Kas mes esame
Kas mes esame

Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų Pulmonologijos ir alergologijos centras yra lyderiaujantis Lietuvoje, vienas geriausių pulmonologijos, alergologijos bei klinikinės imunologijos padalinių Europoje. Pulmonologijos ir alergologijos centre dirbantys gydytojai ir kiti darbuotojai – savo srities ekspertai. Centre yra reikiama įranga ir sukaupta didelė patirtis diagnozuoti ir gydyti visas plaučių, alergines ir imunines ligas.

Pulmonologijos ir alergologijos centre dirba 170 darbuotojų, iš jų – 47 gydytojai. Čia per metus konsultuojama apie 30 000 ambulatorinių pacientų. Stacionare ir dienos stacionare per metus ištiriama ir gydoma daugiau kaip 4 000 ligonių. Pulmonologijos ir alergologijos centre atliekama daugiau kaip po 4000 intervencinių plaučių tyrimo ir gydymo procedūrų; per 7 000 įvairių plaučių funkcijų tyrimų (iš jų – ir plaučių talpų, dujų difuzijos, fizinio pajėgumo bei fizinio krūvio provokaciniai tyrimai, sportininkų fizinio pajėgumo vertinimas, ekspertiniai tyrimai kvėpavimo nepakankamumui patvirtinti, bronchų provokacinis tyrimas su metacholinu); per 500 provokacinių įodinių ir peroralinių mėginių (medikamentinei diagnostikai) per metus.

Kuo esame ypatingi

Pulmonologijos ir alergologijos centro gydytojai – daugelio kvėpavimo organų, alerginių ir imuninių ligų diagnostikos ir gydymo pradininkai bei lyderiai Lietuvoje. Daugiadisciplininė Pulmonologijos ir alergologijos gydytojų, slaugytojų ir kito personalo komanda užtikrina visapusį, kokybišką ir greitą pacientų ištyrimą ir gydymą dėl visų plaučių ir alerginių bei imuninių ligų.

Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų Pulmonologijos ir alergologijos centras yra vienas iš didžiausią intersticinių ir retų plaučių ligų diagnostikos ir gydymo patirtį turinčių centrų Europoje, vienintelis centras Lietuvoje nuodugniai tiriantis medikamentinės alergijos problemas ir lėtinės dilgėlinės priežastis, lyderis intervencinės pulmonologijos, intensyviosios pulmonologijos srityse. 

Reguliariai vyksta daugiadiscipliniai aptarimai, kuriuose dalyvauja gydytojai pulmonologai, radiologai, krūtinės chirurgai, radioterapeutai, patologai, alergologai ir klininikiai imunologai, esant poreikiui kviečiami kiti specialistai. Aptariama sveikatos būklė pacientų, sergančių plaučių vėžiu, intersticinėmis plaučių ligomis, sunkia bronchine astma, konsultuojami ligoniai iš visos Lietuvos.

Ką siūlome pacientams
Pulmonologijos ir alergologijos centre visapusiškai ištiriami ir gydomi visomis plaučių (iš jų – ir plaučių vėžiu), alerginėmis ir imuninėmis ligomis sergantys pacientai. Be to, teikiamos paslaugos asmenims, sergantiems pleuros ligomis, plautine hipertenzija ir miego apnėja. Taip pat vykdomas deguonies srauto parinkimas asmenims, kuriems reikalinga deguonies terapija. Tiriami ir gydomi ligoniai, kurių būklė dėl plaučių ligos reikalauja intensyviosios terapijos ar būtina neinvazinė plaučių ventiliacija. Atliekama pleuros biopsija, pleuros ertmės drenavimas, pleurodezė ir kt.Pacientams siūlomos šių sričių paslaugos:


•intervencinės pulmonologijos (atliekamos visos apatinių kvėpavimo takų endobronchinės diagnostinės ir gydomosios procedūros, plaučių, pleuros, tarpuplaučio limfmazgių biopsija, taip pat plaučių kriobiopsija, ultragarsinis endobronchinis ištyrimas, tarpuplaučio limfmazgių bei darinių biopsija, pleurodezė ir kt.);

•intensyviosios pulmonologijos (neinvazinė ir invazinė dirbtinė plaučių ventiliacija ir kt.);

