Kas mes esame?
Kas mes esame?

VUL Santaros klinikų Reumatologijos centras yra seniausias Reumatologijos centras Lietuvoje (jo ištakos siekia 1960 metus). Tai centras, kuriame konsultuojami, tiriami ir gydomi pacientai iš visos Lietuvos. Šiame centre teikiamos visos antrinio ir tretinio lygio reumatologijos paslaugos. Pacientai ambulatoriškai konsultuojami (Konsultacijų poliklinikoje), gydomi stacionare (Reumatologijos skyriuje) bei teikiamos dienos stacionaro paslaugos. Čia nuolat domimasi naujausiais reumatinių ligų gydymo būdais, gydytojai kasmet tobulinasi pasauliniuose kongresuose bei kursuose, tarptautiniuose renginiuose pristato savo mokslo srities pasiekimus.

Kuo mes ypatingi?

Reumatologijos centras yra vienas iš dviejų praktinę ir mokslinę veiklą suderinančių reumatologijos centrų Lietuvoje. Reumatologijos centras sudaro Retų reumatinių ligų kompetencijos centro pagrindą ir yra struktūrinis vienetas bei integrali dalis daugiaprofilinėje VUL SK Retų ligų koordinavimo centro sistemoje. Čia įkurta ir sėkmingai veikia biologiniais vaistais gydomų pacientų duomenų bazė.

Bendradarbiaujant su Hematologijos centru, 2012 metais buvo atlikta pirmoji Lietuvoje autologinė kamieninių kraujodaros ląstelių transplantacija sistemine skleroze sergančiam pacientui. Tai naujai pradėtas taikyti ir itin progresyvus šios ligos gydymo būdas.

Kaulų čiulpų transplantacija atlikta 6 pacientams – gauti geri gydymo rezultatai. Nuo 2007 metų Reumatologijos centre veikia kol kas vienintelis Lietuvoje „ankstyvo artrito priežiūros“ kabinetas, t.y. pacientai, kuriems pirmą kartą nustatomas uždegiminis artritas, gali būti registruojami gydytojo reumatologo konsultacijai (pirminiam ištyrimui ir ankstyvam gydymo paskyrimui) specialiai tokiems pacientams skirtu reumatologo konsultacijos laiku. Centre pradėta dirbti su naujos kartos ekspertinės klasės aukštos rezoliucijos ultragarso aparatu, leidžiančiu anksti įvertinti artrito progresavimą, aktyvumą ir atsaką į gydymą.

Sukurta ir pradėta vykdyti pediatrinių pacientų, sulaukusių pilnametystės, perdavimo suaugusiųjų reumatologams sistema.

Ką siūlome pacientams?

• Centre gydomi pacientai, sergantys:
  -uždegiminėmis sąnarių ligomis (reumatoidiniu artritu, uždegiminėmis spondiloartropatijomis, mikrokristalinėmis artropatijomis ir kt.);
  -sisteminėmis jungiamojo audinio ligomis;
  -sisteminiais vaskulitais ir kt.


• Sprendžiamos sudėtingos judėjimo atramos organų ligų diagnostinės problemos, kurioms reikia greito ir kvalifikuoto paciento būklės įvertinimo, parenkami ir taikomi sudėtingi gydymo metodai.


• Pirminio ir antrinio Reino sindromo diferenciacijai, sisteminės sklerozės progresavimui įvertinti atliekamas kapiliaroskopinis tyrimas.


• Minkštųjų audinių struktūros pokyčiams bei lokalioms skysčio sankaupoms įvertinti gydytojai yra įvaldę ir atlieka sonoskopinį tyrimą.


• Atliekamos intervencinės procedūros: sąnario punkcija bei sinovinio skysčio aspiracija, farmakologinio preparato įleidimas į sąnarį.


