Infekcinių ligų centras yra VUL Santaros klinikų padalinys, kurį sudaro Priėmimo-skubios pagalbos skyriusKonsultacijų ir imunoprofilaktikos kabinetas, COVID-19 I skyrius ir II infekcinių ligų skyriusKonsultacijų ir imunoprofilaktikos skyriaus skiepų kabinetas. Centre teikiamos visos antrinio lygio skubios ir planinės infekcinių ligų stacionarinės bei ambulatorinės paslaugos bei specifinės imunoprofilaktikos paslaugos. 

Priėmimo-skubios pagalbos skyrius

Infekcinių ligų centro Priėmimo-skubios pagalbos skyrius, Santariškių g. 14, tel. 852751076.

Skyriaus vedėjas – Linas Svetikas.

VUL Santaros klinikų Infekcinių ligų centro Priėmimo-skubios pagalbos skyriuje pacientai yra tiriami ir gydomi dėl ūmiai pasireiškusių infekcinių ligų. Šiuo metu tai yra pagrindinė pacientų ištyrimo dėl COVID-19 vieta Vilniuje

Į Infekcinių ligų centro Priėmimo-skubios pagalbos skyrių pacientai gali atvykti tiek patys, tiek būti atvežti greitosios medicinos pagalbos automobiliu.

Siekiant užtikrinti pacientų ir kartu atvykstančių artimųjų saugumą, pacientai yra registruojami lauke prie specialiai tam įrengtos registratūros bei šildomos palapinės.

Pacientą užregistravus, jis nukreipiamas į vieną iš apžiūros izoliuotą patalpą (boksą). Čia atliekamas išsamus paciento ištyrimas.

Gavus tyrimų duomenis bei vertinant paciento būklę, priimamas sprendimas dėl tolesnės taktikos – hospitalizavimo, siuntimo į kitą gydymo įstaigą arba išleidimo gydytis į namus.

COVID-19 skyrius

COVID-19 I skyriuje šiuo metu yra 30 lovų, skirtų COVID-19 infekcija sergantiems ligoniams. Kiekviena palata izoliuota, 1–2 vietų. Visose palatose įrengta deguonies tiekimo sistema. Skyriuje yra 3 vietų Intensyvios priežiūros palata su reikiama įranga. Esant poreikiui skyriuje atliekamos hemodializės.

COVID-19 I skyriuje dirba infekcinių ligų gydytojai, gydytojai specialistai, medicinos gydytojai (šiuo metu iš viso 5,5 etato), infekcinių ligų ir kitų specialybių gydytojai rezidentai, bendrosios praktikos slaugytojos (šiuo metu iš viso 17,75 etato), padėjėjos, valytojos. Skyriuje užtikrinami visos paros budėjimai. Personalas skyriuje visada dirba su specialia asmens apsauga (kombinezonais, respiratoriais, pirštinėmis, apsauginiais veido skydeliais ar akiniais ir pan.).

Nuo 2020 m. kovo vidurio iki rugsėjo mėnesio pabaigos skyriuje gydyta daugiau nei 400 COVID-19 infekcija sergančių ligonių. Hospitalizuotiems ligoniams atliekami bendrieji laboratoriniai tyrimai, uždegiminio atsako intensyvumą rodantys tyrimai, radiologiniai tyrimai (krūtinės ląstos rentgenogramos, esant reikalui – krūtinės ląstos kompiuterinė tomografija, ultragarsinis ištyrimas), prireikus kviečiami konsultantai.

Užsikrėtimo būdai ir ligos simptomai

Koronavirusai yra perduodami nuo žmogaus žmogui dažniausiai artimo sąlyčio su sergančiuoju metu. Virusas plinta oru kvėpavimo takų sekretų lašeliais, kuriuos žmonės išskiria į aplinką čiaudėdami, kosėdami ar iškvėpdami oro. Galima užsikrėsti ir pernešus virusą per nešvarias rankas nuo COVID-19 virusu užterštų aplinkos daiktų ant gleivinių.

Ligos inkubacinis laikotarpis (laikotarpis nuo užsikrėtimo iki simptomų atsiradimo) yra nuo 2 iki 14 dienų. Manoma, kad kai kurie žmonės gali perduoti virusą dar iki simptomų atsiradimo.

Liga gali pasireikšti įvairiai. Pasitaiko besimptomių užsikrėtimo atvejų. Sergantiesiems galimi į gripą panašūs simptomai – karščiavimas, sausas kosulys, nuovargis, dusulys, krūtinės skausmas, skonio ar uoslės sutrikimai. Sunkesniais atvejais COVID-19 sukelia plaučių uždegimą, kvėpavimo nepakankamumą, daugelio organų funkcijos nepakankamumą ir mirtį. Didžiausia sunkios infekcijos rizika yra vyresnio amžiaus ir gretutinėmis ligomis sergantiems asmenims.

Gydymas

Šiuo metu patvirtinto specifinio gydymo nuo COVID-19 infekcijos nėra.

COVID-19 I skyriuje ligoniams skiriamas simptominis gydymas nesteroidiniais vaistais nuo uždegimo, profilaktinis trombozių gydymas, gydomos lydinčiosios ligos ir komplikacijos. Esant kvėpavimo nepakankamumui skiriama deguonies, sunkesniais atvejais skiriama deksametazono, imuninės plazmos.