•įprastinės pulmonologijos (plaučių uždegimo, lėtinės obstrukcinės plaučių ligos, bronchinės astmos, bronchektazių, plaučių arterijos trombinės embolijos, plaučių vaskulitų, plautinės hipertenzijos ir cistinės fibrozės diagnostika ir gydymas);

•plaučių vėžio, kitų plaučių bei pleuros navikų diagnostika ir gydymas;

•ištyrimas dėl miego apnėjos ir gydymas;

retų plaučių, alerginių ir imuninių ligų (sarkoidozė, idiopatinė plaučių fibrozė, nespecifinė intersticinė pneumonija, egzogeninis alerginis alveolitas, humoralinio ir ląstelinio imuniteto sutrikimas, įgimta ir įgyta angioedema, kontaktinės alergijos ir kt.) diagnostika ir gydymas;

•visapusis ir ekspertinis plaučių funkcijų tyrimas (spirometrija, plaučių talpų, dujų difuzijos, fizinio pajėgumo bei fizinio krūvio provokacinis tyrimas, bronchų provokacinis tyrimas su metacholinu, azoto monoksido tyrimas iškvepiamame ore ir kt.);

•alergologijos ir klinikinės imunologijos (alerginiai odos ir provokaciniai mėginiai su alergenais, esančiais ore bei cheminėmis medžiagomis, maistu ir vaistais, rentgenokontrastine medžiaga, mėginiai su autologiniu serumu, odos biopsija, šalčio, spaudimo, UV spindulių ir fizinio krūvio provokaciniai mėginiai, peroralinė ir poodinė specifinė imunoterapija, imunomoduliacinis alerginių ligų gydymas, pirminių imunodeficitų diagnostika ir gydymas bei kt.).

•vaistams jautrios ir vaistams atsparios tuberkuliozės diagnostika ir gydymas;

•ne tuberkuliozės mikobakterijų (Mycobacterium avium, Mycobacterium intracellulare, Mycobacterium kansasii, Mycobacterium gordonae ir kt.) sukeliamos plaučių ligos diagnostika ir gydymas.


Ką siūlome medikų bendruomenei

Pulmonologijos ir alergologijos centre nuolat vykdomas mokslinis darbas.

Svarbiausios kryptys:

•intersticinių plaučių ligų (sarkoidozės, idiopatinių intersticinių pneumonijų, eozinofilinės pneumonijos ir kt.);

•pleuros ligų (parapneumoninio, maligninio, tuberkuliozinio ir kitos kilmės pleurito);

•plaučių vėžio tyrinėjimai;

•kvėpavimo sutrikimų miego metu, taip pat sergant nervų bei raumenų ligomis diagnostika ir gydymas;

•plaučių infekcijų – pneumonijos, mikobakterijų (tuberkuliozės ir ne tuberkuliozės mikobakterijų) sukeliamų plaučių ligų diagnostika ir gydymas;

•alergija vaistams;

•kontaktinė alergija;

•lėtinė dilgėlinė;

•imunoterapija alergenais;

•lėtinės obstrukcinės plaučių ligos (lėtinė obstrukcinė plaučių liga, bronchinė astma).

Be to, Pulmonologijos ir alergologijos centre nuolat vykdomi komerciniai ir nekomerciniai klinikiniai tyrimai.

Centro istorija
Centro istorija prasidėjo 1980 metų gruodžio mėnesį, kai į naujai įkurtas Santariškių klinikas (dabar – Santaros klinikas) iš buvusios Vilniaus Raudonojo Kryžiaus ligoninės persikėlė Pulmonologijos skyriaus kolektyvas (skyriaus vedėjas gyd. Zigmas Požeraitis, vyriausioji slaugytoja Linutė Kaladytė). Kartu persikėlė Vilniaus universiteto Gydytojų tobulinimosi fakulteto Terapijos katedros dėstytojai prof. Aleksas Petrauskas ir doc. Bronislovas Šatkauskas, dėstę pulmonologiją gydytojams specializantams ir metodiškai vadovavę pulmonologų darbui.

1991 m. Vilniaus universitete įkurta Pulmonologijos ir alergologijos klinika, kurios klinikine baze tapo Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų (dabar – Santaros klinikų) Pulmonologijos ir alergologijos skyrius (vėliau – Pulmonologijos ir alergologijos centras). Nuo pat įkūrimo iki 1999 metų Pulmonologijos ir alergologijos klinikai vadovavo prof. Bronislovas Šatkauskas. Nuo 1999 m. iki 2007 m. klinikai vadovavo doc. Remigijus Valdemaras Nargėla.

