Pagalbinio apvaisinimo įstatymo projektas pažeidžia dalies pacientų teises

Gruodžio 14, 2015

Gruodžio 15 d. Lietuvos Respublikos Seime bus svarstomas pagalbinio apvaisinimo įstatymo projektas, sulaukęs neigiamų specialistų bei pacientų vertinimų. Dalis naujai siūlomo įstatymo nuostatų neatsižvelgia į šiuolaikinės medicinos pažangą, be to, diskriminuoja onkologinėmis bei paveldimomis ligomis sergančiuosius ir jų artimuosius.

Lietuvos medicinos bendruomenės nariai – tiek iš VUL Santaros klinikų, tiek iš LSMU ligoninės Kauno klinikų – pabrėžia esmines įstatyme numatytas pacientus diskriminuojančias nuostatas:

  • Projekte numatytas 5 metų trukmės lytinių ląstelių laikymo trukmės ribojimas yra nepagrįstas. Tai neleis susilaukti vaikų daugeliui jaunų pacientų, kurie tapo nevaisingi dėl medicininių priežasčių, pvz., priešvėžinės chemoterapijos, nes daugelis jų planuoja šeimą 10 m. po gydymo ar vėliau.
  • Projekte numatytas lytinių ląstelių donorystės draudimas yra nepagrįstas. Tai užkirs kelią šeimai susilaukti vaikų, kai vienas iš sutuoktinių yra nevaisingas dėl to, kad jo (jos) lytinės ląstelės yra pažeistos ar nesigamina (pvz., dėl taikyto priešvėžinio gydymo).
  • Projektu tik veiksniam pilnamečiam asmeniui leidžiama išsisaugoti lytines ląsteles, šis ribojimas yra nepagrįstas. Tai užkirs kelią 14-17 m. paaugliams išsaugoti jų lytines ląsteles prieš nevaisingumą sukeliančias medicinines procedūras, pvz. priešvėžinę chemoterapiją.
  • Pagalbinis apvaisinimas yra taikomas ne vien tik tais atvejais, kai nevaisingumo negalima pašalinti jokiais kitais būdais. Pagalbinis apvaisinimas taikomas ir tais atvejais, kai pora yra vaisinga, tačiau šeimoje yra didelė rizika būsimam vaikui perduoti paveldimą genetinę ligą, lemiančią sunkią negalią, kai vienas iš tėvų yra pakitusio geno nešiotojas.
  • Sukuriamų embrionų skaičiaus ribojimas ir jų šaldymo draudimas yra nepagrįstas. Tai ženkliai didina tikimybę, kad moterims teks kartotinai taikyti brangų medikamentinį gydymą bei intervencines procedūras su narkoze, kurios gali sukelti sveikatai ir gyvybei gresiančias komplikacijas.
  • Besąlyginis trijų embrionų perkėlimas į gimdą didina daugiavaisio nėštumo ir jo komplikacijų riziką.
  • Nevaisingumas yra įtrauktas į Tarptautinės ligų klasifikacijos ligų sąrašą (TLK-N46, N97), todėl visuotinai medicinos bendruomenės laikomas gydytina liga.

Lietuvos medicinos bendruomenės atstovai kviečia vadovautis pažangiausiais šiuolaikinės įrodymais grįstos medicinos pasiekimais ir jais grįsti Pagalbinio apvaisinimo įstatymą. Dabartinė Pagalbinio apvaisinimo įstatymo redakcija yra iš esmės taisytina.


Kontaktams:

Prof. Laimonas Griškevičius

VUL Santaros klinikų Hematologijos, onkologijos ir transfuziologijos centro vadovas,

Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto profesorius,

Europos vėžio mokslinių tyrimų ir gydymo organizacijos (EORTC) Leukemijų grupės valdybos narys,

Lietuvos hematologų draugijos valdybos narys,

Tel. nr. +370 655 06969

El.p:  laimonas.griskevicius@santa.lt


Prof. Rūta Jolanta Nadišauskienė

LSMU ligoninės Kauno klinikų Akušerijos ir ginekologijos klinikos vadovė,

LR SAM vyriausioji Respublikos specialistė akušerijos ir ginekologijos sričiai, 

PSO Europos regiono reprodukcinės sveikatos patarėjų tarybos pirmininkė,

Europos akušerių ir ginekologų tarybos ir kolegijos (EBCOG) narė karališkosios akušerių ir ginekologų kolegijos (RCOG) garbės narė.

Tel. nr .+370 698 05 995

El.p.: ruta.nadisauskiene@gmail.com


Paskutinį kartą redaguota: 2017-05-04
Į viršų