Lietuva kviečiama pasirašyti veiksmų dėl insulto deklaraciją

Gegužės 11, 2021
2021 metų  gegužės 11 dieną, minint Europos supratimo apie insultą dieną, paskelbta veiksmų dėl insulto deklaracija, skirta kovoti su viena pagrindinių mirties ir negalios priežasčių Europoje. Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų gydytojas neurologas Lietuvos insulto asociacijos prezidentas prof. Dalius Jatužis teigia, kad šiandien įvairiose Europos šalyse turėtų būti oficialiai pristatomas Europos insulto organizacijos (ESO) ir Europos kovos su insultu aljanso (SAFE) paruoštas Europos kovos su insultu strateginis planas, ties kuriuo buvo dirbama jau nuo 2018 metų.
 
Europos insulto organizacija (ESO) ir Insulto aljansas Europai (SAFE) ragina visų Europos šalių sveikatos apsaugos ministerijas pasirašyti Veiklos deklaraciją dėl Europos insulto veiksmų plano ir taip prisidėti prie kovos su insultu visoje Europoje.
 
Apskaičiuota, kad Europos Sąjungoje daugiau nei milijonas žmonių yra patyrę insultą, iš jų 460 000 mirė dėl šios ligos, o beveik 10 milijonų žmonių gyvena jausdami sunkias insulto pasekmes. Manoma, kad kitoje kartoje insultą patyrusių žmonių skaičius išaugs 26 proc. Dėl insulto sveikatos apsaugos biudžetas ir visuomenė patiria dideles finansines išlaidas. Neseniai buvo įvertinta, kad su insultu susijusios išlaidos Europos Sąjungoje siekia 60 mlrd. eurų ir prognozuojama, kad iki 2040 m. jos padidės iki 86 mlrd. eurų, t.y., 44 procentais.
 
Arlene Wilkie, SAFE generalinė direktorė sako: „Insultas yra didžiausia suaugusiųjų negalios priežastis Europoje, paveikianti visus gyvenimo aspektus – ekonominį, socialinį, medicininį, taip pat fizinę ir psichinę sveikatą. Reikia nedelsiant atkreipti dėmesį į tai ir užtikrinti, kad insulto priežiūros sutrikimai dėl COVID-19 netaptų pandemijos sukelta sveikatos priežiūros krize.
 
Insulto poveikį galima sumažinti tinkamai investuojant ir organizuojant profilaktikos, gydymo, palaikymo ir priežiūros paslaugas.
 
ESO prezidentas prof. Martin Dichgans priduria: „Mums reikalingas vieningas požiūris į insulto gydymą ir valdymą, kad būtų panaikinta insulto priežiūros nelygybė Europos šalyse, kurią dar labiau pablogino koronaviruso pandemija. Insulto veiksmų planas Europai padės mums tai pasiekti“.
 
Europos insulto veiksmų plano tikslas – pagerinti insulto priežiūrą visuose etapuose, pradedant profilaktika ir ankstyvuoju gydymu, baigiant palaikymu ir priežiūra po insulto. Europos insulto veiksmų plano įgyvendinimas pagerins pacientų ir juos slaugančių asmenų padėtį, taip pat ženkliai sumažins dėl insulto patiriamas išlaidas visose Europos šalyse.
 
Lietuvoje Europos insulto veiksmų plano įgyvendinimas taip pat padėtų sumažinti kitų neužkrečiamųjų ligų naštą. Pavyzdžiui, įgyvendinus atitinkamas insulto prevencijos strategijas, kartu sumažėtų demencijos, širdies ligų, diabeto ir nutukimo atvejų skaičius, o tai turėtų didelę įtaką visuomenės gerovei, gyvenimo trukmei ir sumažintų sveikatos priežiūros išlaidas.
 
