Lietuvos gyventojų natrio ir jodo būklės vertinimas ir visuomenės sveikatos politikos gairių sudarymas (NATRIJOD)

Projektas finansuojamas Valstybinio visuomenės sveikatos stiprinimo fondo lėšomis

Projekto pradžia – 2018 m. spalio 31 d.
Projekto pabaiga – 2020 m. spalio 30 d.
Projekto vertė – 51 000,00 Eur.
Padalinys: Nefrologijos centras
 
Projekto tikslas – įvertinti natrio (druskos) ir jodo suvartojimą, informuoti visuomenę apie druskos vartojimo ir jodo netolygumus ir paruošti rekomendacijas, kaip sumažinti druskos vartojimą ir pasiekti tinkamą jodo suvartojimą Lietuvos gyventojams.
Projekto koordinatorius: Vilniaus universiteto ligoninė Santaros klinikos.
Projekto partneris: Vilniaus medicinos draugija.
MOKSLINIAIS TYRIMAIS GRĮSTOS REKOMENDACIJOS COVID-19 INFEKCIJOS LABORATORINEI DIAGNOSTIKAI GERINTI IR LIGOS EIGAI PROGNOZUOTI
Vilniaus universiteto ligoninė Santaros klinikos (toliau – VUL SK) kartu su Vilniaus universitetu įgyvendina mokslo projektą Nr. S-COV-20-5 Moksliniais tyrimais grįstos rekomendacijos COVID-19 infekcijos laboratorinei diagnostikai gerinti ir ligos eigai prognozuoti" (toliau – Projektas).



Projektas vykdomas pagal Lietuvos mokslo tarybos remiamą veiklos kryptį „Taikomųjų tyrimų, skirtų parengti sprendimus dėl COVID-19 pandemijos padarinių, projektai“.

Projekto pradžia – 2020 m. birželio 12 d.

Projekto pabaiga – 2020 m. gruodžio 31 d.

Projekto vertė – 84 069,00 Eur.

Atsakingas VUL SK padalinys: Laboratorinės medicinos centras.

Projekto vadovas – VU Medicinos fakulteto dekanas prof. (HP) dr. Algirdas Utkus.

Projekto tikslas – pagerinti ir pagreitinti COVID 19 infekcijos laboratorinę diagnostiką pritaikant įvairius laboratorinius žymenis COVID-19 infekcijos eigai prognozuoti.

Projekto metu planuojama ištirti COVID-19 sergančiųjų infekuotumą kitomis kvėpavimo takų sukėlėjų infekcijomis ir nustatyti koinfekcijos ryšį su klinikiniais požymiais bei klinikine eiga, bus atlikta santykinė kiekybinė SARS-COV-2 viruso koncentracijos analizė COVID-19 infekcija sergančiųjų ėminiuose. Siekiant pagerinti SARS-COV-2 virusinės infekcijos laboratorinę diagnostiką bus sukurtas SARS-COV-2 nukleorūgščių detekcijos reagentų komplektas, kuris leis nustatyti virusą tiesiai iš ėminių, netaikant papildomo mėginio apdorojimo. Taip pat planuojama papildyti iki šiol trūkstamus duomenis apie SARS-COV-2 persistavimą kituose ligonių ėminiuose – kraujyje, išmatose, šlapime.

Projekto rezultatai. Atlikus mokslinius tyrimus ir remiantis gautų rezultatų išvadomis LR Sveikatos apsaugos ministerijai bus pateiktos praktinės rekomendacijos COVID-19 infekcijos laboratorinei  diagnostikai gerinti ir ligos eigai  prognozuoti, taip pat bus įvertinta ar yra poreikis dėl SARS-COV-2 viruso testuoti kraujo donorus, kurių kraujo produktai naudojami įvairių pacientų gydymui.

Projekto pareiškėjas: Vilniaus universitetas.

Projekto partneris: Vilniaus universiteto ligoninė Santaros klinikos.
 
