Inkstų transplantacijų Santaros klinikose per karantiną nesumažėjo

Birželio 05, 2020

Kaip teigia VUL Santaros klinikų Organų transplantacijos koordinavimo centro vadovė Eglė Ašakienė, šiuo sunkiu pandemijos laikotarpiu VUL Santaros klinikose gydomi ne tik sunkūs Covid-19 sergantys pacientai, bet ir atliekamos transplantacijos, naudojant mirusio donoro organus. Tai yra didelių išbandymų metas ne tik mirusiųjų artimiesiems, medikams, laboratorijų specialistams, Nacionalinio transplantacijos biuro koordinatoriams, bet ir transplantacijos laukiantiems recipientams.

Sulaukęs gydytojo telefoninio kvietimo atvykti į Santaros klinikų Nefrologijos ir inkstų transplantacijos skyrių, dažnas pacientas sudvejoja dėl esamos paskelbtos ekstremalios situacijos Lietuvoje, motyvuodamas tuo, kad reikės vartoti imunitetą slopinančius imunosupresantus ir taip mažės jo atsparumas infekcijai. Pasitaikė atsisakiusiųjų transplantacijos, tačiau visi šie pacientai išliko aktyviame organo laukiančiųjų sąraše.

Pasak gydytojos Eglės Ašakienės, kviečiant atvykti transplantacijai, telefonu pacientų teiraujamasi apie Covid-19 būdingus simptomus, apie kontaktus su sugrįžusiais iš užsienio valstybių, sergančiais ar kontaktavusiais asmenimis. Visiems atvykusiems recipientams yra atliekami Covid-19 testai. Tik sulaukus neigiamų rezultatų, potencialūs recipientai yra toliau tiriami, transplantacijos proceso etapai tęsiami. Covid-19 yra atliekami ir visiems mirusiems donorams. 

Santaros klinikų specialistai remiasi visomis naujausiomis pasaulinėmis rekomendacijomis dėl organų transplantacijos Covid-19 pandemijos metu, atliekami papildomi tyrimai bei imamasi visų reikalingų apsaugos priemonių.

Šiuo laikotarpiu laikinai yra sustabdytos inkstų transplantacijos iš gyvų donorų.

Ypač intensyvus buvo balandžio mėnuo: per nepilnai tris savaites atliktos 7 sėkmingos inkstų transplantacijos iš mirusio donoro. Nefrologijos ir inkstų transplantacijos skyriuje yra gydoma 60-70 procentų pacientų po atliktos inksto transplantacijos.

Kaip pasakoja gydytoja E. Ašakienė, sunkiausia ir didžiausią rūpestį šiuo laikotarpiu kėlė ligonių apsauga, jų švietimas, nes pacientams iškilo daugybė klausimų: ką daryti sukarščiavus, kur kreiptis, kas jiems suteiks priežiūrą. Medikai, dirbantys transplantacijos srityje, stengdamiesi garantuoti tokių pacientų saugumą, konsultavo, ramino ne tik ligonius, bet ir teikė rekomendacijas specialistams, kaip elgtis su imunosupresinės būklės pacientais. Pandemijos laikotarpis pasunkino pacientų įtraukimą į aktyvų potencialių recipientų sąrašą, nes buvo pristabdytas ambulatorinių paslaugų teikimas, tačiau šiuo metu šis procesas yra atnaujinamas, recipientai vėl sėkmingai gali atvykti periodinei patikrai.

Organų transplantacijos koordinavimo centro vadovė Eglė Ašakienė „Sveikatos radijui" pasakojo, kad transplantacijoms buvo rengiami ne tik savi donorai: karantinas nesustabdė ir tarptautinių mainų. Nacionalinis transplantacijos biuras kreipėsi į Sveikatos apsaugos ministeriją, prašydamas leidimo, kad galėtų atvykti organų pasiimti užsienio specialistai. Organų eksplantacijos operacijas atliko VUL Santaros klinikų pilvo chirurgų ir kardiochirurgų brigados, o donorus paruošė Respublikinė Vilniaus universitetinė ligoninė. Taip buvo išgabenta širdis į Hanoverį, dvejos kepenys – į Šveicariją. Viena donorinė širdis atvežta iš Latvijos ir persodinta mūsų pacientui.

Pagal Tarptautinį žmogaus audinių ir organų donorų bei recipientų registrą Lietuva per pastaruosius metus padarė pažangą, vertinant donorų skaičių milijonui gyventojų. 2017 metais šalis skaičiavo 14,3 donoro milijonui gyventojų, 2018 metais šis rodiklis padidėjo iki 16,42, o 2019 metais pasiekta 18,7. Pagal šį rodiklį Lietuva yra tarp Norvegijos, Vengrijos, Šveicarijos.

2019 metais buvo atlikta 37,9 transplantacijos milijonui gyventojų, panaudojant mirusio donoro organus. Pagal šį rodiklį Lietuva užima padėtį tarp tokių Europos šalių kaip Didžioji Britanija, Belgija, Austrija.

Lyginant pastarųjų trejų metų tą patį laikotarpį (sausio – gegužės mėnesius) inkstų transplantacijų skaičius VUL Santaros klinikose šešiomis transplantacijomis padidėjo.

Paskutinį kartą redaguota: 2020-07-07
Į viršų