Vasario 4-oji minima kaip Pasaulinė vėžio diena

Vasario 04, 2013

2013 metais minimos dienos šūkis – „Vėžys – ar žinojai?" (angl. „Cancer – did you know?"). 

Pasaulinė vėžio diena – tai galimybė gerinti žinias apie ligą.

Raginame visus prisidėti prie šios dienos minėjimo ir susivienyti kovai su pasauline vėžio epidemija. Specialistai primena, jog vėžio atsiradimą lemia daugybė veiksnių, kurių pagrindiniai - mitybos ypatumai (20-50 proc.), rūkymas (29-31 proc.), įvairios infekcijos (10-20 proc.), paveldimumas (10-20 proc.), jonizuojanti ir ultravioletinė spinduliuotė (5-7 proc.),alkoholis (4-6 proc.), profesija (2-4 proc.), fizinio aktyvumo stoka (1-20 proc.), aplinkos užterštumas (1-5 proc.), vaistai (mažiau kaip 1 proc.), pramonės produktai (mažiau kaip 1 proc.). Didelės vėžio rizikos grupėms priklauso rūkantys ir gyvenantys ar dirbantys šalia daug rūkančių, nutukę, dirbantys kenksmingų pramonės šakų įmonėse, piktnaudžiaujantys alkoholiu, sergantys kitomis ligomis, sirgę ar gydyti nuo piktybinių navikų, tie, kurių šeimose buvo ar yra sirgusių krūties, storosios žarnos, skrandžio, prostatos vėžiu asmenys.

Taip pat kviečiame dalyvauti onkologinių susirgimų prevencijos programose: nemokamai pasitikrinti savo sveikatą.
Dėl vėžio prevencinių programų reikėtų kreiptis į savo šeimos gydytoją. Nebūtina laukti kvietimo pasitikrinti, reikia rodyti ir savo iniciatyvą! 

PSO duomenimis, apie 30-50 proc. visų piktybinių navikų galima išvengti vykdant vėžio profilaktiką. Vienas iš būdų tai padaryti – gerinti žmonių informuotumą apie valstybines patikrų programas, siekiant nustatyti piktybinius navikus ankstyvosiose stadijose.

Lietuvoje yra vykdomos šios su onkologinių susirgimų prevencija susijusios programos:

- gimdos kaklelio vėžio prevencinė programa, skirta moterims nuo 25 iki 60 metų.

- atrankinės mamografijos patikros dėl krūties vėžio programa, skirta moterims nuo 50 iki 69 metų.

- priešinės liaukos (prostatos) vėžio ankstyvosios diagnostikos programa, skirta vyrams nuo 50 iki 75 metų bei vyrams nuo 45 metų, kurių tėvai ar broliai yra sirgę prostatos vėžiu.

- storosios žarnos vėžio ankstyvosios diagnostikos finansavimo programa, skirta asmenims nuo 50 iki 75 metų.

 

 informacija iš:  http://www.sam.lt/go.php/lit/Vasario_4_oji__Pasauline_vezio_diena/3472/2

 

 

 

Stiprinkime sveikatą kartu!

Paskutinį kartą redaguota: 2020-01-22
Į viršų