Santaros klinikose lankėsi Europos Komisijos narė, atsakinga už sveikatą ir maisto saugą, Stella Kyriakides

Rugsėjo 23, 2022
2022 m. rugsėjo 23 d. VUL Santaros klinikose lankėsi už sveikatą ir maisto saugą atsakinga Europos Komisijos narė Stella Kyriakides su delegacija bei LR sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys, lydimas viceministrės prof. Danguolės Jankauskienės. Vizito metu svečiai domėjosi vėžiu sergančių pacientų gydymu, klinikose atliekamomis transplantacijomis ne tik Lietuvos, bet ir Ukrainos piliečiams. Aplankyti Hematologijos, onkologijos ir transfuziologijos bei Nefrologijos centrai.
 
„Man malonu lankytis Vilniaus universiteto ligoninėje Santaros klinikose ir susitikti su savo profesijai pasišventusiais gydytojais. Europos kovos su vėžiu plano sėkmė ir mūsų pagalba pacientams iš Ukrainos priklauso nuo žinių ir kompetencijų centrų, o Santaros klinikos – puikus tokio centro pavyzdys“, – sako Europos Komisijos narė, atsakinga už sveikatą ir maisto saugą, Stella Kyriakides.
 
Delegacija vizitą pradėjo nuo Santaros klinikų Hematologijos, onkologijos ir transfuziologijos centro, kuriame taikomos pažangiausios diagnostikos bei gydymo technologijos: molekulinė diagnostika, visų rūšių chemoterapija, imunoterapija, taikinių ir ląstelių terapija, imunosupresuotiems pacientams pritaikyta slauga, onkopsichologinė pagalba. Čia veikia Negiminingų kaulų čiulpų donorų paieškos ir stebėsenos poskyris – Lietuvos nacionalinis kaulų čiulpų donorų registras, kuris vykdo negiminingų kaulų čiulpų donorų paiešką Lietuvos Respublikos ir užsienio šalių piliečiams.
 
Šią vasarą Hematologijos, onkologijos ir transfuziologijos centre – pirmajame visame Baltijos regione – atsparia limfoma bei leukemija sergantys pacientai pradėti gydyti vienu iš pažangiausių imunoterapijos būdu – chimerinių receptorių T ląstelių terapija. Chimerinių receptorių T ląstelės yra gaminamos centro laboratorijose.
 
„Kovojant su vėžiu Lietuvoje buvo pasiektas proveržis infrastruktūros ir gydymo metodų srityse. Pradėti taikyti pažangūs gydymo metodai, tokie kaip magnetinio rezonanso tomografija, ultragarsinės vaizdo identifikavimo technologijos, gama peilis. Svarbu nesustoti ir judėti toliau. Siekdami išsaugoti dar daugiau gyvybių kuriame specializuotus pacientų kelius, kurie leis paslaugas pacientams suteikti kaip galima greičiau. Laikas kovoje su vėžiu yra kritinis dalykas. Todėl dėkingas Europos Komisijai už lyderystę onkologijos srityje ir bendrus projektus, o Lietuvos medikams už didelį įsitraukimą kovoje prieš bendrą priešą“, – sako sveikatos apsaugos ministras A. Dulkys.
 
Delegacija išgirdo, jog Santaros klinikose veikia Santaros vaisingumo centras. Tai pirmoji Lietuvoje universiteto ligoninė, kurioje teikiamos aukščiausio lygio nevaisingumo diagnostikos, gydymo ir pagalbinio apvaisinimo paslaugos, veikia lytinių ląstelių bankas, atliekama preimplantacinė genetinė diagnostika (PGD), procedūros su donorų lytinėmis ląstelėmis, vaisingumo išsaugojimas onkologiniams pacientams. Tokios paslaugos ypatingai svarbios jauniems vėžiu sergantiems pacientams. Plastinės ir rekonstrukcinės medicinos centre konsultuojami pacientai dėl krūties ligų: gerybinės krūtų patologijos, ikivėžinių susirgimų, krūties vėžio. Didžiulis Santaros klinikų pranašumas – galimybė čia atlikti vienmomentę ar atidėtą krūties rekonstrukciją. Po onkologinės intervencijos patyrusi plastinės rekonstrukcinės chirurgijos brigada atlieka sudėtingiausias krūties rekonstrukcines operacijas – persodinami savi audinių lopai, suformuojamos mikrochirurginės kraujagyslių jungtys.
 