2002 m. rugsėjo 2 d. Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikose (dabar – Santaros klinikose) įkurtas Pulmonologijos ir alergologijos centras, kurį tuo metu sudarė Pulmonologijos ir alergologijos skyrius bei pulmonologo ir alergologo konsultacijų kabinetai Konsultacijų poliklinikoje. Centro vadovu nuo 2002 m. iki 2010 m. dirbo doc. R. V. Nargėla. Nuo 2010 m. Pulmonologijos ir alergologijos centrui vadovauja prof. Edvardas Danila.

Nuo pat įkūrimo Pulmonologijos ir alergologijos centras buvo Vilniaus universiteto Pulmonologijos ir alergologijos, vėliau – Pulmonologijos ir radiologijos (2003–2007 m.), Krūtinės ligų, alergologijos ir radiologijos klinikos (2007–2011 m.), Infekcinių, krūtinės ligų, dermatovenerologijos ir alergologijos klinikos (2011–2018 m.), nuo 2018 m. kovo 1 d. Krūtinės ligų, imunologijos ir alergologijos klinikos mokymo bazė, kurioje vykdomas klinikinis, mokslinis ir pedagoginis darbas.

Nuo 1981 m. iki 1999 m. Pulmonologijos ir alergologijos skyriui vadovavo doc. Remigijus Valdemaras Nargėla. Nuo 1999 m. iki 2006 m. skyriaus vedėja dirbo gyd. Regina Aleksonienė. 2003 m. įkurtas Ambulatorinių pulmonologo ir alergologo konsultacijų poskyris (vyr. ordinatorė gyd. Rūta Balčiuvienė).

2006 m. Pulmonologijos ir alergologijos skyriuje įkurti du poskyriai – Pulmonologijos ir alergologijos poskyris (vyr. ordinatorė gyd. Regina Aleksonienė) bei Intensyviosios pulmonologijos ir chemoterapijos poskyris (vyr. ordinatorius doc. Rolandas Zablockis). 2012 m. Pulmonologijos ir alergologijos skyriaus vedėju tapo doc. Rolandas Zablockis. 2012 m. gyd. Regina Aleksonienė tapo vyr. ordinatore pulmonologijai, o vyr. ordinatore alergologijai – doc. Anželika Chomičienė.

2009 m. įkurtas Plaučių navikų chemoterapijos dienos stacionaras. 2011 m. įkurtas Intervencinės pulmonologijos poskyris (vyr. ordinatorius dr. Vygantas Gruslys), kuris 2012 m. transformuotas į Intervencinės pulmonologijos ir kvėpavimo funkcinės diagnostikos skyrių. Šio skyriaus vedėju tapo doc. Vygantas Gruslys.

2013 m. įkurtas Alerginių ir imuninių ligų diagnostikos ir gydymo dienos stacionaras. Nuo 2013 m. rudens Pulmonologijos ir alergologijos centre įkurtas visą parą veikiantis Intensyviosios pulmonologijos postas.

2016 m. Pulmonologijos ir alergologijos centro dalimi tapo Vaistams jautrios tuberkuliozės skyrius, Vaistams atsparios tuberkuliozės skyrius ir Pulmonologo konsultacijų kabinetas (Santariškių g. 14).

Doc. Remigijus Valdemaras Nargėla. Pulmonologijos ir alergologijos skyriaus vedėjas (1981–1999 m.), Pulmonologijos ir alergologijos centro vadovas (1999–2010 m.).

Prof. Bronislovas Šatkauskas

Pirmasis Pulmonologijos ir alergologijos klinikos vadovas (1991–1999 m.).

Gyd. Zigmas Požeraitis

Pirmasis Pulmonologijos ir alergologijos skyriaus vedėjas (1980–1981 m.).

Slaugytoja Linutė Kaladytė

Pirmoji Pulmonologijos ir alergologijos skyriaus vyr. slaugytoja (1980–2005 m.)

Prof. Aleksas Petrauskas

Ilgametis Pulmonologijos ir alergologijos centro konsultantas (1980–2008 m.)

Doc. Remigijus Valdemaras Nargėla

Pulmonologijos ir alergologijos skyriaus vedėjas (1981–1999 m.)

Pulmonologijos ir alergologijos centro vadovas (1999–2010 m.)

Paskutinį kartą redaguota: 2023-04-11
Į viršų