Kas mes esame
Vaikų epilepsijos ir miego sutrikimų kompetencijos centras (KC) yra didžiausias retų epilepsijų ir miego sutrikimų  diagnostikos, gydymo, mokymo bei mokslo tyrimų centras Lietuvoje, kuriame gydomi Lietuvos bei užsienio pacientai. Retomis epilepsijomis ir retais vaikų miego sutrikimais besidominčių specialistų komanda susibūrė 2015 metais. Vaikų epilepsijos ir miego sutrikimų KC teikia plataus spektro ambulatorines, dienos stacionaro ir stacionarines paslaugas – įvairiapusę, tarptautinius standartus atitinkančią medicinos pagalbą vaikams, sergantiems retomis epilepsijomis ir / ar miego sutrikimais, bei jų šeimoms.

Jame teikiamos gydytojo vaikų  neurologo, vaikų ligų gydytojo (retos ligos), neurochirurgo, genetiko, vaikų ir paauglių psichiatro, gydytojo radiologo, gydytojo vaikų nefrologo, dietologo, medicinos psichologo ir kitų specialistų konsultacijos. Centre taikomos pažangiausios diagnostikos: genetinis ištyrimas, kompiuterinės elektroencefalografijos su videostebėsena, polisomnografijos, aktigrafijos, magnetinio branduolių rezonanso ir psichologinis ištyrimas  bei gydymo technologijos: medikamentinis gydymas vaistais nuo epilepsijos, steroidais, ketogenine dieta, imunosupresinis ir neurochirurginis gydymas (klajoklio nervo stimuliacija, kolozotomija, lobektomija ir kt.). Centre gydomi pacientai nuolat konsultuojami medicinos psichologo, sudaromos individualios reabilitacinės programos.

Pacientai ir jų artimieji svarbią informaciją gauna reguliariai lankydami epilepsijos mokyklėlę.
Daugiau apie centrą http://web.vaikuligonine.lt/centrai/pediatrijos-centras/vaiku-neurologijos-skyrius/apie-15

Retų Vaikų epilepsijos ir miego sutrikimų KC yra vienas didžiausių centrų Baltijos šalyse pagal atliekamų  konsultacijų  skaičių. 2019 m. buvo atlikta 5892 konsultacijos, 20 operacijų, 2536 neurofiziologiniai tyrimai. Retų Vaikų epilepsijos ir miego sutrikimų KC pacientų stebėsenos sistemoje yra virš 900 vaikų. Retų Vaikų epilepsijos ir miego sutrikimų KC atliekami klinikiniai, biocheminiai, mikrobiologiniai, imunologiniai ir genetiniai tyrimai, taikomi pažangūs ligos nustatymo metodai, radiologinė diagnostika. Nuo 2019 m. Retų Vaikų epilepsijos ir miego sutrikimų KC, būdamas Retų epilepsijų centro sudėtyje yra Europos referencinių centrų tinklo afilijuotas narys. Daugiau informacijos: internetinė nuoroda (ERN)

Centre sukurta unikali stebėsenos sistema, kurioje kaupiami duomenys apie naujai diagnozuotus atvejus, sekama ligos eiga ir vertinamas gydymo efektyvumas. Joje sukaupti duomenys analizuojami ir nuolat atnaujinami.

Kuo mes ypatingi
Gydytojai vaikų neurologai  turi ilgametės patirties vaikų epilepsijų ir miego sutrikimų diagnostikos bei gydymo srityje.

Diagnostikai naudojami naujausi neurofiziologiniai tyrimai, kurie atliekami jaukioje, vaikams pritaikytoje specialioje laboratorijoje.

Encefalografijos tyrimas ligoninėje buvo atliekamas budrumo metu nuo 1976–1999 metų rašaliniu encefalografu. 1999 metais p. A. Adamkienės labdaros ir paramos fondas padovanojo vaikams pirmą kompiuterinį elektroencefalografą. Nuo 1999 metų pradėtos registruoti ir miego elektroencefalogramos.

