Misija Vėžys. Onkologinė pagalba Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikose

Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikos (VUL SK) yra pirmaujanti tretinio lygio sveikatos priežiūros ir mokslinių tyrimų įstaiga Lietuvoje ir viena didžiausių regioninių ligoninių Baltijos šalyse. VUL SK veikia daugiau nei 36 specializuoti medicinos centrai, daugelis jų (hematologijos, onkologijos ir transfuziologijos oftalmologijos, pulmonologijos ir alergologijos, akušerijos ir ginekologijos, dermatovenerologijos, neurochirurgijos, abdominalinės chirurgijos, urologijos, bei vaikų onkologijos ir hematologijos) teikia paslaugas onkologiniams pacientams ir dalyvauja su onkologinėmis ligomis susijusiuose moksliniuose tyrimuose.

Vilniaus universiteto ir Lietuvos sveikatos apsaugos ministerijos įsteigtoje ligoninėje dirba daugiau kaip 6000 darbuotojų, tarp jų – 1269 gydytojai, 1944 slaugytojai ir kiti aukštos kvalifikacijos darbuotojai. Kasmet VUL SK suteikiama apie 1 mln. ambulatorinių konsultacijų, 80 000 hospitalizacijų ir atliekama daugiau nei 40 000 chirurginių procedūrų. Kompleksinės gydymo paslaugos teikiamos naujagimiams, vaikams ir suaugusiems pacientams, sergantiems bet kokio tipo ar lokalizacijos vėžiu. Kasmet Santaros klinikose gydoma daugiau nei 4000 naujų pacientų, kuriems diagnozuojama onkologinė liga. VUL SK teikiamos specializuotos onkologinė ligos diagnostikos ir gydymo paslaugos pacientams iš kitų šalių

VUL SK užtikrina modernią vėžio diagnostiką, įskaitant vaizdinius tyrimus, invazinę radiologiją ir telepatologiją. Siekiant užtikrinti kompleksinę ir kokybišką priežiūrą bet kokia onkologine liga sergantiems pacientams, taikomi daugelis pasaulyje žinomų moderniausių vėžio gydymo metodų, tokių kaip chemoterapija, onkologinė chirurgija, radioterapija, kamieninių ląstelių ir kietųjų organų transplantacija bei ląstelių imunoterapija. Vienas iš naujausių vėžio priežiūros pokyčių VUL SK – 2022 m. rugsėjo mėn. pradėta taikyti CAR T ląstelių terapija.

VUL SK yra visateisė dvylikos Europos referencinių tinklų (ERN), įskaitant „EuroBloodNet" (retų hematologinių ligų ERN, https://eurobloodnet.eu/), „PaedCan" (vaikų onkologinių susirgimų ERN, https://paedcan.ern-net.eu/), „EURACAN“ (retų suaugusiųjų solidinių navikų ERN, https://euracan.eu/) ir „Genturis" (ERN, skirtas visiems pacientams, sergantiems vienu iš retų genetinių navikų rizikos sindromų, https://www.genturis.eu/l=eng/Home.html), narė. Narystė ERN suteikia galimybę VUL SK specialistams teikti pažangią pagalbą retomis onkologinėmis ligomis sergantiems pacientams ir konsultuotis su patyrusiais ekspertais iš visos Europos. Ji taip pat įgalina VUL SK atstovus prisidėti prie tarptautinių mokslinių tyrimų galimybių, bendradarbiauti su sveikatos priežiūros lyderiais, plėtojančiais naujausias retų vėžio ligų priežiūros galimybes.

VUL SK – universitetinė ligoninė, tad čia nuolat rengiami būsimi sveikatos priežiūros specialistai, vykdomi onkologijos moksliniai tyrimai. Įstaiga yra tapusi viena iš pagrindinių medicinos mokymo bazių, kurioje rengiami vientisųjų medicinos studijų studentai, daugumos medicinos sričių rezidentai, taip pat vykdomi doktorantūros ir po doktorantūros moksliniai tyrimai. 2021 m. VUL SK specialistai buvo daugiau nei 70 su vėžiu susijusių publikacijų autoriai ir dalyvavo 20 aktyvių šios srities klinikinių tyrimų. Per daugelį metų VUL SK klinikinės ir mokslinių tyrimų bendruomenės nariai įgijo daug patirties vykdant MTEP projektus ir toliau vykdo I-IV fazės vaistų ir medicinos prietaisų klinikinius tyrimus, stebėsenos ir tarptautinių registrų tyrimus. Vienos iš prioritetinių VUL SK mokslinės ir klinikinės veiklos sričių – skaitmeninė patologija ir dirbtinio intelekto galimybės navikams vertinti.  Taip pat įgyvendinamos iniciatyvos, kuriomis siekiama racionalizuoti daugiadalykę, vėžį išgyvenusių pacientų priežiūrą, pasitelkiant šiuolaikinius IT sprendimus. VUL SK įgyvendina keletą tarptautinių mokslinių tyrimų projektų, įskaitant ES finansuojamus projektus.

