarių pažeidimų, efektyviai treniruodami raumenis ir kartu maksimaliai sumažindami naujų traumų tikimybę. Reabilitacijoje Biodex naudojamas vertinant reabilitacijos programos efektyvumą, taikant kaip atskirą raumenų ištvermę bei jėgą gerinančią priemonę, atstatančią sąnarių judesių amplitudes.

Pasitelkus testavimo sistemą „Biodex 4“ gauti itin išsamūs duomenys reabilitacijos ir sporto medicinos specialistams padeda tiksliai nustatyti tiriamojo raumenų būklę, parinkti tinkamiausią jų stiprinimo programą. Tokiu būdu pacientams parengiama efektyviausia ir saugi reabilitacijos programa.

 

Ergoterapija – tai prarastų įgūdžių ir veiklos (kasdienės, darbinės, žaidimų bei laisvalaikio) grąžinimas. Kūdikiams ir mažiems vaikams smagiais žaidimais ir jų amžiui pritaikytais pratimais lavinama smulkioji motorika: palengva greitėja kalbos raida, rankų ir pirštų judesiai tampa tikslesni, gerėja atmintis, dėmesys ir kitos pažintinės funkcijos, formuojami savarankiškumo įgūdžiai. Pirmiausia įvertinama esama sveikatos būklė: rankų funkciją, judesių amplitudę, kognityvines funkcijas, savarankiškumo lygmenį. Tuomet tikslingai parinkta veikla ir judesiais laviname prarastas funkcijas, pradedant nuo smulkiosios motorikos (pirštų judesių) ir judesių amplitudės didinimo, baigiant atminties, orientacijos, pažintinių funkcijų atstatymu ar kasdienės veiklos įgūdžių atkūrimu. Jei reikia, padedame pritaikyti įtvarus, parenkame ir apmokome, kaip naudotis techninėmis priemonėmis ar labiau pritaikyti savo aplinką, kad žmogus jaustųsi kiek įmanoma labiau savarankiškas.

 

Logoterapeutas įvertina pacientų kalbos raidos ypatumus, įvairiomis metodinėmis priemonėmis šalina ar sumažina pacientų kalbėjimo, kalbos, balso, rijimo ir komunikacijos sutrikimus, parenka įvairius korekcijos metodus ir būdus, padedančius pacientui greičiau įveikti ar sumažinti sutrikimą; bendradarbiauja su pacientų tėvais (globėjais, rūpintojais), kitais asmenimis, tiesiogiai dalyvaujančiais reabilitacijos procese, rekomenduoja logopedinės pagalbos priemones, tolesnės pagalbos teikimo būdus ir metodus; esant veido parezei atlieka logopedinį masažą ir mankštą.

Medicinos psichologas konsultuoja, taiko psichologinį ištyrimą, naudodamasis įvairiais diagnostikos ir gydymo metodais, testuoja pagal DISC ir WISC metodikas, vedami grupiniai užsiėmimai (smėlio, dailės, žaidimų terapija).

Socialinis darbuotojas konsultuoja pacientą dėl kilusių socialinių klausimų apie socialines išmokas, neįgalumo nustatymą ir su juo susijusias lengvatas, kompensacijas būsto, transporto išlaidoms, reabilitacijos priemonių taikymą, reabilitacijos reikmenų bei kompensacinės technikos įsigijimą.

Gydomasis klasikinis masažas. Masažuojamuose audiniuose gerėja limfos ir kraujo apytaka, medžiagų apykaita. Masažas atpalaiduoja raumenis, normalizuoja jų tonusą, teigiamai veikia sąnarius, sausgysles ir visas nervų sistemos dalis.

Fizioterapija – tai natūralių ir dirbtinių gamtinių veiksnių pritaikymas profilaktikai, gydymui ir reabilitacijai. Fizinės medicinos ir reabilitacijos skyriuje taikomos įvairios fizioterapijos procedūros: elektrostimuliacija, impulsinių srovių terapija, elektroforezė (su medikamentais ultragarsas, magneto ir šviesos terapija, inhaliacijos, termoterapija, krioterapija (gydymas šalčiu). Šios priemonės mažina uždegimą, skausmą, atpalaiduoja įtemptus ir stimuliuoja nusilpusius raumenis, gerina kraujotaką, skatina žaizdų, opų gijimą, gerina sąnarių funkciją ir širdies kraujagyslių, virškinamojo trakto, kvėpavimo sistemų veiklą.

Hidroterapija (kineziterapija baseine/vertikalioji vonia, povandeninis masažas, sūkurinės vonios, sūkurinės vonelės kojoms). Vandens srovės stimuliuoja kraujotaką, ramina ir gilina kvėpavimą, dėl to sustiprėja širdies susitraukimai, sumažėja kraujospūdis. Atsipalaidavus raumenims ir esant daliniam nesvarumui, pratimai atliekami daug lengviau ir be skausmo. Šios procedūros taip pat yra rekomenduojamos pacientams, patyrus traumas, kenčiant nuo sąnarių ar raumenų uždegimų, nes vandens srovės padeda greičiau atsinaujinti ląstelėms, skatina gijimą.