RESTORE projektas
Pažangioji terapija – pastaraisiais metais išvystyta inovacijų sritis, apimanti genų, ląstelių terapiją, audinių inžineriją ir kitus pažangius ligų gydymo metodus, pavyzdžiui, vėžio, Alzheimerio ligos ar sunkių nudegimų.

RESTORE https://www.restore-horizon.eu/ – prioritetinių sričių pavyzdinis (angl. flagship) projektas, kurio tikslas – suburti medikus, mokslininkus, technologijų vystymo ir inžinerijos sektoriaus atstovus pažangiosios terapijos įgyvendinimui Europoje paspartinti.

VUL Santaros klinikos prie šio projekto prisijungė 2018 metais.
Latvijos, Lietuvos ir Baltarusijos bendradarbiavimo per sieną programa

 

NAUJIENA

2021 11 30 
Pažangi laparoskopinė chirurgija – efektyviam vėžio gydymui Santaros klinikose

2021 04 23 Naujos chirurginės galimybės pasitelkiant laparoskopiją
Vėžiu sergantys pacientai susiduria su daugybe sveikatos ir socialinių problemų. Viena iš jų – socialinis nesaugumas: dėl ilgo ir sunkaus gydymo, onkologiniai pacientai rizikuoja netekti darbo, išauga rizika patirti visuomenės socialinę atskirtį. Siekiant pagerinti onkologinių pacientų gyvenimo kokybę bei sumažinti socialinę atskirtį, Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų ir Gardino universitetinės ligoninės gydytojai atlieka minimaliai invazines procedūras gydant storosios žarnos, prostatos, inkstų, šlapimo pūslės bei ginekologinius navikus. Apie šiuolaikiškas operacijas ir dviejų šalių medikų bendradarbiavimą gydytojai kalba laidoje „Sveikatos medis“. Reportažas parengtas įgyvendinant Europos Sąjungos finansuojamą projektą „Onkologinėmis ligomis sergančiųjų asmenų socialinės atskirties mažinimas bei gyvenimo kokybės gerinimas Vilniaus ir Gardino regionuose“.
Onkologinėmis ligomis sergančiųjų asmenų socialinės atskirties mažinimas bei gyvenimo kokybės gerinimas Vilniaus ir Gardino regionuose (Minimally-invasive)
2019 m. kovo 1 dieną VUL Santaros klinikose startavo projektas „Onkologinėmis ligomis sergančiųjų asmenų socialinės atskirties mažinimas bei gyvenimo kokybės gerinimas Vilniaus ir Gardino regionuose“, Nr. ENI-LLB-1-029.
Projekto tikslas - stiprinti Lietuvos ir Baltarusijos bendradarbiavimą, keistis patirtimi siekiant sumažinti socialinę atskirtį ir pagerinti vėžiu sergančių pacientų gyvenimo kokybę Vilniaus ir Gardino regionuose, padidinti prieigą prie minimaliai invazinių chirurgijos paslaugų urologijos, abdominalinės chirurgijos, akušerijos-ginekologijos srityse.

Pagrindinis projekto dėmesys skiriamas naujausios minimaliai invazinės įrangos įsigijimui, kad būtų galima atlikti operacijas urologinės, ginekologinės ir pilvo onkologijos srityje. Naujai įsigyta moderni medicininė įranga prisidės prie efektyvesnio vėžio gydymo, tokių lokalizacijų kaip šlapimo pūslės, inkstų, gimdos kūno, gimdos kaklelio, viršutinių šlapimo takų, kiaušidžių, prostatos ir gaubtinės žarnos.

Laparoskopinė chirurginė įranga užtikrina minimalią intervenciją į paciento organizmą, o tai ne tik sumažina komplikacijų tikimybę, bet ir sutrumpina buvimo ligoninėje laiką. Svarbu ir tai, kad pacientas tokio tipo operaciją toleruoja lengviau nei atviros chirurgijos būdu, greičiau gyja ir gali grįžti į normalų bei kokybišką gyvenimą.