ESO ir SAFE neseniai pristatė Europos insulto veiksmų plano įgyvendinimo gaires, skirtas visoms 53 Europos regiono šalims. Jos bus pritaikytos kiekvienai šaliai, taip užtikrinant plano veiksmingumą, taip pat padės parengti nacionalinius insulto planus ir suteiks priemonių, skirtų pagerinti insulto prevencijai, gydymui, palaikymui ir priežiūrai, įskaitant internetinį mokymosi centrą insulto srityje ir įrodymais pagrįstų svarbiausių priežiūros elementų sąrašą.
 
Kiekvienoje šalyje bus renkami deklaracijoje nurodytų 12 pagrindinių veiklos rodiklių metiniai suvestiniai duomenys, kad būtų galima atlikti lyginamąją analizę tiek tarp skirtingų laikotarpių, tiek tarp šalių. Tai suteiks kiekvienai šaliai žinių ir duomenų, reikalingų toliau sėkmingai įgyvendinti savo nacionalinį planą.
.
ESO ir SAFE ragina Lietuvą parodyti savo paramą ir palaikymą Europos insulto veiksmų planui, pasirašant deklaraciją.
 
 
 
PAPILDOMA INFORMACIJA
 
Europos insulto veiksmų planas
 
Siekiant sumažinti insulto naštą ir pašalinti ilgalaikius jo padarinius, Europos insulto organizacija (ESO) ir Insulto aljansas Europai (SAFE) paskelbė Europos insulto veiksmų planą (SAP-E) 2018–2030 m. Konsultuojantis su 70 ekspertų, apžvelgusiais geriausios praktikos įrodymus ir įvertinusiais dabartinę insulto priežiūros padėtį, pateiktame plane yra iškelti tikslai ir pateiktos rekomendacijos, kurias šalys ir sveikatos priežiūros sistemos visoje Europoje gali įgyvendinti iki 2030 m.
 
SAP-E dėmesys sutelktas į septynias sritis: pirminė prevencija, insulto priežiūros organizavimas, ūminio insulto priežiūra, antrinė prevencija, reabilitacija, rezultatų ir gyvenimo po insulto vertinimas.
 
2030 m. SAP-E apima keturis tikslus:
 
1. Sumažinti insultų skaičių Europoje 10 proc.
2. Gydyti ne mažiau kaip 90 proc. visų insultu sergančių pacientų Europoje tam skirtame insulto padalinyje pirminiu insulto gydymo etapu.
3. Turėti parengtus nacionalinius insulto planus, apimančius visą priežiūros grandį nuo pirminės prevencijos iki gyvenimo po insulto.
4. Kompleksiškai įgyvendinti daugiasektorinių visuomenės sveikatos intervencijų strategijas, skirtas skatinti ir propaguoti sveiką gyvenimo būdą bei sumažinti aplinkos, socialinius ir ekonominius bei švietimo veiksnius, didinančius insulto riziką.
 
Apie SAFE
„Stroke Alliance for Europe“ (SAFE) yra tarptautinė ne pelno siekianti organizacija, susikūrusi 2004 m. Briuselyje, Belgijoje. Tai insultu sergančių pacientų balsas Europoje, atstovaujantis įvairioms insulto organizacijoms iš daugiau nei 30 Europos šalių.
SAFE tikslas – sumažinti insultų skaičių Europoje, pasisakant už geresnę prevenciją, tinkamo gydymo prieinamumą, priežiūrą po insulto ir reabilitaciją.
 
Apie ESO
Europos insulto organizacija (ESO) yra visos Europos insulto tyrėjų ir gydytojų, nacionalinių ir regioninių insulto draugijų bei pasauliečių organizacijų draugija, įkurta 2007 m. ESO tikslas – sumažinti insulto naštą keičiant požiūrį į insultą ir jo gydymą. Tai galima pasiekti tik per profesinį ir visuomenės švietimą bei institucinius pokyčius. ESO yra insulto balsas Europoje, imantis veiksmų siekiant sumažinti insulto naštą regioniniu ir pasauliniu mastu.
 
Paskutinį kartą redaguota: 2021-05-11
Į viršų