Santaros klinikų medikai kalbėjo ir apie tai, jog nuo 2019 m. Hematologijos, onkologijos ir transfuziologijos centre veikia Paveldimo vėžio centras – vienintelė vieta Lietuvoje, kuri specializuojasi paveldimo vėžio srityje ir teikia plačiausias genetinių tyrimų ir priežiūros paslaugas.
 
„Santaros klinikos – lyderiai daugelyje sveikatos priežiūros sričių, dažnu atveju prilygstančios garsiems Vakarų Europos gydymo centrams. Visada siekiame aukščiausių standartų ir daugiaprofilinės pagalbos mūsų pacientams. Esame tie, kurie pirmieji Lietuvoje ėmėmės organų ir audinių transplantacijų. Mūsų prioritetas – laparoskopinė chirurgija panaudojant 3D vaizdą chirurginių operacijų metu (prostatos, inkstų ir šlapimo takų bei kitų lokalizacijų vėžiui gydyti). Nuo 2017 m. Santaros klinikose gyvo donoro inkstai transplantacijai imami tik laparoskopiniu būdu. Tai pradėjome daryti pirmieji Lietuvoje. Mūsų ligoninė yra vienintelė gydymo įstaiga, kurioje atliekamos vaikų kaulų čiulpų transplantacijos tiek Lietuvoje, tiek Baltijos šalyse“, – pasakoja klinikų generalinis direktorius prof. Feliksas Jankevičius.  
 
Europos Komisijos narė Stella Kyriakides išgirdo apie pagalbą, kurią nuo karo pasitraukusiems onkologinėmis ligomis sergantiems Ukrainos žmonėms teikia Santaros klinikos, susitiko su Ukrainos pilietėmis, kurioms Santaros klinikų Hematologijos, onkologijos ir transfuziologijos centre atliktos kaulų čiulpų transplantacijos, išgirdo sudėtingas jų gyvenimo istorijas bei patirtį Lietuvoje.
 
Vizitą Europos Komisijos narės komanda tęsė Nefrologijos centre, kur buvo pasitikti jungtinės urologų ir nefrologų komandos. Kalbėta apie organų transplantacijas, atliekamas Santaros klinikose.
 
Santaros klinikos – pagrindinis audinių, organų ir ląstelių transplantacijos centras Lietuvoje. Tik čia atliekamos širdies transplantacijos vaikams. Nuo 2010 m. Santaros klinikose atliekamos inkstų transplantacijos esant recipiento ir donoro nesuderinamoms kraujo grupėms. Santaros klinikos – vienintelė gydymo įstaiga Lietuvoje, kurioje atliekamos kasos ir inksto komplekso transplantacijos. 2021 m. čia primą kartą Lietuvoje ir Baltijos šalyse sėkmingai atlikta kasos salelių transplantacija.
 
2022 m. gegužės 30 d. tapo istorine diena Vilniaus universiteto ligoninei Santaros klinikoms – kepenų transplantacijos komanda pirmą kartą Baltijos šalyse atliko kepenų transplantaciją organui išlaikyti panaudoję donorinių organų perfuzijos mašiną – donoro kepenys buvo prijungtos prie hipoterminės oksigenuotos mašininės perfuzijos.
 
Europos Komisijos narė Stella Kyriakides susitiko su komanda, kuri prieš kelis mėnesius atliko inksto transplantaciją iš gyvo donoro ukrainietei, kuriai inkstą dovanojo jos mama. Pakalbino ir pačią transplantaciją patyrusią pacientę.


Europos Komisijos nuotr.
Paskutinį kartą redaguota: 2022-10-05
Į viršų