Radiologų darbas pandemijos laikotarpiu – taip pat priešakinėse linijose

Lapkričio 06, 2020
Minint tarptautinę radiologijos dieną, kuri kalendoriuje žymima lapkričio 8-ją,  žinią siunčia VUL Santaros klinikų radiologai, radiologijos technologai –  darbuotojai, kurie pandemijos laikotarpiu dirba labai svarbų diagnostinį darbą ir taip pat kaip ir infekciniuose padaliniuose dirbantys medikai kasdien susiduria su sergančiaisiais šia pavojinga infekcija.  

Kaip teigia VUL Santaros klinikų Radiologijos ir branduolinės medicinos centro vadovė doc. dr. Jūratė Dementavičienė, radiologinis ištyrimas yra vienas iš svarbiausių diagnostikos būdų COVID-19 liga sergantiems pacientams, nes pneumonija – pati dažniausia šių pacientų ligos komplikacija. Norint įvertinti ligos sudėtingumą, pirmiausia atliekamas rentgeninis tyrimas, o tuo atveju, kai krūtinės ląstos rentgenograma būna be aiškiai matomų pakitimų net ir esant COVID-19 teigiamam testui, atliekama  krūtinės ląstos kompiuterinė tomografija. 

Radiologiniai tyrimai – pirmo pasirinkimo vaizdiniai tyrimai,  tiksliai įvertinantys plaučių patologinius pakitimus. Paciento ligos periodu jų gali tekti atlikti keletą kartų – dėl jų būtinumo sprendžia pacientus gydantys gydytojai.

Ultragarsinis tyrimas taip pat naudingas įvertinti galimas komplikacijas bei vidaus organų pažeidimus sergant koronavirusine infekcija.  Tik derinant vaizdinius tyrimus su ligos klinika bei laboratoriniais tyrimais galima pasiekti gerų diagnostikos rezultatų.

Prisimindama pandemijos pradžią, doc. dr. J. Dementavičienė sakė, kad didžiausias iššūkis radiologų, o ypač radiologijos technologų, laukė dėl to, kad COVID-19 liga sergantiems pacientams šiuos tyrimus teko atlikti palatose. Kaip ir infekcinių ligų gydytojams bei slaugytojoms, prireikė išmokti tinkamai dėvėti asmens apsaugos priemones, taip apsirengus į palatą atsigabenti mobilius rentgeno aparatus (tai pakankamai fiziškai sunku) ir kokybiškai atlikti tyrimą. Itin glaudų ir ilgą kontaktą su infekuotu pacientu patiria ir gydytojai radiologai, atliekantys ultragarsinius tyrimus.

Specialistams teko pasirengti ne tik tinkamai naudotis asmens apsaugos priemonėmis, bet ir psichologiškai nusiteikti darbui sudėtingomis sąlygomis.  

„Iš pradžių tikrai daug streso buvo, kai nežinai nei ko tikėtis, nei kas laukia, nes teko iš sau įprastos darbo vietos pereiti į kitą bei apsirengti apsaugines priemones – tiek nuo jonizuojančiosios spinduliuotės, tiek nuo COVID-19 infekcijos. Tačiau laikui bėgant, tiek mano, tiek kolegių naujos patirtys bei įžvalgos leido puikiai susitvarkyti su esama situacija. Dabar jau niekas negąsdina,“ – sako radiologijos technologė Liveta Vaitmonaitė.

Pasak centro vadovės doc. dr. J. Dementavičienės, ne tik su šia problema susidūrė radiologijos specialistai. Buvo susirūpinta, kaip saugiai dezinfekuoti aparatus ir cheminėmis medžiagomis nepažeisti jautrių ekranų, kitų giluminių detalių. Gerų patarimų davė prietaisų gamintojai, bet kompiuteriniams tomografams reikėjo pasirinkti sudėtingesnį kelią: jų saugumui užtikrinti tarp diagnostinių procedūrų be būtino dezinfekavimo teko daryti dideles pertraukas ir gerai išvėdinti patalpas, prieš naudojant aparatūrą kitam pacientui. Taigi individualios saugumo priemonės, didesnis mobilių aparatų poreikis ir dezinfekavimas, pacientų srautų perplanavimas – trys svarbiausi dalykai, dėl kurių teko pasukti galvas gydytojams radiologams.

Pandemijos laikotarpis parodė, kokia svarbi ir naudinga šiuolaikinė skaitmeninė rentgenologinė aparatūra, šiandien naudojama gydytojų radiologų, ir kokie pravartūs mobilūs aparatai,  kad infekuotų ir kitomis ligomis sergančių pacientų srautai nesimaišytų. Anksčiau tokie mobilūs aparatai buvo pritaikomi tik intensyviosios terapijos skyriuose, kaulų čiulpų transplantacijos poskyriuose, o dabar jau žinoma, kokie jie nepamainomi prie COVID-19 liga sergančiųjų lovų.

„Darbas su COVID-19 sergančiais pacientais – tai darbas, reikalaujantis daug didesnės atsakomybės ir emocinio stabilumo. Visų pirma, tu esi atsakingas už greitą ir kokybišką paciento ištyrimą, nepaisant aprasojusių apsauginių akinių ar „saulės zuikučių" apsauginiame skyde. Antra, esi atsakingas už tinkamą apsaugos priemonių naudojimą, kad neišplatintum užkrato savo kolegoms, pacientams ar šeimos nariams. Kiekvienas žingsnis turi būti apgalvotas”,  – teigia gydytoja radiologė Lina Mickevičienė.




Paskutinį kartą redaguota: 2020-11-06
Į viršų