2009 metais buvo įkurta pirmoji Lietuvoje miego sutrikimų laboratorija įsigijus polisomnografijos tyrimą. Pradėti tirti vaikai iš visos Lietuvos, turintys pirminius miego sutrikimus (narkolepsiją, parasomnijas ir kt.) bei antrinius (sergantys kitomis nervų ligomis). Nuo 2018 metų pradėtas vaikams aktigrafijos tyrimas, turintiems nemigą ir miego – budrumo ritmo sutrikimus.

Epilepsija naujagimystėje diagnozuojama integruotos amplitudės elektroencefalografu, o kūdikystėje (videoelektroencefalografija).

Bendradarbiaujama su visais ligoninės centrais ir skyriais bei užsienio imunologinėmis (Wieslab imunologinių tyrimų laboratorija Švedijoje), genetinėmis laboratorijomis dėl retų genetinių epilepsijų (Blueprint genetinių tyrimų centru Suomijoje; Centogene genetinių tyrimų laboratorija Vokietijoje ir kt.), Bethel klinika Vokietijoje dėl epilepsija sergančių pacientų prechirurginio ištyrimo ir chirurginio epilepsijos gydymo.

Retų vaikų epilepsijos ir miego sutrikimų KC yra vienas didžiausių centrų Baltijos šalyse pagal atliekamų  konsultacijų  skaičių. 2019 metais pacientams buvo suteiktos 5892 konsultacijos, atlikta 20 operacijų, 2536 neurofiziologiniai tyrimai.

Retų vaikų epilepsijos ir miego sutrikimų KC pacientų stebėsenos sistemoje yra per 900 vaikų. Retų vaikų epilepsijos ir miego sutrikimų KC atliekami klinikiniai, biocheminiai, mikrobiologiniai, imunologiniai ir genetiniai tyrimai, taikomi pažangūs ligos nustatymo metodai, radiologinė diagnostika. Nuo 2019 metų Retų vaikų epilepsijos ir miego sutrikimų KC, būdamas Retų epilepsijų centro sudėtyje yra Europos referencinių centrų tinklo Epi-CARE afilijuotas narys. 

Centre sukurta unikali stebėsenos sistema, kurioje kaupiami duomenys apie naujai diagnozuotus atvejus, sekama ligos eiga ir vertinamas gydymo efektyvumas. Joje sukaupti duomenys analizuojami ir nuolat atnaujinami.

Retų vaikų epilepsijos ir miego sutrikimų KC prioritetine kryptimi laiko biomedicininių tyrimų vystymą, kuriais skatinamos medicinos inovacijos, o pacientai pirmieji gauna naują pažangų ligų gydymą. Vaikų epilepsijos ir miego sutrikimų KC organizuoja ir vysto epidemiologinius gydymo rezultatų tyrimus ir nuolat tobulina gydymo protokolus pagal įrodymais grįstos medicinos principus. Centro gydytojai reguliariai dalyvauja tarptautinėse konferencijose, kur atnaujina savo žinias ir pristato centre atliekamų aktualių ir naujų tyrimų rezultatus, rengia publikacijas.

Retų vaikų epilepsijos ir miego sutrikimų KC atliekami tarptautinės reikšmės klinikiniai tyrimai pacientams, sergantiems epilepsija ir / ar miego sutrikimais.

Centras aktyviai dalyvauja Lietuvos neurologų draugijos, Lietuvos vaikų neurologų draugijos, Lietuvos epileptologų draugijos, Tarptautinės Baltijos vaikų neurologų asociacijos (BCNA), Tarptautinio ITHACA centro veikloje, organizuoja mokslines-praktines konferencijas, skirtas studentams, rezidentams, gydytojams ir pacientams. Vaikų epilepsijos ir miego sutrikimų KC darbuotojai dėsto VU studentams, rezidentams, gydytojams specialistams.

Paskutinį kartą redaguota: 2021-02-01
Į viršų