Nefrologijos centras yra VUL Santaros klinikų padalinys, kuriame atliekama pakaitinė inkstų terapija, inksto transplantacijos iš gyvų ir mirusių donorų, net ir esant nesuderinamoms kraujo grupėms. Centre gydomi pacientai, sergantys glomerulų ligomis, diabetine nefropatija, sisteminėmis ir įgimtomis inkstų ligomis, trombinių mikroangiopatijų sukeltais inkstų pažeidimais, retomis inkstų ligomis. Inkstų ligoms diagnozuoti ir gydyti taikomi moderniausi metodai.
Kuo esame ypatingi

Nuo 1994 metų centre atlikta per 3000 nuosavų ir transplantuotų inkstų biopsijų. Sukaupta didžiausia šios srities patirtis tarp Baltijos šalių. Taikomi pažangūs šviesinės ir elektroninės mikroskopijos metodai, leidžiantys tiksliai nustatyti ligą. Su centro darbuotojais konsultuojasi kaimyninių šalių nefrologai.

Nuo 2008 metų atliekamos inksto ir kasos komplekso transplantacijos, nuo 2010 metų – inksto transplantacija iš gyvo nesuderinamos kraujo grupės donoro. Šias procedūras ligoninės specialistai įdiegė ir sėkmingai vykdo pirmieji Baltijos ir Rytų Europos šalyse. Atlikta per 300 inkstų persodinimų iš gyvų donorų, o iš mirusių donorų persodinta daugiau nei 1800 inkstų. Inksto transplantacijai atvyksta ligoniai iš Ukrainos, Rusijos, Kazachstano ir kitų šalių.

Tai hipertenzijos ekscelencijos centras. Nuo 2009 metų atliekamas antinksčių venos mėginys ligoniui su adenoma, esant indikacijoms vykdomos nuosavų ir transplantuotų inkstų arterijų procedūros.

Nuo 2010 metų  veikia didžiausias peritoninės dializės kabinetas Lietuvoje, vykdomas pacientų švietimas iki dializės procedūrų. Daugelis pacientų gydomi aparatine dialize, kuri suteikia galimybę žmogui būti savarankiškam. 

Hemodializė centre atliekama trimis pamainomis, užtikrinamas paslaugų prieinamumas visą parą. Daliai pacientų taikomas pažangesnis metodas – hemodiafiltracija, su kuria pasiekiama geresnių dializės ir pacientų būklės rezultatų.

Ką siūlome pacientams
  • Profesionalią nefrologinę pagalbą visą parą.
  • Savalaikę inkstų ligų diagnostiką.
  • Moderniausią inkstų ligų gydymą.
  • Inkstų transplantaciją iš gyvo donoro.
  • Inkstų transplantaciją iš gyvo donoro esant nesuderinamoms kraujo grupėms.
Ką siūlome medikų bendruomenei
Nefrologijos centre vykdomi moksliniai darbai, rengiamos disertacijos, mokomi studentai ir rezidentai, rengiami gydytojų tobulinimosi kursai.
Centro istorija

Savarankiška Nefrologijos centro pradžia reikėtų laikyti 2006 metus, kai Nefrologijos centras atsiskyrė nuo Nefrologijos ir urologijos centro. Nefrologijos centro vadovu buvo išrinktas prof. Marius Miglinas. Tuo metu veikė du atskiri skyriai: Dializių ir inkstų transplantacijų, kuriam vadovavo gyd. Rasa Dobrovolskienė, ir Bendrosios nefrologijos, kuriam vadovavo doc. M. Miglinas, vėliau – gyd. Dalia Aleknienė, taip pat konsultacijų kabinetai poliklinikoje (jų ordinatorė – gyd. Loreta Vareikienė). 2010 metais įvyko Nefrologijos stacionarinės grandies restruktūrizacija: įkurtas Dializių skyrius (jam vadovauti ėmė gyd. Lilija Supranavičienė) ir Nefrologijos skyrius (vadovė –  gyd. D. Aleknienė), kuris vėliau pervadintas Nefrologijos ir inkstų transplantacijos skyriumi.

Nefrologijos ir inkstų transplantacijos srityje VUL Santaros klinikose yra dirbę garsių medikų:

  • Doc. Vytautas Kleiza – 1984–1990 metais Respublikinio hemodializės ir inkstų transplantacijos centro vadovas, dalyvavęs atliekant pirmą inksto transplantaciją Lietuvoje.
  • Nijolė Stanaitytė – 1969 metais pirmą kartą Lietuvoje atlikusi hemodializę ligoniui, sergančiam lėtiniu inkstų funkcijos nepakankamumu. Gydytoja vadovavo Hemodializės skyriui, įkurtam 1984 metais.
  • Prof. Balys Dainys – vienas iš inksto transplantacijos pradininkų. 1990 metais tapo tuometinio Nefrologijos ir urologijos centro vadovu. Taip pat ilgametis Lietuvos nefrologijos, dializės ir transplantacijos asociacijos prezidentas. 1994 metais inicijavo peritoninės dializės pradžią Lietuvoje, užtikrino gydymo prieinamumą ir plėtrą, kokybišką ligonių priežiūrą, tolesnį mokymą ir informacijos sklaidą.
  • Adomas Pletkus – gydytojas urologas, ilgametis Hemodializės skyriaus vedėjas, 1999 metais kartu su prof. Baliu Dainiu pirmą kartą atlikęs arterinės veninės fistulės operaciją, naudojant donoro kraujagyslę. Jis aktyviai vystė arterinės veninės jungties bei centrinės venos kateterio implantavimo sritis.
  • Vytautas Kirsnys laikomas nefrologijos pradininku Lietuvoje, tyrė glomerulonefrito epidemiologijos, klinikos ir gydymo problemas. Nuo 1981 metų V. Kirsnys buvo Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų (buv. Santariškių klinikų) Bendrosios nefrologijos skyriaus gydytojas, vadovavęs mokslinei ir pedagoginei šio skyriaus veiklai.
  • Doc. Vytautas Razukas – gydytojas nefrologas, 1991–2004 metais Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų (buv. Santariškių klinikų) Nefrologijos-hipertenzijos skyriaus vedėjas, vadovavęs mokslinei ir pedagoginei šio skyriaus veiklai. Stažavosi ir dalyvavo kursuose Lietuvoje ir užsienyje. 2005 metais išleido mokslinę monografiją „Ūminis inkstų nepakankamumas". Lietuvos nefrologijos, dializės ir transplantacijos (LNDTA) draugijos narys. Europos nefrologų, dializės ir transplantacijos draugijos narys.
Susisiekite
Neradote ieškomos informacijos? Susisiekite su mumis:

Paskutinį kartą redaguota: 2021-05-17
Į viršų