Tinkama priežiūra, tinkamas laikas, tinkama vieta: kaip Lietuva pertvarkė kardiologijos gydymo programą

Liepos 15, 2016
alt

Pasaulio Sveikatos Organizacijos (PSO) pirmuose puslapiuose – Rytų Lietuvos kardiologijos programa pristatoma kaip integruotos sveikatos priežiūros pavyzdys

PSO praneša, kad prieš 20 metų buvusi Lietuvos medicinos sektoriaus kasdienybė - ilgas vizito pas specialistus laukimas, prastas bendradarbiavimas tarp šeimos gydytojų ir ligoninės specialistų, be reikalo kartojami tyrimai, ir vieni iš aukščiausių mirštamumo nuo širdies ligų rodikliai Europoje – neatpažįstamai pasikeitė.

Sveikatos priežiūros specialistai nustatė, kad daugiausia problemų sveikatos paslaugų srityje kildavo dėl nepakankamai sklandaus organizacinio darbo. Širdies ligų specialistai kardiologijos centruose turėjo didelius krūvius, o regioninėse ligoninėse, ypač kaimo vietovėse, šios srities gydytojų labai trūko. Pacientai, dėl menkiausių nusiskundimų, dažniausiai ieškodavo specialistų, aplenkdami pirminės sveikatos priežiūros paslaugų teikėjus, šeimos gydytojus. Tokia situacija šeimos gydytojus dažnai palikdavo nuošalyje ir nežinioje.

Širdies ligų gydymo programos pertvarka

Reaguodami į susiklosčiusią situaciją, sveikatos priežiūros specialistai iš Vilniaus universiteto  Santaros klinikų kartu su Rytų Lietuvos sveikatos priežiūros įstaigomis sukūrė Rytų Lietuvos kardiologijos programą (ELCP), skirtą reformuoti Kardiologijos paslaugų teikimą. Šios programos tikslas - sumažinti atotrūkį tarp miesto ir kaimo vietovėse teikiamų paslaugų. Programos iniciatorius Vilniaus universiteto Santaros klinikų profesorius Aleksandras Laucevičius.

Siekiant sumažinti ambulatorinių konsultacijų ir priėmimo srautus ligoninėse, pirmiausia, reikėjo sustiprinti pirminės sveikatos priežiūros vaidmenį. Taigi, buvo patobulinta klausimų perdavimo sistema, kuri pagerino pacientų apsilankymo pirminės sveikatos priežiūros įstaigose statistiką. Specialūs mokymai padėjo perkelti dalį širdies ir kraujagyslių sveikatos priežiūros paslaugų į regionines ligonines ir vietos klinikas.

Pacientai buvo mokomi valdyti savo ligą, jiems buvo suteikta galimybė susipažinti su sveikatos įrašais, taip leidžiant geriau suprasti savo sveikatos problemas ir didinti pasitikėjimą paslaugų teikėjais.

Programos rezultatai: Žymiai sumažėjo mirtingumas nuo širdies priepuolių ir insultų, pagerėjo tokių ligų kaip hipertenzija, didelis cholesterolio kiekis ir diabetas prevencija ir rizikos veiksnių valdymas. Vaistai tapo prieinamesni tiksliniams vartotojams.

Integruotos paslaugos gerina rezultatus

Lietuvos pavyzdys rodo, kaip sukurtas integruotas ir į žmones orientuotas sveikatos priežiūros paslaugų modelis gali pasitarnauti pacientams, o taip pat, ženkliai sustiprinti sveikatos sistemos efektyvumą.

Šiuo metu Lietuvos medikų iniciatyvą, kaip gerosios patirties pavyzdį, PSO skleidžia kitoms šalims ir skatina mokytis. Šiam tikslui buvo sukurta nauja, integruotai sveikatos priežiūrai skirta,  internetinė svetainė, kurioje galima rasti realių pavyzdžių ir patirčių:

 http://integratedcare4people.org/

Internetinė svetainė leidžia Sveikatos apsaugos ministerijos darbuotojams, sveikatos priežiūros paslaugų teikėjams, sveikatos politikos formuotojams ir kitiems suinteresuotiems asmenims gauti naujausias žinias apie integruotas ir į žmogų orientuotas sveikatos priežiūros paslaugas bei sukurti pasaulinį tinklą specialistų, kurie dirba dėl vieno tikslo.

Informacijos šaltinis: http://www.who.int/features/2016/lithuania-transforms-care/en/

Vertė - Lina Kocienė 

Paskutinį kartą redaguota: 2017-05-04
Į viršų