Suaugusiųjų pirminių imunodeficitų kompetencijos centras teikia specializuotą pagalbą sergantiesiems pirminiais (įgimtais) ir antriniais (įgytais, t. y. išsivysčiusiais sergant kitomis ligomis, ar kaip gydymo pasekmė) imunodeficitais.

Pirminiai imunodeficitai (PID) – tai ligos, susijusios su įgimtais imuninės sistemos defektais: imuninių ląstelių trūkumu ar jų funkcijų sutrikimu. Dažniausiai PID pasireiškia pasikartojančiomis, dažnai sunkiomis infekcijomis, kurios gydomos nepagalvojus apie tikrąją jų atsiradimo priežastį – imuninės sistemos sutrikimą. Pasaulyje PID serga apie 6 mln. žmonių. Vienam iš 1200 ligonių, turinčių įgimtą imunodeficitą, stebimas reikšmingas sveikatos blogėjimas. Iki šiol aprašyta daugiau nei 350 skirtingų PID formų. Nors galvojama, kad įgimtos ligos turi pasireikšti vaikystėje, apie 50 proc. PID ligonių yra suaugę asmenys.

Suaugusiųjų pirminių imunodeficitų kompetencijos centras VUL Santaros klinikose įsteigtas 2013 m. rugsėjo mėn. 9 dieną. Jis teikia ambulatorines, dienos stacionaro ir stacionarines paslaugas. Ligonius konsultuoja gydytojai alergologai ir klinikiniai imunologai, taip pat genetikai, hematologai, pulmonologai, gastroenterologai ir kitų specialybių gydytojai.
Kuo mes ypatingi?
Suaugusiųjų pirminių imunodeficitų kompetencijos centre pacientams atliekami išsamūs imunologiniai, genetiniai ir kiti laboratoriniai bei instrumentiniai tyrimai (kompiuterinė tomografija, vidaus organų echoskopija, endoskopiniai tyrimai ir kt.), reikalingi diagnozei nustatyti, taikoma pakaitinė terapija imunoglobulinais, teikiamos gydymo ir stebėsenos rekomendacijos pacientams ir jų šeimos nariams.

Duomenys apie sergančiuosius imunodeficitais yra registruojami VUL Santaros klinikų pirminių deficitų (PID)  duomenų bazėje ir Europos pirminių imunodeficitų registre.

Centras vykdo epidemiologinius, naujų diagnostikos ir gydymo metodų tyrimus, ruošia diagnostikos ir gydymo protokolus pagal įrodymais pagrįstos medicinos principus, skleidžia mokslines žinias apie PID gydytojams ir visuomenei. Kasmet balandžio mėnesį yra minima pasaulinė PID savaitė. Jos metu skaitomos paskaitos, vedami praktiniai seminarai apie PID, jų komplikacijas, gydymo būdus bei kitomis pacientams ir gydytojams aktualiomis temomis. 

Centro gydytojai dalyvauja Lietuvos ir tarptautinėse konferencijose, kur ne tik atnaujina savo žinias, bet ir pristato savo tyrimų rezultatus.

Centro specialistai bendradarbiauja su Europos ir JAV pirminių imunodeficitų centrais, dalyvauja JF fondo (Jeffrey Modell Foundation) pirminių imunodeficitų centrų tinklo veikloje, yra Europos referentinių centrų tinklo retų imunodeficitų, autouždegiminių ir autoimuninių ligų (ERN-RITA) asocijuotas narys.
Paskutinį kartą redaguota: 2021-02-10
Į viršų