VUL Santaros klinikos dalyvauja Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) vykdomame tyrime „Solidarumas“ („Solidarity“ – Tarptautinis atsitiktinių imčių klinikinis tyrimas siekiantis įvertinti papildomą gydymą hospitalizuotiems ligoniams). COVID-19 infekcija sergantiesiems yra galimybė atsitiktinės atrankos būdu gauti gydymą naujausiais tiriamaisiais vaistais, kurie, tikėtina, turi poveikį gydant COVID-19 infekciją. Solidarumo tyrimo protokolas PSO nuolat peržiūrimas ir atnaujinamas, remiantis naujausiomis mokslinėmis publikacijomis, tyrimų rezultatais bei ekspertų patirtimi.

Santaros klinikose iki 2020 metų rugsėjo pabaigos į „Solidarumo“ tyrimą įtraukti 57 Infekcinių ligų centro COVID-19 infekcija užsikrėtę pacientai, kurie atsitiktinės atrankos būdu pateko į tiriamųjų vaistų (hidrochlorokvino, lopinaviro/ritonaviro, remdesiviro ar interferono beta-1a) arba standartinio gydymo grupę.

Pacientų hospitalizacija vidutiniškai trunka apie 2 savaites, išrašytas iš stacionaro, pacientas gydomas ambulatoriškai, nes jam nebereikia specifinės stacionarinės pagalbos. Pacientai, sirgę sunkia pneumonija, kuriems buvo papildomo deguonies poreikis, gydyti reanimacijos-intensyviosios terapijos skyriuje, stebimi ilgesnį laiką dėl galimos liekamųjų reiškinių rizikos.
Pacientų, išėjusių iš ligoninės, sveikatos būklę stebi šeimos gydytojai – skiria medikamentus, tęsia nedarbingumo pažymėjimą kol pacientas visiškai pasveiksta. Koronavirusine infekcija persirgę pacientai, ypač sirgę sunkia šios ligos forma, yra konsultuojami gydytojo pulmonologo dėl galimų liekamųjų reiškinių.

Praėjus 1,5–2 mėnesiams po ligos, dažniausiai pacientus vis dar vargina neatsinaujinęs skonio ir uoslės pojūtis, išlieka didelis bendras nuovargis, silpnumas, neretam slenka plaukai, atsiranda „migruojantis“ skausmas.

Apsaugos priemonės

Apsauga – kaukės, asmens higiena (rankų plovimas muilu, dezinfekavimas), čiaudėjimo higiena. Laukiant eilėse rekomenduojama laikytis ne mažesnio nei 1 metro atstumu vienas nuo kito.

II infekcinių ligų skyrius
Viena iš II infekcinių ligų skyriaus specializacijų – neuroinfekcijų (virusinių, bakterinių meningitų ir encefalitų) diagnostika ir gydymas. Skyriuje ypač daug gydoma erkiniu encefalitu ir neuroborelioze sergančių pacientų. Taip pat gydomi invazine meningokokine ir pneumokokine infekcija sergantys asmenys. Gripo sezono metu gydomi pacientai, sergantys sunkiomis gripo formomis.

Be to, II infekcinių ligų skyriuje gydomi pacientai, sergantys oportunistinėmis infekcijomis esant ŽIV ligai, diagnozuojamos ir gydomos retos, tropinės, keliautojų ligos (maliarija, Denge karštinė, vidurių šiltinė, botulizmas, bruceliozė, tuliaremija ir kt.) bei lakiosios infekcijos (vėjaraupiai, tymai, CMV infekcija, EBV infekcija ir kt.), atliekama žarnyno infekcijų, ūminių ir lėtinių virusinių hepatitų ir helmintozių diagnostika bei gydymas. 
Konsultacijų ir imunoprofilaktikos skyrius
Konsultacijų ir imunoprofilaktikos kabinete yra teikiamos specifinės imunoprofilaktikos paslaugos: 
  • konsultuojami keliautojai dėl užkrečiamųjų ligų rizikos;
  • atliekami profilaktiniai skiepijimai nuo geltonojo drugio, hepatito A ir B, vidurių šiltinės, meningokokinės infekcijos, difterijos, stabligės, poliomielito, kokliušo ir kitų infekcijų;
  • konsultuojami ir skiepijami komplikuotos skiepijimo anamnezės asmenys, rizikos grupių asmenys, asmenys su susilpnėjusiu imunitetu po kaulų čiulpų persodinimo, prieš ir po blužnies šalinimo operacijas, ŽIV užsikrėtę asmenys, sergantieji lėtinėmis inkstų, plaučių, širdies ir kraujagyslių sistemos, endokrininės sistemos ligomis, kepenų ciroze. 

Skiepijama pirmadienį, antradienį, trečiadienį ir ketvirtadienį nuo 9–16 val., penktadienį nuo 9–14 val., šeštadienį, sekmadienį kabinetas nedirba.

Tel. 852752680, el. p. auguste.jelinskaite@santa.lt

Paskutinį kartą redaguota: 2020-10-05
Į viršų