• Reumatinės ligos gydomos pagal naujausias pasaulines rekomendacijas. Taikomas ne tik medikamentinis gydymas, bet ir paciento mokymas, reabilitacija. Jau daugiau nei 15 metų sėkmingai taikomas gydymas biologiniais vaistais. Kasmet vis daugiau pacientų gauna šiuos naujausius, pažangiausius ir efektyviausius medicininius preparatus reumatinėms ligoms gydyti.

Ką siūlome medikų bendruomenei?

Reumatologijos centre vykdoma mokslinė ir mokymo veikla. Didžiąją kolektyvo dalį sudaro VU Reumatologijos, traumatologijos-ortopedijos ir rekonstrukcinės chirurgijos klinikos akademiniai, mokslo darbuotojai bei doktorantai, dėl to centro gydytojai visada yra atviri naujoms idėjoms ne tik klinikinio bendradarbiavimo, bet ir mokslinių idėjų vystymo srityje. Čia dėstoma reumatologijos disciplina V kurso medicinos programos studentams, reumatologijos būrelyje vyksta studentų mokslinė veikla, ruošiami VI kurso medicinos studentų baigiamieji darbai.

Centre kasmet studijuoja apie 250 Vilniaus universtiteto ir 30–40 užsienio studentų, taip pat apie 10 pagal mainų programą besimokančių užsienio studentų.

Nuo 1990 metų įkurta specializuota reumatologijos rezidentūra, todėl Reumatologijos centras tapo ir reumatologijos specialybės gydytojų rezidentų darbo baze. Kasmet į reumatologijos rezidentūrą priimama po vieną reumatologijos specialybės rezidentą.

Centre reumatologijos įgūdžius lavina apie 100 įvairių specialybių būsimų gydytojų, studijuojančių kitų specialybių rezidentūrose.

Reumatologijos žinioms praplėsti kasmet į centre vykstančius kursus atvyksta reumatologai, šeimos gydytojai bei kiti specialistai iš kitų Lietuvos asmens sveikatos priežiūros įstaigų.

Reumatologijos centras yra pagrindinis kasmetinės tarptautinės konferencijos „Vilniaus reumatologijos seminarai“ organizatorius. Šio centro gydytojai mokslinėmis žiniomis, klinikine patirtimi aktyviai prisideda prie pacientų organizacijų „Lietuvos artrito asociacijos”, „Judesys” veiklos bei koordinuoja ir vysto Lietuvos reumatologų asociacijos ir Lietuvos artrito fondo veiklą. Yra aktyvūs tarptautinių reumatologų organizacijų bei reumatologijos srities mokslinių darbo grupių nariai, Lietuvos bei tarptautinių mokslinių projektų dalyviai ir mokslinių publikacijų bendraautoriai.

