Inkstų svarba reguliuojant arterinį kraujo spaudimą

Birželio 22, 2016

 

INKSTŲ SVARBA REGULIUOJANT ARTERINĮ KRAUJO SPAUDIMĄ

2016 06 22
Paris_2016_4
 

Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų Nefrologijos centro vadovas, Lietuvos hipertenzijos draugijos prezidentas profesorius Marius Miglinas birželio 12 d. dalyvavo Paryžiuje vykusiame Europos hipertenzijos kongrese ir pristatė pranešimą apie inkstų vaidmenį reguliuojant arterinį kraujo spaudimą.

Padidėjęs kraujo spaudimas visame pasaulyje išlieka vienu svarbiausių rizikos veiksnių, sukeliančių miokardo infarktą, insultą, inkstų pažeidimą bei priešlaikines mirtis. Kongreso metu įvairių sričių gydytojai diskutavo, kaip pagerinti kraujo spaudimo kontrolę, kuri daugelyje šalių vis dar yra nepakankama. Tam labai svarbu tiksliai išsiaiškinti, kokiais atvejais kraujo spaudimas padidėja. Jį reguliuoja įvairios organizmo sistemos: širdies ir kraujagyslių, nervų, endokrininė bei inkstai.

Prof. M. Miglinas pranešimo metu pabrėžė, kad inkstų vaidmuo yra ypač svarbus. „Genetinės ligos, susijusios su kraujo spaudimo padidėjimu, sutrikdo skysčių bei mineralų reguliavimą būtent inkstuose. Inkstai sulaiko daugiau natrio, dėl to ir padidėja kraujo spaudimas. Tiesa, genetinės ligos, susijusios su kraujo spaudimo padidėjimu, yra gana retos. Tačiau jos padeda labai detaliai pažvelgti į kraujo spaudimo padidėjimą sukeliančius procesus. Labai panašiu būdu per inkstus kraujo spaudimas didėja ir sveikiems žmonėms, veikiamiems įvairių aplinkos veiksnių.  Yra duomenų, kad tokiu būdu kraujo spaudimas padidėja fiziškai nejudriems žmonėms, turintiems antsvorio ar nutukusiems. Kitas labai svarbus veiksnys – tai dieta. Nuo akmens amžiaus laikų mūsų protėvių dietoje buvo labai daug kalio ir mažai natrio. Moderniaisiais laikais dieta visiškai pasikeitė: joje  gausu natrio ir mažai kalio“ – pasakojo prof. M. Miglinas. Jis akcentavo, kad inkstai „jaučia“ šį kalio trūkumą ir suaktyvina procesus, sulaikančius organizme ir kalį, ir, deja… natrį. Anot profesoriaus, būtent tai ir turi didelės įtakos kraujo spaudimo padidėjimui.

Taigi reikia vartoti pakankamai vaisių, žalialapių daržovių, šakniastiebių (juose gausu kalio) bei vengti apdoroto ar daug druskos turinčio maisto. Kadangi kalis išskiriamas per inkstus, žmonėms, turintiems inkstų veiklos sutrikimų, daug kalio turinčius maisto produktus reikėtų vartoti atsargiau.

„Modernus” gyvenimo būdas neatitinka žmonių evoliucijos. Vakaruose dabar vis populiarėjanti paleolitinė (akmens amžiaus) dieta turi racionalaus pagrindo. Ji puikiai atitinka žmonių fiziologiją ir gali padėti normalizuoti kraujo spaudimą bei sumažinti ne tik širdies-kraujagyslių, bet ir kitų civilizacijos ligų – tokių kaip 2 tipo cukrinis diabetas, inkstų akmenligė, osteoporozė – riziką.

Informacija paruošta pagal http://www.santaroszinios.lt/blog/inkstu-svarba-reguliuojant-arterini-kraujo-spaudima/ 

http://www.santaroszinios.lt/ 

 

 
Paskutinį kartą redaguota: 2017-05-04
Į viršų