Vaikų ligoninė: šiuolaikinės technologijos išgelbėjo vaiką nuo keletą metų kankinusio svetimkūnio plautyje

Spalio 02, 2013

Šešiolikamečiui paaugliui atlikta svetimkūnio pašalinimo operacija, per kurią plaučiui ventiliuoti buvo panaudota speciali didelio dažnio ventiliacinė aparatūra, kurią Vaikų ligoninė įsigijo už TV3 Išsipildymo akcijos lėšas. Pasak Vaikų ligoninės Vaikų anesteziologijos skyriaus vedėjo anesteziologo-reanimatologo Vidūno Daugelavičiaus, „taikant tokią anestezijos metodiką, operacija ligoniui atlikta pirmą kartą Lietuvoje, ir ji labai palengvino darbą chirurgams bei anesteziologams".

Pacientui keletą kartų darytos bronchoskopijos bandant iš plaučio pašalinti svetimkūnį (segtuką), buvo nesėkmingos, nes svetimkūnis plautyje buvo įstrigęs jau seniai, supūliavęs, infekcijos židinys vaikui nuolat kėlė plaučių ligas.

„Jei svetimkūnis šalinamas iškart po užspringimo, – pasakoja gydytojas V. Daugelavičius, – jį pavyksta pašalinti taikant bronchoskopiją, tačiau šįkart teko atlikti torakotomiją ir svetimkūnį pašalinti su dalimi plaučio".

Pagal šiuolaikinius reikalavimus atliekant plaučių operaciją, plautį, kuriame yra pakitimų, reikia atskirti nuo sveikojo, kad į pastarąjį nepatektų patologinis sekretas, kraujas ar kitos nereikalingos medžiagos. Tam naudojami dvigubi endotrachėjiniai vamzdeliai arba bronchų blokatoriai.

„Operuojamas ligonis guli ant šono, – aiškina gydytojas V. Daugelavičius, – todėl viršutinio operuojamo plaučio galima neventiliuoti, kad jis subliūkštų. Plautis nejuda, ir tai palengvina darbą chirurgams, tačiau per ilgesnį laiką ligoniui gali išsivystyti hipoksija, t.y. deguonies trūkumas. Taip nutikus, reikia imtis tam tikrų priemonių arba vėl išpūsti plautį".

Šįkart buvo nuspręsta vieną plautį ventiliuoti vienu ventiliatoriumi, esančiu įprastame narkozės aparate, o kitą – su didelio dažnio ventiliatoriumi „Twin Stream" tam, kad plautis būtų išpūstas tik iš dalies ir mažai judėtų visos operacijos metu, netrukdydamas chirurgams dirbti. Operacija praėjo sėkmingai.

Didelio dažnio ventiliatorius, kuriame vienu metu galima derinti du plaučių ventiliacijos režimus vienu metu (didelio dažnio ir įprastinį) buvo pirktas TV3 Išsipildymo akcijos lėšomis. „Tokias ir pacientui, ir operuojančiam gydytojui naudingas, moderniausias technologijas galima taikyti tik turint aukšto lygio aparatūrą, – teigia gydytojas anesteziologas-reanimatologas V. Daugelavičius, – bet jos neabejotinai atsiperka, nes garantuoja, kad operacijos praeis saugiai ir sėkmingai". Šiuo metu ligonis jau sveiksta.

Daugiau informacijos:
Vaikų ligoninės, viešosios įstaigos Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų filialo
atstovė ryšiams su visuomene
Jolanta Normantienė
Tel. (8 5) 272 05 35, mob. tel. 8 656 22660 , www.vaikuligonine.lt
Paskutinį kartą redaguota: 2014-03-14
Į viršų