VUL SK siekia prisidėti prie įvairiapusio požiūrio į vėžį ir vadovaudamasi Europos Sąjungos vėžio misijos (2021-2027 m.) tikslais, spręsti visus keturis pagrindinius kovos su onkologinėmis ligomis uždavinius: 1) suprasti vėžį, 2) užkirsti kelią vėžiui arba anksti jį nustatyti, 3) teikti veiksmingą vėžio gydymą ir 4) užtikrinti aukštą vėžiu sergančių pacientų ir jų artimųjų gyvenimo kokybę. Tikime, kad glaudus bendradarbiavimas su įvairiomis akademinėmis, klinikinėmis ir nevyriausybinėmis institucijomis nacionaliniu bei tarptautiniu mastu suteikia VUL SK specialistams unikalią galimybę prisidėti prie naujų ir veiksmingų sprendimų vėžio gydymo srityje.

Vykdomi EU projektai:

 

  • TREL: Mokslinių tyrimų ir švietimo bendradarbiavimo projektas, siekiant pagerinti vaikų, sergančių piktybiniais navikais, išgyvenamumą Lietuvoje, Nr. 952438 (01/01/2021 - 31/12/2023)

Svetainė:  https://siope.eu/TREL-project

  • PanCareSurPass: PanCare skaitmeninio “Pasveikusiojo paso” plėtros ir įdiegimo studija, skirta pagerinti vaikystėje vėžį išgyvenusių asmenų priežiūrą, Nr. 899999 (01/03/2021 - 28/02/2025)

Svetainė: https://www.pancaresurpass.eu/

  • 4.UNCAN.eu: Europos iniciatyva - projektas suprasti vėžį (angl. to UNderstand CANcer (UNCAN.eu)), kurio pabaigoje bus sukurtas planas, kaip įsteigti Europos jungtinį vėžio duomenų centrą – platformą  - UNCAN.eu (01/09/2022 – 30/11/2023)

Svetainė: https://uncaninitiative.eu/

TREL

Mokslinių tyrimų ir švietimo bendradarbiavimo projektas, siekiant pagerinti vaikų, sergančių piktybiniais navikais, išgyvenamumą Lietuvoje  (TREL) (angl. Twinning in Research and Education to improve survival in Childhood Solid Tumours in Lithuania (TREL))

Projekto Nr. 952438

Projektas finansuojamas Europos Sąjungos 2014–2020 metų mokslinių tyrimų ir inovacijų finansavimo programos „Horizontas 2020″ lėšomis.

Priemonė: Pažangos sklaidos ir dalyvavimo plėtros (angl. Seading Excellence and Widening Participation).

Projekto pradžia: 2021 01 01

Projekto pabaiga: 2023 12 31

Projekto trukmė: 36 mėnesiai.

Projekto vertė: 898 927,00 Eur.

Atsakingas VUL SK padalinys: Vaikų onkohematologijos centras.

Projekto vadovas: doc. dr. Jelena Rascon.

Projekto tikslas: padidinti vaikų onkologijos srityje VUL SK vykdomų mokslinių tyrimų kokybę ir sustiprinti jų reputaciją, patrauklumą bei tinklaveiką.

Projekto koordinatorius: Vilniaus universiteto ligoninė Santaros klinikos (VUL SK).

Projekto partneriai:  Children’s Cancer Research Institute (Austria), University Medical Center Hamburg-Eppendorf (Germany), Region Hovedstaden (Denmark), Princess Maxima Centre (Netherlands), Instituto Giannina Gaslini (Italy), Consorzio Interuniversitario (Italy), Institute Gustave Roussy (France), European Society for Paediatric Oncology (Belgium).

Apie projektą:

https://cordis.europa.eu/project/id/952438

https://siope.eu/TREL-project 

PanCare Surpass

PANCARE SKAITMENINIO „PASVEIKUSIOJO PASO" PLĖTROS IR ĮDIEGIMO STUDIJA, SKIRTA PAGERINTI VAIKYSTĖJE VĖŽĮ IŠGYVENUSIŲ ASMENŲ PRIEŽIŪRA (PANCARESURPASS)

Pavadinimas PanCare Surpass, Nr. 899999

Dalyviai/partneriai (IT kompanijos, šalys – Austrija, Vokietija, Italija, Ispanija, Belgija, Lietuva)

Projekto pradžia 2021 03 01

Projekto pabaiga 2025 02 28

Šio projekto tikslas – sukurti sistemą, kuri leistų pasveikusių pacientų gydymo ir stebėsenos planą bei rekomendacijas IT technologijų pagalba perkelti į e. sveikatą, kad jos būtų matomos ir prieinamos  periferinėms sveikatos priežiūros įstaigoms.

Šiam tikslui pasiekti bus pasitelkiamas Europos Komisijos per keletą programų sukurtas ir finansuojamas „pasveikusiojo pasas“.

IT (skaitmeninių) technologijų pagalba bus sukurta internetinė europinė platforma, į kurią suvedami pasveikusiųjų duomenys – kokia liga, kaip gydyta (chemoterapija, radioterapija, chirurginės operacijos, transplantacija). Remiantis šiais duomenimis, sistema automatiškai sukurs stebėsenos rekomendacijas. Pavyzdžiui, po tam tikro gydymo išsivysto kai kurių organų pažeidimo rizika – didesnė krūties vėžio arba endokrininių komplikacijų rizika, arba po operacijų liekantis neįgalumas. Ši sistema suteiks galimybę numatyti galimas rizikas.

