Vilniečiai tikrinosi dėl širdies nepakankamumo

Gegužės 09, 2016

Pasaulyje nuo širdies nepakankamumo kenčia daugiau nei 26 milijonai žmonių, prieš dvejus metus Lietuvoje ši liga buvo nustatyta daugiau nei 120 tūkstančių asmenų. Siekiant atkreipti į tai visuomenės dėmesį, gegužės pirmąjį savaitgalį Europoje ir Lietuvoje minima širdies nepakankamumo diena.

Viena sunkiausių, itin žmogų alinančių ir nepagydomų ligų yra laikomas širdies nepakankamumas. Šis susirgimas piktesnis net už vėžį, mat anksti pastebėtas onkologines ligas neretai galima išgydyti. Tuo tarpu, išgirdęs diagnozę „Jums – širdies nepakankamumas", žmogus yra priverstas su minėtu negalavimu gyventi visą likusį savo gyvenimą.

Kokia ta liga širdies nepakankamumas? Pasak kardiologų, tai būklė, kai nusilpusi širdis nebepajėgia aprūpinti kiekvieno organo reikalingu kraujo, vadinasi deguonies ir maisto medžiagų, kiekiu. Tai progresuojanti būklė, o dažniausiai pasitaikantys simptomai yra šie: nuovargis, dusulys, dažnesnis širdies plakimas, kepenų padidėjimas, kulkšnių patinimas ir kt. Svarbu šiuos simptomus laiku išsiaiškinti ir įvertinti skirtingomis sąlygomis, pavyzdžiui, tiek esant fiziniam krūviui, tiek ramybės būsenoje. Ligos pradžioje širdies disfunkcija esant ramybės būsenai dar nepasireiškia, tačiau nuodugniai tiriant jau galima nustatyti širdies patologiją.

Širdies nepakankamumas gali ir išnykti, jei laiku nustojama vartoti alkoholį, išgydoma liga sukėlusi širdies nepakankamumą. Taip gali atsitikti atlikus chirurginę širdies ydos korekciją, tačiau širdies nepakankamumas neišnyksta, jei nepavyksta pašalinti jį sukėlusios priežasties. Pusė ligonių, kuriems diagnozuojamas širdies nepakankamumas, miršta per 5 penkerius metus.

Susirgti širdies nepakankamumu labiau rizikuoja jau sergantys kai kuriomis ligomis, tokiomis kaip hipertenzija, cukriniu diabetu, podagra, mažakraujyste, plaučių ligomis, esant inkstų funkcijos sutrikimams o taip pat tie, kurie piktnaudžiauja alkoholiu, nėra fiziškai aktyvūs, turi viršsvorio.

Kasmet gegužės pirmąjį savaitgalį Europoje ir Lietuvoje minima supratimo apie širdies nepakankamumo diena.

Trečdaliui patariama išsitirti papildomai

Nuo 2012 m. Lietuvos kardiologų draugijos Širdies nepakankamumo darbo grupės rengiamas ir jau tradiciniu tapęs Europos širdies nepakankamumo dienai paminėti skirtas renginys šiemet vyko Vilniuje ir Kaune. Lietuvos kardiologai už širdies nepakankamumo dienai skirtų renginių organizavimą ir šviečiamąją veiklą tarp Europos šalių jau dukart buvo pripažinta prizininke.

Širdies nepakankamumo patikra Renginio metu gydytojai kardiologai ir širdies nepakankamumo slaugytojos su visais besidominčiais dalijosi informacija apie šią klastingą ligą. Paaiškino, kaip reikia rūpintis sveikata, norint išvengti širdies nepakankamumo, taip pat kaip prižiūrėti save, kad būklė nepablogėtų.

