Molekulinė patologija: ateitis jau dabar

Lapkričio 22, 2012

molekuline patologija3   Valstybinis patologijos centras, VšĮ VUL SK filialas, ir VU Medicinos fakulteto Patologijos, teismo medicinos ir farmakologijos katedra 2012 m. lapkričio 16 dieną organizavo tarptautinę mokslinę – praktinę konferenciją "Molekulinių metodų taikymas patologinėje diagnostikoje: hematologija, gastroenterologija, pulmonologija". Konferencijoje pranešimus skaitė du kviestiniai lektoriai iš Bazelio universiteto ligoninės Patologijos departmento - prof. dr. Alexandar Tzankov ir Dr. Luigi Tornillo. Renginyje dalyvavo apie 200 specialistų iš visos Lietuvos, taip pat buvo svečių iš Latvijos ir Prancūzijos.

 

"Molekulinė diagnostika šiandien gali atsakyti į daugybę klausimų apie onkologinę ligą, jos kilmę ir eigą. Naviko ląstelių genų tyrimai šiandien daugeliu atvejų leidžia kiekvienam pacientui parinkti tik jam tinkamą, individualizuotą gydymą. Todėl patologo išvada vis dažniau būna lemiama parenkant gydymą. Dar daugiau, ši sritis auga geometrine progresija."- sveikindamas gausiai susirinkusius konferencijos dalyvius sakė Valstybinio patologijos centro direktorius prof. Arvydas Laurinavičius.

 

Lektoriai dalinosi savo patirtimi apie molekulinės diagnostikos technologijas bei pritaikymą patologijoje. Lietuvos specialistai aptarė tyrimų aktualijas ir patirtį mūsų šalyje, pristatė atliktų molekulinių tyrimų duomenis.

 

"Molekulinės patologijos diagnostiniai ir predikciniai tyrimai sparčiai diegiami pasaulinėje praktikoje. Daugelį šių tyrimų šiandien jau galime atlikti ir Lietuvoje. Tai, ką sužinojome naujo – ir mes, atliekantys tyrimus, ir gydytojai, laukiantys iš patologų ir genetikų tikslios diagnozės ir pagalbos parenkant optimalų gydymą – panaudosime mūsų profesinėje veikloje. Jau kitą dieną po konferencijos gavome klinicistų pageidavimų išplėsti mūsų tyrimų spektrą - sakė Valstybinio patologijos centro direktoriaus pavaduotoja medicinai, gydytoja genetikė doc. Jūratė Kasnauskienė. "Stengiamės tyrimus atlikti greitai, kadangi nuspręsti dėl taikininės terapijos neretai reikia per kelias dienas. Šiuo metu predincinius testus jau atliekame per per 2-9 dienas, esant būtinybei, ir skubos tvarka".

 

Valstybiniame patologijos centre molekuliniai patologijos tyrimai atliekami jau keletą metų. Pirmiausia įdiegti krūties vėžio tyrimai – HER2 geno amplifikacijos nustatymas fluorescencinės in situ hibridizacijos (FISH) būdu. Dabar Centre atliekamas gana platus spektras FISH tyrimų hematologiniams ir minkštųjų audinių navikams. Metastazavusio storosios žarnos vėžio atveju nustatomos KRAS geno mutacijos, plaučių vėžio – EGFR ir ALK geno mutacijos, skydliaukės, melanomos ir storosios žarnos vėžio – BRAF geno mutacija tikro laiko PGR metodu.

 

Paskutinį kartą redaguota: 2012-11-22
Į viršų