Profesoriui Algimantui Marcinkevičiui – 100

Balandžio 15, 2021

Šiemet, balandžio 15-tą dieną Algimantui Marcinkevičiui būtų sukakę 100-tas metų. Šį genialų gydytoją Vilniaus universiteto ligoninėje Santaros klinikose jaukiame pokalbyje prisimins Algimanto Marcinkevičiaus mokiniai: akademikas profesorius Vytautas Sirvydis, gydytojas kardiologas akademikas profesorius Aleksandras Laucevičius ir gydytojas kardiochirurgas profesorius Kęstutis Ručinskas.   

Gydytojo specialybės esminius dalykus galima išmokti, bet tapti gydytoju-kūrėju lemta ne visiems. Lietuvos širdies chirurgijos neįmanoma įsivaizduoti be akademiko profesoriaus Algimanto Marcinkevičiaus. Tai jis žengė pirmąjį žingsnį, paspartinusį širdies chirurgijos progresą Lietuvoje, jis tapo ištisa epocha mūsų širdies medicinoje. Gydytojas, aplenkęs laiką, šalia savęs būręs talentingus žmones, pradėjusius unikalias operacijas – organų transplantacijas, kurios mūsų šalies mediciną iškėlė aukščiau kitų Baltijos šalių.

Kardiochirurgas akademikas profesorius Vytautas Sirvydis: „Profesorius Algimantas Marcinkevičius buvo ypatinga asmenybė ir jo darbai medicinoje žymi naujos epochos pradžią. Nors pagrindinis profesoriaus tikslas buvo sukurti modernią širdies chirurgiją, bet tai tapo dideliu impulsu keistis, modernėti ir kitoms medicinos sritims – anesteziologijai-reanimatologijai, intervencinei kardiologijai, transplantologijai, kurios šiandien yra visiškai savarankiškos specialybės.  Tuo metu nebuvo kitos tokios srities, kuri taip prisidėtų prie bendro medicinos progreso Lietuvoje. Ir prie Lietuvos kultūros kilimo. Tai buvo labai svarbu Lietuvos žmonėms“.

Gydytojas kardiologas akademikas profesorius Aleksandras Laucevičius. „Profesorius Algimantas Marcinkevičius  yra ne tik modernios kardiochirurgijos, bet ir  modernios kardiologijos pradininkas. Stebino tai, kad profesorius iš pusės žodžio suvokdavo, kas yra aktualu ir perspektyvu. Pavyzdžiui, jis atsisakė kai kurių kardiochirurginių procedūrų, perduodamas jas kardiologams.  Profesorius sugebėjo suburti tokių talentingų žmonių komandą! O kartu sugebėjo tą didžiulį kolektyvą labai gražiai valdyti. Tai buvo tikra  vadybos mokykla.“

Santaros klinikų Širdies ir kraujagyslių chirurgijos centro vadovas, gydytojas kardiochirurgas profesorius Kęstutis Ručinskas.
„Profesorius Algimantas Marcinkevičius daug prisidėjo prie modernios medicinos kūrimo Lietuvoje. 1964 metais atliko pirmąją atvirąją širdies operaciją, 1987-aisiais – pirmąją širdies transplantaciją. Profesoriaus suburta komanda buvo tikra mokslo kalvė. Beveik visi komandos nariai buvo apsigynę disertacijas, nuolat buvo rašomi straipsniai, daromi pranešimai.  Profesoriaus credo buvo meilė tėvynei, mokslui ir kenčiančiam žmogui. Tą dažnai mums kartodavo. Tai buvo priesakas ir jo mokiniams“.
Akademikas profesorius Algimantas Marcinkevičius (2009 m.  „Sveikatos radijo“ įrašas). „Širdies operacija – tai ne dviejų chirurgų darbas. Dirba didelis kolektyvas, gerai apmokytas, nes kiekvieno mažiausia klaida gali nešti pražūtį. Mūsų pasiruošimas buvo labai didelis, daug eksperimentavome, nė vienos širdies operacijos nedarėme paskaitę knygoje ar žurnale. Ir avinus operavome, ir šunis, net arklį laikėme (...)  Operuojant su dirbtine kraujo apytaka reikia gerai paruošti ir chirurgus, ir anesteziologus, ir seseles, ir techninį personalą, taip pat reikia turėti hematologijos, imunologijos, biochemijos laboratorijas. Laikui bėgant visa tai buvo sukurta. Mūsų klinika padarė labai daug, aš manau“.
 
Apie progresą medicinoje, apie profesoriaus A. Marcinkevičiaus keliamus uždavinius sau ir savo mokiniams, apie gebėjimą sovietiniais laikais išlikti humaniškam ir atsidavusiam tik medicinos mokslui, pažangai ir savo pacientams, apie gebėjimą uždegti jaunus daktarus taip, kad baigusieji universitetą trokšdavo pakliūti į profesoriaus komandą, apie mokėjimą užglaistyti konfliktus, toleranciją, pagarbų požiūrį į kolegas ir kiti įdomūs faktai – šiltame trijų profesorių pokalbyje iš Santaros klinikų. Žiūrėkite Santaros klinikų youtube paskyroje  https://www.youtube.com/watch?v=h6cyM47scxg

Paskutinį kartą redaguota: 2021-04-15
Į viršų