Sensorinis kambarys

Sensoriniame kambaryje naudojama įranga ir priemonės (šviečiantys projektoriai, pluoštas, burbulų veidrodžiai ir sienelės, sensoriniai veidrodžiai, vandens čiužinys, relaksacinė muzika, vibruojantys, garsus skleidžiantys žaislai) padeda stimuliuoti žmogaus pojūčius – klausą, regą, uoslę, skonį ir lytėjimą. Sensorinės integracijos terapija yra labai svarbi vaikams, turintiems specialiųjų poreikių (autizmo spektro, raidos, kalbos, regėjimo sutrikimai, cerebrinis paralyžius ir kt.). Sukurdami tokiems pacientams pritaikytą sensorinę aplinką, padedame jam pažinti ir prisitaikyti prie aplinkos, išmokti valdyti savo pojūčius ir emocijas. Terapinės veiklos apima vestibulinės, proprioceptinės, klausos, taktilinės sistemos stimuliavimą, siekiant sukelti pozityvius pojūčius, padėti atsipalaiduoti ir nusiraminti. Sensorinių (pojūčių) užsiėmimų ir žaidimų metu lavinama kalba, smulkioji ir stambioji motorika, problemų sprendimo įgūdžiai, skatinamas aplinkos pažinimas, bendravimas ir socialinė sąveika.

Laisvalaikis

Vaikų užimtumas – neatskiriama reabilitacinio proceso dalis. Vaikų laisvalaikiu rūpinasi profesionalios vaikų užimtumo specialistės, spec. pedagogės. Kiekvieną mėnesį pagal numatytą planą organizuojamos tradicinės šventės ir kiti renginiai (karaoke, šokių vakarai, konkursai, viktorinos, diskusijos, komandiniai žaidimai, pasivaikščiojimai po miesto lankytinas vietas). Atšilus orams vaikai gali daugiau laiko praleisti gamtoje. Vaikų reabilitacijos skyriuje Druskininkų „Saulutė“  judėjimo negalią turintiems pacientams įrengtos supynės, kuriose šie pacientai gali smagiai pasisupti. Organizuojant prasmingą vaikų laisvalaikį stengiamasi ugdyti sveikos gyvensenos, bendravimo ir bendradarbiavimo įgūdžius, atsakomybės jausmą. Čia vaikai susiranda draugų, bendraminčių, smagiai ir turiningai leidžia laiką.

 

Paslaugas teikiantys reabilitacijos specialistai
Vaikų reabilitacijos skyriuje Druskininkų „Saulutė“ paslaugas teikia reabilitacijos specialistų komanda:
 • Profesorius konsultantas - fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytojas, koordinuojantis Vaikų fizinės medicinos ir reabilitacijos centro veiklą, prof. dr. Juozas Raistenskis;
 • Skyriaus vedėja - fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytoja Rima Pikūnienė.
 • Vyresnysis gydytojas vaikų neurologas Raimundas Liaudinskas.
 • Fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytojai: Jonas Tertelis, Raselė Nasvytytė, Saulius Šiaučiulis.
 • Gydytojai vaikų neurologai: Jonas Tertelis, Danutė Šukienė, Genoefa Šiaučiulienė, Lina Lukienė, Raimundas Liaudinskas, Saulius Šiaučiulis.
 • Gydytoja-vaikų ir paauglių psichiatrė Loreta Jackevičienė.
 • Kineziterapeutai: Martynas Dilys, Rokas Kvedaravičius, Vida Janulevičienė, Rita Bakšaitė, Evelina Geraltauskienė, Greta Bagdanavičienė, Modesta Beliūnienė, Kamilė Dilė, Gintarė Benediktavičiūtė, Augustina Kisieliūtė, Viktorija Vievesienė, Agnė Vainienė.
 • Kineziterapeuto padėjėja Aldona Žagūnienė.
 • Ergoterapeutai: Elvina Mikalauskaitė, Eglė Tumasonienė, Jovita Valiukevičiūtė, Ernesta Bacevičienė, Inga Jaskonienė, Gabrielė Astrauskienė, Gintarė Levulytė, Vitalij Kren, Rima Česnauskienė.
 • Socialinė darbuotoja Jurgita Skripkienė.
 • Masažuotojos: Angelė Lapatinskienė, Janina Žvaliauskienė, Janina Jankauskienė, Albina Petrišienė, Daiva Večkienė, Nijolė Suraučienė, Rita Radžiukynienė.
 • Klinikiniai logopedai: Dalia Mosiejienė, Lina Marija Katčenkaitė, Reda Galčienė, Giedrė Aranauskienė.
 • Specialusis pedagogas Virginija Sakalauskienė.
 • Medicinos psichologai: Rasa Mačiulaitienė, Daiva Stankevičienė, Greta Serafinaitė, Oksana Zajac.
 • Fizinės medicinos ir reabilitacijos slaugytojos: Palmira Ramanauskienė, Aušra Paukštelytė, Irena Babakinienė, Rasa Nikitina, Jolanta Kukauskienė, Romualda Volungevičienė, Jurgita Pašukienė, Eglė Miliūtė, Vitalija Kelmelytė.
Ankstyvosios reabilitacijos poskyris
Ankstyvosios reabilitacijos poskyris teikia stacionarines vaikų raidos sutrikimų ankstyvosios reabilitacijos paslaugas.


