Vėžio tyrimams Lietuvoje planuojama biobankų infrastruktūra

Balandžio 26, 2012

Atkreiptas dėmesys į dar vieną galimybę mūsų šalies pacientams taikyti inovatyvius vėžio gydymo metodus. Vėžio tyrimams Lietuvoje planuojama biobankų infrastruktūra.                          

2012 m. balandžio 18 - 19 d. Vilniuje viešėjo EORTC (European Organization for Research and Treatment of Cancer) atstovė Dr. Jacqueline Hall iš Belgijos. Susitikimuose LR Seime (LRS SRK biobankų reglamentavimo darbo grupės atstovams) ir Santariškėse (Santariškių medicinos įstaigų asociacijos bei Santaros slėnio asociacijos atstovams) ji pristatė savo organizacijos veiklą ir biobankų reikšmę šiuolaikiniams biomedicinos tyrimams.

EORTC yra Europos vėžio tyrimų organizacija, įsikūrusi Briuselyje, Belgijoje. Ji koordinuoja klinikines vėžio studijas Europoje. Organizacijos tinklas apima 300 ligoninių ir vėžio centrų iš 30 valstybių. EORTC koordinuojamos studijos apima tūkstančius pacientų iš įvairių šalių, tačiau Lietuvos centrai iki šiol jose nedalyvavo. Viešnia atkreipė dėmesį, jog dalyvavimas tokiose studijose yra ne tik svarbus mokslo plėtros požiūriu, bet ir suteikia galimybę šalies pacientams taikyti inovatyvius vėžio gydymo metodus. Kadangi naujų gydymo metodų klinikinės studijos užtrunka ne vienerius metus, o vaistai dažnai yra labai brangūs, toks dalyvavimas sudarytų pacientams galimybes naudotis inovatyviais onkologijos mokslo laimėjimais.

Dalyvaujant klinikinėse bei transliacinėse studijose yra labai svarbu turėti galimybę kokybiškai ištirti pacientų biologinę medžiagą – naviko, kraujo mėginius ir pan. Todėl šalys ir centrai turi sukurti mokslo infrastruktūrą – biobankus. Esant bioetikos komiteto leidimui, pagal tarptautinius kokybės standartus biobankuose tvarkoma biologinė pacientų medžiaga, būtų panaudojama biomedicininiuose tyrimuose.

Dr. Jacqueline Hall apžvelgė Europos šalių praktiką ir tarptautines perspektyvas, reglamentuojant bei organizuojant mokslo biobankus.

Daugiau informacijos:
Prof.  Arvydas Laurinavičius, direktorius
Valstybinis patologijos centras, VUL SK filialas
Baublio 5, LT-08406 Vilnius
Tel. 272 0664; Mob. 8 6999 2045 El. p. lauar@vpc.lt
Paskutinį kartą redaguota: 2020-01-22
Į viršų