Stebėsenos planą sudarys gydytojai vaikų onkologai, gydytojai onkologai, kurie gydė tą pacientą.

Projekto dalyviai pateiks duomenis ir sukurta IT platforma sugeneruos „pasveikusiojo pasą“, jį „prikabins“ prie ligos išrašo ir visas paketas keliaus į bendrą SurPass sistemą. Tarptautinės rekomendacijos bus matomos visoms gydymo įstaigoms, kurios naudojasi bendra minėta IT sistema.

VUL Santaros klinikos, turėdamos įstaigos vidinę elektroninę ligonio istorijos (ELI) sistemą, dalyvaudamos šiame projekte, planuoja suderinti / sutapatinti šią sistemą su „pasveikusiojo paso“ sistema, kad duomenys būtų perduodami automatizuotu būdu. Svarbu, kad vyktų ir grįžtamasis informacijos judėjimas tarp ELI – pasveikusiojo paso ir SurPass sistemos.

Daugiau informacijos:

https://cordis.europa.eu/project/id/899999

https://www.pancaresurpass.eu/

UNCAN

UNCAN (angl. UNderstand CANcer)  – Europos iniciatyva, kuria siekiama suprasti vėžį. Tai koordinavimo ir palaikymo veiksmų projektas, rengiant UNCAN.eu platformą. 

Projekto numeris: 101069496

Projekto akronimas: 4.UNCAN.eu

Projektas finansuojamas Europos Sąjungos 2021-2027 metų mokslinių tyrimų ir inovacijų finansavimo programos Europos Horizontas (angl. Horizon Europe (Horizon) lėšomis

Šaukimas: HORIZON-MISS-2021-UNCAN-01

Projekto koordinatorius: INSTITUT NATIONAL DE LA SANTE ET DE LA RECHERCHE MEDICALE, INSERM (Prancūzija)

Projekto pradžia: 2022 m. rugsėjo 01 d.

Projekto pabaiga: 2023 m. lapkričio 30 d.

Trukmė: 15 mėnesių

Projekto vertė: 2 989 634.00 EUR

Projekto vadovas VULSK: dr. A.Kielaitė-Gulla

Projekto tikslas: projekto rezultatai prisidės prie UNCAN.eu platformos sukūrimo plano

Projekto parneriai: 29 Europos Sąjungos valstybių institucijos (gydymo įstaigos, vėžio tyrimo centrai, valstybinės įstaigos, pacientų organizacijos) iš 21 ES šalies

Per 15 mėnesių truksiančią koordinavimo ir paramos veiklą "4.UNCAN.eu" projekte, bus parengtas strateginis planas, pagal kurį bus pradėta įgyvendinti UNCAN.eu platforma. Europos misijos valdybos ir Europos kovos su vėžiu plano pasiūlyta iniciatyva "UNderstand CANcer". Ši mokslinių tyrimų planas bus kuriamas siekiant galutinio tikslo - pasiekti naują proveržį vėžio prevencijos ir gydymo srityje, kuris padėtų išsaugoti Europos piliečių gyvybes ir padės užtikrinti optimalią gyvenimo kokybę išgyvenusiems ligą. Kuriant UNCAN.eu bus pasinaudota naujausiais mokslinių tyrimų duomenų generavimo ir mokslo pasiekimais. Patikimi, aukštos kokybės vėžio mokslinių tyrimų duomenys sukurti analizuojant eksperimentinius modelius ir surinkti iš longitudinio vėžiu sergančių pacientų stebėjimo, bus kaupiami ir integruojami precedento neturinčiame pagal mąstą Federaliniame vėžio tyrimų duomenų centre, laikantis Bendrojo duomenų apsaugos reglamento. Ši informacija bus pasiekiama  Europos ir kitų šalių dalyviams, kad galėtų spręsti neatidėliotinus ir esminius mokslinius ir medicininius uždavinius, susijusius su prevencija, ankstyva diagnostika, gydymu ir pasveikusiųjų įvairaus amžiaus vyrų ir moterų vėžio prevencija. Apibrėžiant uždavinius bus atsižvelgiama į vėžio mokslinių tyrimų netolygumus tarp regionų ir valstybių narių, siekiant padidinti mažiau išsivysčiusių Europos regionų mokslinių tyrimų potencialą. Dalyviai bus įsipareigoję laikytis atvirojo mokslo principų, įskaitant FAIR (angl. findable, accessible, interoperable, and reusable) pagrindinius principus, mokslinių duomenų rinkimo, tvarkymo ir valdymo. Naujas supratimas, gautas surinkus ir išanalizavus šią gausybę duomenų, turės antrinę reikšmę kitų ligų gydymui.

Apie projektą: https://cordis.europa.eu/project/id/101069496

Internetinis puslapis: https://uncaninitiative.eu/

Paskutinį kartą redaguota: 2022-11-29
Į viršų