Ankstyvosios reabilitacijos specialistų principai ir darbo kryptys:

Dirbama komandos principu. Specialistų komandą sudaro gydytojas, medicinos psichologas, klinikinis logopedas, kineziterapeutas, ergoterapeutas, specialusis pedagogas, socialinis darbuotojas, slaugytoja. Didelis dėmesys skiriamas tėvams/globėjams įgalinti ir mokyti. Suteikiama informacija apie raidos sutrikimą, abilitacijos metodus, įstaigas, kur šeima gali gauti pagalbą, tolesnį gydymą, aktyviai reikštų savo nuomonę, dalyvautų abilitacijos procese. Labai svarbūs komandos dalyviai yra tėvai/globėjai. Stengiamasi, kad jie taptų specialistų partneriais. Kiekvienam vaikui sudaromas individualus tyrimo ir abilitacijos planas.

Diagnostikos metodai
1. Standartizuoti raidos ir intelekto tyrimo metodai: vaiko raidos vertinimo skalė (angl. Diagnostic Inventory for Screening Children, (toliau – DISC), Miuncheno funkcinė raidos diagnostika; standartizuotas intelekto tyrimo testas (angl. Wechsler Intelligence Scale for Children, toliau – WISC;
2. Autizmo sutrikimų diagnostikos metodai: diagnostinė autizmo stebėjimo skalė (angl. Autism diagnostic observations chedule, ADOS); klinikinė autizmo vertinimo skalė (angl. Clinical autism rating scale, CARS).
3. Diagnostikos tyrimo metodai pagal raidos sutrikimo sritį: logoterapinis vertinimas, kineziterapinis vertinimas; ergoterapinis vertinimas; specialusis pedagoginis vertinimas.
4. Gretutinių sutrikimų diagnostika: maitinimo sutrikimų diagnostikos metodai (burnos motorikos, valgymo įgūdžių ir maitinimo proceso tyrimas); cerebrinio paralyžiaus ir kitų paralyžinių sindromų funkcinio vertinimo metodai (bendrosios ir smulkiosios motorikos funkcinio vertinimo klasifikacijos; spastiškumo skalės; goniometrija, manualinis raumenų testavimas), vaiko elgesio, tėvų ir vaiko santykių vertinimo metodai (tėvų ir vaiko santykių vertinimo skalė; nuo 1,5 iki 5 metų amžiaus vaiko elgesio tyrimas; įvairių specialistų vaiko žaidimo stebėjimas).
5. Psichosocialinės šeimos būklės tyrimas.

Taikomi diagnostikos ir gydymo metodai
Raidos įvertinimas:
 • klinikinė raidos diagnostika;
 • standartizuoti raidos vertinimo testai
 • tarpdisciplininis vaiko vertinimas žaidimo metu.
Psichologinė pagalba:
 • Tėvų ir vaiko santykių terapija.
 • Elgesio terapija.
 • Psichologinė parama šeimai.
 • Psichoterapija.
Logoterapija:
 • Ikikalbinių ir kalbos įgūdžių lavinimas.
 • Maitinimo terapija.
 • Alternatyvi komunikacija.
Kineziterapija:
 • Kineziterapija, masažas.
 • Neurovystymosi (Bobath) terapija.
 • Adaptacinės technikos pritaikymas.
Kompensacinės technikos ir įtvarų pritaikymas
Kompensacinė technika padeda neįgaliems vaikams tapti savarankiškesniems. Kompensacinė technika – tai įvairūs prietaisai (specialios kėdės, vaikštynės, stovai, vežimėliai, ramentai ir pan.), ortopediniai gaminiai (specialūs batai, įtvarai galūnėms ar kitoms kūno dalims), namų aplinkos ir buities įranga (specialūs stalo įrankiai, vonios, tualeto įranga ir kt.).

Ergoterapija
 • Smulkiosios motorikos lavinimas.
 • Ribojimo terapija.
 • Sensorinis stimuliavimas.
 • Savarankiškumo įgūdžių mokymas.
Spec. pedagoginės terapijos:
 • Struktūros mokymas.
 • Grupinė žaidimų terapija.
 • Dailės terapija.
 • Smėlio terapija.
 
Socialinio darbuotojo konsultacijos  
Tėvų įgalinimas ir mokymas
 
 
Paskutinį kartą redaguota: 2023-04-04
Į viršų