Santaros žinios: Johnson&Johnson vakcina pradėti skiepyti stacionare gydomi pacientai (papildyta 2021 04 29)

Balandžio 28, 2021
Pasak Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų direktoriaus medicinai pavaduotojos ambulatoriniam ir diagnostiniam darbui Jolitos Jakutienės, Santaros klinikų stacionaro skyriuose gydomi prioritetinių grupių pacientai pradėti skiepyti nuo COVID-19 ligos vakcina COVID-19 Vaccine Janssen. Imuniniam atsakui susidaryti pakanka vienos šios vakcinos dozės, pacientams nereikės papildomai atvykti į gydymo įstaigą.

Apsauga nuo COVID-19 ligos prasideda maždaug 14 dienų po skiepijimo. Be to, ši vakcina ypač patogi naudoti: viename buteliuke yra penkios dozės, nereikia skiesti.  Pageidaujantys skiepytis pacientai skyriuje supažindinami su vakcinos COVID-19 Vaccine Janssen informaciniu lapeliu, turi pasirašyti asmens informavimo apie skiepus ir sutikimo formą, nurodyti pageidaujamą skiepijimo datą.

Santaros klinikose gydomi pacientai skiepijami pagal prioritetinių asmenų grupių sąrašą. Į jį įeina  didžiausios rizikos pacientai: galutinės stadijos lėtine inkstų liga sergantys pacientai, kuriems taikoma hemodializė ar peritoninė dializė; pacientai, kuriems atliktos organų arba kraujodaros kamieninių ląstelių transplantacijos; sergantys piktybinėmis kraujo ligomis, kuriems tęsiamas chemoterapinis, imunoterapinis ar taikinių piktybinių kraujo ligų gydymas arba kuriems toks gydymas baigtas ne seniau kaip prieš 24 mėnesius; sergantys imunodeficito ligomis su antikūnų gamybos defektu; asmenys, sergantys remisijos nepasiekusia onkologine liga ir kuriems taikomas aktyvus priešvėžinis gydymas (imunoterapija, taikinių terapija, chemoterapija, hormonoterapija, spindulinė terapija, chirurginis gydymas ir kt.) arba persirgę onkologine liga ir aktyviai stebimi, kai po aktyvaus priešvėžinio gydymo pabaigos yra praėję ne daugiau kaip 24 mėnesiai; asmenys, sergantys žmogaus imunodeficito viruso (ŽIV) sukelta liga; 65 metų  ir vyresni asmenys, jaunesni kaip 65 metų asmenys, turintys tam tikrų rizikos veiksnių; sergantys cukriniu diabetu su komplikacijomis, sergantys lėtinėmis širdies – kraujagyslių ligomis, lėtinėmis plaučių ligomis su kvėpavimo nepakankamumu, lėtinėmis kepenų ligomis, kuriems diagnozuota tetraplegija, nutukimas ir kūno masės indeksas yra 35 ir daugiau, taip pat asmenys, sergantys nervų ir raumenų sistemos ligomis (uždegimine polineuropatija, kitomis polineuropatijomis, generalizuota miastenija, pirminėmis raumenų ligomis, kitomis miopatijomis, mioneuralinių jungčių ir raumenų sutrikimais sergant kitomis ligomis) ir patiriantys kvėpavimo sutrikimus;  asmenys, kuriems diagnozuotos imunodeficitinės būklės dėl hiposplenizmo, asplenijos po procedūros, blužnies atrofijos,  išskyrus įgimtą aspleniją, kiti patikslinti imunodeficitai, asmenys, sergantys onkologine liga, kuriems po aktyvaus gydymo ir (ar) ligos remisijos praėjo daugiau nei 24 mėnesiai, bet ne daugiau nei 60 mėnesių; organo (-ų) ar audinio (-ių) transplantacijos laukiantys recipientai.

Artimiausiomis dienomis bus pradėti skiepyti ir 55-64 metų amžiaus asmenys.

Pagal pateiktą įstaigų poreikį dalis vakcinų bus perduota Vilniaus regiono (Vilniaus ir Alytaus apskričių) ligoninėse gydomiems pacientams paskiepyti.

Viešojoje erdvėje kilus klausimų, ar vakcinavimo pradžia buvo sklandi, Santaros klinikų direktoriaus medicinai pavaduotoja ambulatoriniam ir diagnostiniam darbui Jolita Jakutienė informavo, kad Santaros klinikos Janssen vakciną gavo 21 dieną (trečiadienį) antroje dienos pusėje. Jau 22 dieną (ketvirtadienį) visa informacija apie galimybę skiepyti šia vakcina buvo išplatinta ligoninės personalui. „Balandžio 23 dienos popietę gavome Janssen kompanijos kartu su Europos vaistų agentūra ir Lietuvos Valstybine vaistų kontrolės tarnyba pateiktą informaciją apie sąsąją tarp COVID-19 Vaccine Janssen vakcinos ir trombozės, pasireiškiančios kartu su trombocitopenija", – pasakoja J. Jakutienė.
Į stacionarą pacientai patenka tam tikros patologijos gydymui, nemaža dalis skubos tvarka, todėl pirmenybė yra teikiama  gydymui, o skiepijimas turi būti priderinamas prie numatyto gydymo plano (operacijų, intervencinių procedūrų ir kt.). Be to, atkreipiame dėmesį, kad stacionare skiepijami tų pačių prioritetinių grupių asmenys, kaip ir kitomis vakcinomis. Taigi jie jau yra turėję galimybę pasiskiepyti, bet dėl įvairių priežasčių to neatlikę.

Daug laiko užima pageidaujančių skiepytis apklausa, pacientų informavimas apie mažai iki šiol girdėtą vakciną. Kadangi buvo paskelbtos informacijos, kad tik atgabenus vakciną į Lietuvą, skiepijimas ja buvo sustabdytas, tai taip pat turi įtakos apsisprendimui skiepytis.

Per dvi dienas Santaros klinikose buvo surinkta prioritetinėms grupėms priklausančių asmenų grupė pagal savo gydymo eigą galinčių ir pageidaujančių skiepytis. Skiepijimas, atsižvelgiant į esamas aplinkybes, vykdomas maksimaliomis pastangomis ir greitai.

„1300 dozių yra gautos visose Vilniaus regiono (Vilniaus ir Alytaus apskričių) stacionarinėse įstaigose gydomiems pacientams. Įstaigos informuotos, teikia savo poreikį, dalis jau vakciną atsiėmė“,– sakė J. Jakutienė.

Paskutinį kartą redaguota: 2021-05-06
Skubi pagalba kaip mus rasti susisiekti