Centro istorija
Reumatologijos centras Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikose įkurtas 2003 metais. Iki tol VUL Santaros klinikose reumatinėmis ligomis sergantys pacientai buvo konsultuojami tik ambulatoriškai. Iki persikeliant į Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikas, Reumatologijos skyrius veikė Respublikinėje Vilniaus klinikinėje Raudonojo Kryžiaus ligoninėje (vėliau – Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų Centro filialas). Šioje ligoninėje centras veikė nuo 1960 metų. Per skyriaus gyvavimo dešimtmečius keitėsi ne tik reumatologinių ligonių gydymo algoritmai bei priemonės, bet ir jame gydytų ligonių diagnozių spektras. Dabar šiame skyriuje pacientai išskirtinai retai gydomi dėl širdies reumato (diagnozė, kuri buvo viena iš dažniausių reumatologijos mokslo Lietuvoje pradžioje), o degeneracinės sąnarių ligos, kurios buvo diagnozuojamos didžiajai daliai stacionare gydomų pacientų 7–8-ame dešimtmetyje, dabar gydomos tik ambulatoriškai, daugiausia šeimos gydytojų. Nuo Reumatologijos skyriaus įkūrimo pradžios tai buvo reumatinių ligų klinikinis, mokslo ir mokymo centras. Glaudus bendradarbiavimas su Vilniaus universitetu ir Eksperimentinės ir klinikinės medicinos institutu (dabar – Valstybinis mokslinių tyrimų institutas Inovatyvios medicinos centras), kuriam vadovavo prof. A. Matulis, vėliau prof. A. Venalis, leido Reumatologijos skyriui tapti progresyviu mokslo ir mokymo centru.
Šiuo metu centre tiriami ir gydomi pacientai, sergantys reumatoidiniu artritu, uždegiminėmis spondiloartropatijomis, sisteminėmis jungiamojo audinio ligomis ir sisteminiais vaskulitais, nediferencijuotais artritais ir reumatiniais sindromais. Centrą sudaro ambulatorinis ir stacionarinis padalinys. Stacionariniame skyriuje sprendžiamos sudėtingos diagnostinės problemos, reikalaujančios greito ir kvalifikuoto paciento būklės įvertinimo, parenkami ir taikomi sudėtingi gydymo metodai. Nuo 2018 metų pradėjo veikti Reumatologijos centro Dienos stacionaras, kuriame reumatinėmis ligomis sergantys pacientai yra gydomi biologinės terapijos vaistais. Kasmet čia yra konsultuojama ir gydoma apie 1500 pacientų. Konsultacijų poliklinikoje konsultuojami sudėtingiausi reumatologiniai pacientai iš visos Lietuvos. Centras siekia tapti atitinkančiu tarptautinius standartus referentiniu reumatologijos centru.
Galima pasidžiaugti, kad šiuo metu centre gydomiems ligoniams yra prieinami visi naujausi reumatinių ligų tyrimų ir gydymo metodai, tarp jų ir biologinė terapija. Kasmet vis daugiau ligonių skiriami šie naujausi, pažangiausi ir efektyviausi medicininiai preparatai reumatinėms ligoms gydyti. Reumatologijos centro tikslas – visų pacientų gydymas, paremtas tarptautinėmis reumatinių ligų gydymo gairėmis.
Bendradarbiaujant su Hematologijos centru, 2012 metais buvo atlikta pirma Lietuvoje autologinė kaulų čiulpų transplantacija sistemine skleroze sergančiam pacientui. Tai naujai pradėtas taikyti ir itin progresyvus šios ligos gydymo būdas.
Suaugusiųjų retų reumatinių ligų kompetencijos centras yra struktūrinis vienetas bei integruota dalis daugiaprofilinėje VUL SK Retų ligų koordinavimo centro struktūroje. Reumatologijos centras aktyviai dalyvauja VUL SK Retų ligų koordinavimo centro organizuojamuose renginiuose – konferencijose, pranešimų, publikacijų rengime ir tuo prisideda prie informacijos sklaidos apie šią aktualią problemą. Reumatologijos centras taip pat dalyvauja Plautinės hipertenzijos kompetencijos centro veikloje.
2015 metų vasario 19 d. VUL Santariškių klinikose buvo įkurtas Amiloidozės koordinacinis centras. Centro komandą sudaro gydytojai reumatologai, hematologai, nefrologai, kardiologai, intervenciniai echoskopuotojai, gastroenterologai, patologas, slaugytojai ir kiti specialistai.
Nuo 2019 metų  Reumatologijos centras kartu su vaikų reumatologais tapo Europos retų imunodeficitų, autouždegiminių ir autoimuninių ligų (ERN RITA, angl. - European Reference Network on rare immunodeficiency, autoinflammatory or autoimmune diseases) referencinio tinklo afilijuotais  nariais.
Reumatologijos centre yra vykdomi biomedicininiai tyrimai su pacientais, sergančiais reumatoidiniu artritu, psoriatiniu artritu, sisteminėmis jungiamojo audinio ligomis bei kitomis reumatinėmis patologijomis.
Susisiekite
Neradote ieškomos informacijos? Susisiekite su mumis:

Paskutinį kartą redaguota: 2020-10-02
Į viršų