Pradėtas COVID-19 stiprinamosios vakcinos dozės tyrimas

Lapkričio 15, 2021

Europos vakcinacijos tyrimų tinklas VACCELERATE, koordinuojamas Kelno universiteto, pradeda tarptautinį tyrimą imuniniam atsakui po trečiojo COVID-19 skiepo vertinti. Jame dalyvaus 600 tiriamųjų septyniose Europos valstybėse, iš kurių viena – Lietuva.

EU-COVAT-1 AGED – pirmoji iš trijų VACCELERATE studijų – Kelno universiteto ligoninėje prasideda 2021 metų lapkričio 9 dieną, jai vadovauja konsorciumo koordinatorius prof. Oliver A. Cornely. Šis II fazės klinikinis tyrimas skirtas įvertinti iki šiol patvirtintų vakcinų prieš SARS-CoV-2 stiprinamosios (trečiosios) dozės efektyvumą.

Vokietijoje ir kitose Europos šalyse vis dažniau diskutuojama apie tai, kam turėtų būti skiriama stiprinamoji vakcinos dozė, kaip optimaliai organizuoti revakcinacijos procesą. EU-COVAT-1 AGED vertins trečiosios vakcinos dozės efektą vyresnių nei 75 metų asmenų imuninei sistemai. Tai padės atsakyti į klausimą, kas ir kada turėtų būti skiepijami stiprinamąja doze. „Kad nuspręstume, ką verta skiepyti trečiąja doze, turime surinkti daugiau duomenų, – teigia prof. O. Cornely, – jei skiepysime visą populiaciją be atrankos, vakcinos dozių nepakaks mažų pajamų šalims. Virusui jose toliau laisvai cirkuliuojant, naujų pavojingų mutacijų rizika išliks didelė, o tai – jau globali problema.“

Tyrimas įtrauks asmenis, kurie pirmus du kartus gavo to paties gamintojo (BioNTech/Pfizer, Moderna arba AstraZeneca) vakcinos dozes. Trečioji dozė bus skiriama arba BioNTech/Pfizer, arba Moderna sukurtos vakcinos. Imuninės apsaugos prieš SARS-CoV-2 lygis bus tikrinamas po 14 dienų, trijų, šešių ir dvylikos mėnesių, vertinant antikūnų prieš ligos sukėlėją koncentraciją kraujyje.

2021 metų lapkričio 9 dieną Kelne įtraukiami pirmieji tiriamieji, vėliau tyrimas bus tęsiamas skirtingose Europos valstybėse, kad būtų surinkta kuo daugiau duomenų ir prasmingų rezultatų įvairialypėje Europos populiacijoje. Vienas iš tyrimo centrų bus ir Vilniaus universiteto ligoninė Santaros klinikos. Pirmųjų rezultatų tikimasi jau 2022 metų pradžioje.
„VACCELERATE leidžia mums vykdyti didelės apimties tarptautinius klinikinius tyrimus, į kuriuos įtraukiami skirtingų charakteristikų savanoriai iš viso žemyno“, – pažymi prof. O. Cornely.

VACCELERATE ne tik vykdo ir koordinuoja klinikinius tyrimus, bet kartu kaupia ir savanorių registrą, į kurį gali patekti vaikai ir suaugusieji, susidomėję vakcinų tyrimais. Vokietijos savanorių registras finansuojamas Vokietijos švietimo ir mokslinių tyrimų ministerijos. VACCELERATE registras, išverstas į vietines kalbas, tapo pasiekiamas ir daugelyje Europos šalių.

VACCELERATE yra akademinė visos Europos platforma, spartinanti II ir III fazių COVID-19 vakcinų klinikinius tyrimus. Tinklas įtraukia klinikinių tyrimų dizaino ir vykdymo ekspertų, imunologijos, laboratorijų standartizacijos, visuomenės sveikatos specialistų iš 23 Europos šalių, kurių pagalba tampa prieinama vakcinų kūrėjams.

Ilgalaikis platformos tikslas – vienyti įvairių sričių žinovus ir spartinti procedūras rengiantis ateities pandemijoms. EU-COVAT-1 AGED yra vienas iš trijų VACCELERATE II fazės klinikinių COVID-19 vakcinų tyrimų, pradedamų 2021 metais. Vėliau bus vertinamas ir geriausias stiprinamosios dozės skyrimo laikas suaugusiesiems bei mažesnės vakcinos dozės taikymas vaikų populiacijoje.

VACCELERATE yra finansuojama iš Europos Sąjungos mokslo ir inovacijų programos „Horizontas 2020“ lėšų (Nr. 101037867).

Daugiau apie tai: 

2021 10 15 Santaros klinikos dalyvauja Europos Sąjungos vakcinų tyrimų tinklo VACCELERATE konsorciumo veikloje 

2021 02 23 Santaros klinikos įtrauktos į naują Europos Sąjungos vakcinų tyrimų tinklą VACCELERATE 

Paskutinį kartą redaguota: 2021-11-15
Į viršų