Santaros klinikos mini Organų donorystės ir transplantacijos dieną

Spalio 10, 2020
Kasmet spalio antrąjį šeštadienį minima Pasaulio ir Europos organų donorystei ir transplantacijai skirta diena. VUL Santaros klinikos – vienas iš dviejų transplantacijos centrų, kuriame ruošiami organų ir audinių donorai, atliekamos transplantacijos, prižiūrimi transplantacijos laukiantys ir po organo persodinimo gydomi recipientai.

Organų donorų paruošimas ir transplantacija – ypatinga medicinos sritis

2020 metais VUL Santaros klinikose paruošta 17 potencialių donorų (tiek konstatuota smegenų mirties, po kurios galima organų donorystė), iš jų 5 tapo efektyviais (iš jų, artimiesiems sutikus, audiniai ir organai buvo paimti transplantacijai). Šiame transplantacijos centre atlikta 41 audinių ir organų transplantacija: persodinti 26 inkstai (2 iš jų – iš gyvo donoro), 4 širdys, 6 kepenys, 5 ragenos.

Šiais metais du kartus Santaros klinikų transplantologų brigados skrido į Latviją paimti organų, širdis ir kepenys buvo transplantuotos Lietuvos recipientams.

„Šie metai – išskirtiniai dėl po pasaulį pasklidusios pandemijos, – sako VUL Santaros klinikų Organų transplantacijos koordinavimo centro vadovė Eglė Ašakienė. – Donorai yra ruošiami ir organų transplantacijos vyksta, Santaros klinikų specialistai remiasi visomis naujausiomis pasaulinėmis rekomendacijomis dėl organų transplantacijos Covid-19 pandemijos metu, atliekami papildomi tyrimai bei imamasi visų reikalingų apsaugos priemonių – tiek recipientams, tiek personalui apsaugoti“.

Santaros klinikų vyriausiasis specialistas organų transplantacijai pilvo chirurgas doc. Vitalijus Sokolovas sako, kad minėdami  šią dieną, visuomenei norime pasakyti, kad transplantacija sugrąžina žmogų į visavertį gyvenimą – į šeimą, į darbo rinką: „Atlikę organo transplantaciją, recipientui suteikiame viltį pasveikti, nes kito būdo jiems padėti tiesiog nėra. Prie šitos pagalbos prisideda ir visuomenė, kuri dovanoja organus, todėl švietėjiškas darbas ypač svarbus“.

Imunologiniai tyrimai, parenkant donorinį organą, atliekami vienoje Lietuvos laboratorijoje, VUL Santaros klinikų Laboratorinės medicinos centre, kur yra saugomi visų inksto arba kasos-inksto komplekso transplantacijos laukiančių šalies recipientų serumų mėginiai. Šie mėginiai naudojami parenkant ir paskirstant donoro inkstus recipientams.

„Imunologiniai tyrimai atliekami siekiant išsiaiškinti, kuriam recipientui jis tinka geriausiai – kad būtų išvengta organo atmetimo reakcijos“, – aiškina Organų transplantacijos koordinavimo centro vadovė E. Ašakienė. – Donorystės ir transplantacijos procese bendradarbiaujame su Nacionaliniu transplantacijos biuru, kurio koordinatoriai organizuoja visą transplantacijos procesą – perduoda duomenis transplantacijos brigadai, pristato donoro kraujo mėginius laboratorijoms, pagal gautus tyrimų rezultatus parenka įmanomai geriausiai atitinkančias persodinamų organų ir pacientų poras“.

VUL Santaros klinikose atliekamos širdies, kepenų, inksto, kasos-inksto komplekso transplantacijos. Šiame transplantacijos centre – vieninteliame Baltijos šalyse – atliekamos širdies transplantacijos kūdikiams.
 
Paskutinį kartą redaguota: 2020-10-10
Į viršų