Visos Europos medikai sukyla kovai prieš odos vėžį ir melanomą

Gegužės 07, 2014

Lietuvoje jau septynerius metus iš eilės Europos gydytojų dermatologų iniciatyva organizuojama kampanija, skirta kovai su odos vėžiu ir melanoma - Euromelanomos diena.  Kiekvienais metais organizatoriai išradingai vizualizuoja šį klastingą odos susirgimą tam, kad paprastas žmogus suklustų ir, kad jam būtų nesunku atpažinus galimus odos navikus, laiku kreiptis pagalbos į medikus.Medikų manymu, odos vėžys tikrai gali būti matomas, o jį pastebėti galima aktyviai apžiūrint savo odą.

Lietuvos Euromelanomos kampanijos koordinatorė, Lietuvos dermatovenerologų draugijos prezidentė, VUL Santariškių klinikų Dermatovenerologijos centro direktorė, prof. dr. Matilda Bylaitė-Bučinskienė sako: „Deja, žmonės Lietuvoje žiūrėdami į savo odą, dažniausiai nekreipia dėmesio į atsiradusius pakitimus. Mūsų raginimas - jeigu aptikote ką nors įtartino, imkitės veiksmų, kreipkitės į gydytoją dermatologą!“

Pasak profesorės, Lietuvoje įvykusių pirmųjų šešių Euromelanomos dienos akcijų metu dalyvaudavo daugiau nei 60 dermatologų iš daugiau nei 40 įvairių Lietuvos gydymo įstaigų. Per tuos metus iš viso Lietuvoje buvo patikrinti 7366 pacientai, iš kurių apie 38 žmonių įtarta odos melanoma, apie 250 pacientų – odos vėžys (plokščialąstelinis ar bazalinių ląstelių), beveik 700 aptikti atipiniai apgamai, kuriuos patarta šalinti.

„Statistika nedžiuginanti, Lietuvoje sergančiųjų melanoma kasmet tik didėja. Nors pastaraisiais metais vis dažniau nustatomos ankstyvos melanomos stadijos, pastebime, kad pažengusių stadijų vis tiek nemažėja, o tai rodo, kad ne vienas susirgęs delsia, bijo, neigia ar neatpažįsta melanomos ir laiku nesikreipia pagalbos.“ – komentavo situaciją prof. Matilda Bylaitė – Bučinskienė.

2014-ųjų metų Euromelanomos vizualizacijai pasirinktas voras tarantulas. Tačiau Lietuvai šių metų kampanija ypatinga yra tuo, kad patys garsiausi ir svarbiausi asmenys, nuo 1999-jų  organizuojantys Euromelanomos akcijas visoje Europoje, atvyko čia, į Lietuvą. Tai – Europos Dermato-Onkologijos draugijos (EADO) prezidentas prof. dr. Jean-Jacques Grob (Marselis, Prancūzija), EADO viceprezidentas prof. dr. Claus Garbe (Tiubingenas, Vokietija), Europos Euromelanomos kampanijos prezidentė prof. dr. Veronique del Marmol (Briuselis, Belgija).

Svečiai atvyko į pirmą kartą Lietuvoje vysiantį 10-tąjį jubiliejinį Europos Dermato-Onkologijos Draugijos (EADO) kongresą. Jame bus diskutuojama apie tai, kokių veiksmų imasi kovai su odos vėžiu ir melanoma specialistai visoje Europoje, apie pagalbą sergantiesiems išplitusia melanoma ir odos vėžiu, apie paslaugų, diagnostikos ir gydymo naujovių prieinamumą bei apie medikų žinių gilinimą dermato-onkologijos srityje.

Specialistai vieningai sutaria, kad visame pasaulyje žmonėms vis dar trūksta žinių apie odos vėžio ir melanomos požymius, prevenciją, taip pat trūksta jų budrumo būti atsakingesniems už savo sveikatą, daugiau skirti dėmesio ligų profilaktikai bei savistabai. Jie dar kartą akcentuoja, kad melanoma – labai klastingas vėžys, sunku prognozuoti jo eigą. Ankstyva diagnostika – svarbiausia sėkmingam gydymui. Kuo vėliau žmogus kreipiasi, tuo sunkiau jam padėti. 

Paskutinį kartą redaguota: 2020-01-22
Į viršų