Naujas tyrimo metodas leis daugiau ir greičiau atlikti profilaktinių SARS-CoV2 testų bei saugiau sušvelninti karantino sąlygas

Vasario 19, 2021

Naujas Vilniaus universiteto ligoninėje Santaros klinikose validuotas kaupinių metodas leis kelis kartus išplėsti SARS-CoV 2 profilaktinio testavimo apimtis. Bendradarbiaujant su Vilniaus miesto savivaldybe Santaros klinikose per savaitę, nuo vasario 15 d., profilaktiškai ištirtas 81 kaupinys (293 asmenys) bei nustatyta 2 proc. SARS-CoV2 infekuotų asmenų. Naujasis metodas padės užtikrinti Santaros klinikose gydomų pacientų saugumą, saugesnį ugdymo institucijų atvėrimą, greitesnę COVID-19 protrūkių kontrolę.

VUL Santaros klinikose nuo vasario 15 d. išbandytas naujas profilaktinio tyrimo metodas – nosies landos ėminių kaupinių tyrimas PGR metodu. Šis metodas nuo tradicinio skiriasi tuo, kad imamas priekinės nosies landos dalies, o ne nosiaryklės ėminys. Ši procedūra yra daug paprastesnė ir beveik nesukelia nemalonių pojūčių tiriamajam. Ėminiai laboratorijoje tiriami po penkis iškart, o tai taupo laiką ir sumažina kaštus.

Kaip teigia Santaros klinikų Biobanko vyresnioji medicinos biologė Dovilė Ežerskytė – viena iš tyrimo Santaros klinikose koordinatorių, taikant kaupinių metodą – į vieną mėgintuvėlį su terpe, kurioje virusas išlieka gyvybingas keletą parų, sudedami 5 asmenų nosies landos ėminių tamponėliai. Laboratorijoje iš šios terpės atliekamas įprastas PGR tyrimas, naudojant reagentus, kuriuos jų gamintojai jau yra išbandę ir patvirtinę naudoti su nosies landos ėminiais.

Pasak Santaros klinikų Laboratorinės medicinos centro vadovo doc. dr. Daliaus Vitkaus, COVID-19 ligos laboratorinė diagnostika remiasi jau daugeliui įprastu tapusiu nosiaryklės tepinėlio tyrimu polimerazės grandininės reakcijos (PGR) metodu, kuriuo nustatoma SARS-CoV-2 viruso genetinė medžiaga. Nosiaryklės tepinėlio paėmimas yra gana nemaloni procedūra, o tyrimas ilgas ir brangokas. Kaupinio tyrimas pranašesnis už įprastą tuo, kad, atliekant profilaktinį tyrimą iš vieno terpės mėgintuvėlio, iš karto ištiriami 5 tiriamieji. Gavus neigiamą kaupinio rezultatą, patvirtinama, kad nė vienam iš 5 asmenų, kurių nosies landos tepinėliai buvo sudėti į tą patį mėgintuvėlį, SARS-CoV-2 virusas neaptiktas. Jeigu kaupinio tyrimo metu gaunamas teigiamas rezultatas, visi 5 asmenys turi būti kuo greičiau ištirti pakartotinai individualiai, siekiant išsiaiškinti kuris (ar kurie) iš jų yra užsikrėtę.

Santaros klinikų Hematologijos, onkologijos ir transfuziologijos centro vadovas prof. Laimonas Griškevičius sako, kad kaupinių PGR kelis kartus padidina laboratorijų galimybes profilaktiškai ištirti asmenis. Pavyzdžiui, 1000 individualių asmenų tyrimų per parą atliekanti laboratorija per tą patį laiką gali profilaktiškai ištirti 5000 asmenų, kartu keliskart mažėja profilaktinio tyrimo kaina.

„Nors naujų susirgimo COVID-19 liga atvejų nustatoma vis mažiau, išlieka viruso plitimo rizika. Plačiai pritaikius profilaktinius kaupinių PGR tyrimus ugdymo, sveikatos priežiūros, verslo institucijose, būtų padidintas tiek darbuotojų, moksleivių, pacientų, tiek ir verslo klientų saugumas, veiksmingiau stabdomas SARS-CoV-2 viruso plitimas, būtų įmanoma saugiau atsisakyti karantino ribojimų, įspėti apie naujos COVID-19 bangos pavojų”, – aiškina prof. Laimonas Griškevičius.

Norint įvertinti kaupinių PGR panaudojimo galimybes, Santaros klinikose buvo atliktas metodo validavimas. Pasirinkti reagentai, kurie gamintojų patvirtinti naudoti ne tik nosiaryklės, bet ir ėminiams iš nosies landos. Validavimo metu buvo vertinamas klinikinis metodo jautrumas, lyginant individualius ir kaupinių ėminius. Įvertinus gautus rezultatus, nustatyta, kad nosies ertmės kaupinių PGR tyrimo jautrumas yra 96 proc., kuris tikrai pakankamas profilaktiniam tyrimui.

Nuo vasario 15 d. bendradarbiaujant su Vilniaus miesto savivaldybe Santaros klinikose buvo ištirti savivaldybės įmonių darbuotojų, moksleivių bei jų namų ūkių asmenų kaupiniai. Buvo ištirtas 81 kaupinys (293 asmenys), iš jų 5 kaupiniai buvo teigiami. Teigiamuose kaupiniuose SARS-CoV-2 virusas nustatytas 2 proc., t. y. 6 asmenims.

Šis metodas jau pradėtas taikyti VUL Santaros klinikų darbuotojams bei pacientams profilaktiškai tirti. Planuojama tęsti moksleivių bei jų namų ūkių profilaktinį testavimą.

Paskutinį kartą redaguota: 2021-03-15
Į viršų