Pašnekovė atkreipia dėmesį, kad kasmet iš visų renginio dalyvių maždaug trečdaliui yra patariama apsilankyti šeimos klinikoje ir atlikti išsamesnius tyrimus, jog pastebėti kraujospūdžio, pulso svyravimai, fizinio pajėgumo ribotumas, antsvoris gliukozės, cholesterolio pokyčiai netaptų širdies ir kraujagyslių pažeidimo signalais. Šio renginio pagrindinis šūkis ,,Išlaisvink savo širdį", o tikslas – apsaugoti sveikus žmones nuo širdies ligų.„Nuo pat pradžių sulaukėme didelio žmonių susidomėjimo. Mus, medikus, nepaprastai džiugina, kad ligos simptomais domisi ir daugiau apie savo sveikatos būklę sužinoti nori tiek senjorai, tiek jaunimas, – pasakojo Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų gydytoja kardiologė, Lietuvos kardiologų draugijos širdies nepakankamumo darbo grupės narė Asta Grigaliūnienė. – Šiais metais visi pageidaujantys renginyje galėjo sužinoti savo kraujospūdį, širdies susitraukimo dažnį, gliukozės ir cholesterolio koncentraciją kraujyje, atlikti plaučių funkcijos mėginį bei 6 minučių ėjimo testą. Rezultatai buvo fiksuojami specialioje anketoje, kiekvienas juos galėjo aptarti su gydytojais specialistais".

Kraujospūdį matavosi ir paaugliai

Sostinėje vykusiame širdies nepakankamumo dienai paminėti skirtame renginyje dalyvavo beveik 300 žmonių. Didžioji jų dalis buvo darbingo amžiaus asmenys, netrūko ir jaunimo.

„Nuo širdies nepakankamumo jau ne vienerius metus kenčia mano tėtis. Apie šią ligą, jos simptomus žinau nemažai, nepaisant to, ir pačiam įdomu pasitikrinti esamą sveikatos būklę. Galiu tik pasidžiaugti, kad visi rodikliai yra normos ribose, – teigė pro šalį ėjęs ir renginiu susidomėjęs bei visus pasiūlytus testus atlikęs paauglys Matas.

„Neslėpsiu, plaučių funkcijos mėginio rezultatai mane privertė šiek tiek sunerimti. Aš daugybę metų rūkau, gydytojai patarė kuo greičiau atsisakyti šio žalingo įpročio. Nežinau, kaip man pavyks tai padaryti. Įtariu, kad bus labai sunku", – pasakojo kita renginio dalyvė fotografė Rūta.

„Jau kuris laikas man vis pakyla kraujospūdis, dažnai jaučiuosi pavargusi. Visą kaltę suversdavau stresui, kurį patiriu darbe. Gerai, kad čia apie savo sveikatos būklę spontaniškai pasikalbėjau su gydytojais. Mane paprotino, kad turėčiau išsitirti išsamiau", – tvirtino įmonės vadovė Rasa.

Liga prasideda nepastebimai

Pasak gydytojos kardiologės A. Grigaliūnienės, Lietuvoje medikai naudodami patikimas diagnostines priemones gali žmones ir patvirtinti arba atmesti širdies nepakankamumo diagnozę. Dažniausiai jau išryškėję požymiai, tokie kaip fizinio krūvio netoleravimas, oro stoka, greitas nuovargis signalizuoja apie pažengusį širdies funkcijos nepakankamumą.

„Tarkime anksčiau įkopti į statesnę kalvą ar lipti laiptais žmogui buvo paprasta, tuo tarpu dabar reikia stabtelti ir atsikvėpti, net ramybėje pastebimi dažni širdies plakimai, atsirado kulkšnių pabrinkimai – tai svarbūs nusiskundimai, – teigia pašnekovė. Taigi, turint bent menkiausią įtarimą, kad su sveikata yra kažkas ne taip, verta pasikonsultuoti su gydytoju. Turime siekti partnerystės tarp medikų, pacientų ir jų artimųjų".

Paskutinį kartą redaguota: 2017-05-04
Į viršų