Projekte dalyvaujantys gydytojai-ekspertai Vilniuje ir Gardine galės konsoliduoti savo profesinius įgūdžius, dalintis patirtimi ir dalyvauti mokslinėse-praktinėse konferencijose. Projekto metu bus sukurtos naujos gydymo gairės, diagnozavimo ir gydymo metodikos bei algoritmai.

Tikimasi, kad projekto rezultatai padės sustiprinti dvišalį Lietuvos-Baltarusijos bendradarbiavimą ir prisidės prie teigiamų sveikatos pokyčių pasienio zonoje gyvenančiai visuomenei.

Projekte dalyvauja šie VUL Santaros klinikų centrai: Urologijos centras, Pilvo chirurgijos centras, Akušerijos ir ginekologijos centras. Projekto paraiška inicijuota bei paruošta Santaros klinikų Inovacijų ir technologijų perdavimo skyriaus pagalba.

Projekto pareiškėjas – Vilniaus universiteto ligoninė Santaros klinikos.

Projekto partneris  – Gardino regioninė klinikinė ligoninė.

Bendra projekto vertė – 1544 229,30 Eur.

Projekto trukmė: 2019-03-01 – 2021-11-30 

Projektas finansuojamas pagal 2014-2020 m. Europos kaimynystės priemonės Latvijos, Lietuvos ir Baltarusijos bendradarbiavimo per sieną programą.

 



Daugiau informacijos apie projektą:

2021 m. lapkričio 15 d.  
Santaros klinikų medikai dalijosi patirtimi laparoskopinėje chirurgijoje projekto „Onkologinėmis ligomis sergančiųjų asmenų socialinės atskirties mažinimas bei gyvenimo kokybės gerinimas Vilniaus ir Gardino regionuose“ baigiamajame renginyje „Pažangi laparoskopinė chirurgija – efektyvesniam vėžio gydymui“. Renginio programa lietuvių kalba, renginio programa anglų kalba.

2021 m. rugsėjo 28 d. Santaros klinikų gydytojai, pasinaudodami telekonferenciniu ryšiu, dalijosi laparoskopinės chirurgijos patirtimi su Gardino universiteto ligoninės specialistais

2021 m. liepos 23 d. Santaros klinikų ir Gardino universiteto ligoninės specialistai dalijosi patirtimi apie chirurginį gydymą minimaliai invaziniu būdu

2021 m. vasario 45 d. nuotolinis patirties pasidalinimo ir gebėjimų stiprinimo renginys NVO atstovams

2020 m. liepos 30 d. Sieks pagerinti onkologinių pacientų gyvenimo kokybę

2020 m. vasario 2526 d. Projekto dalyvių ir partnerių susitikimas Baltarusijoje

2019 m. gruodžio 20 d. Projekto dalyvių ir partnerių susitikimas



Inovatyvios partnerystės kovoje su vėžiu bendrieji veiksmai (IPAAC)
 
iPAAC projektas - Inovatyvios partnerystės kovoje su vėžiu bendrieji veiksmai, suvienijantys 44 partnerius iš 24 Europos šalių, tarp jų Lietuvos Respublikos Sveikatos apsaugos ministeriją ir Vilniaus universiteto ligoninę Santaros klinikas. Projektas prasidėjo 2018 metų balandžio mėnesį, jo numatyta trukmė - apie 3 metai. Projektas yra iš dalies  finansuojamas Europos Sąjungos lėšomis. Projekto tinklapis – www.ipaac.eu
 
iPAAC tikslai. Pagrindinis IPAAC bendrųjų veiksmų tikslas – parengti inovatyvius būdus, skirtus pasiekimams vėžio kontrolės srityje. Naujoves, kurias apima bendruosius veiksmus, sudaro tolesnis vėžio prevencijos plėtojimas, visapusiški metodai, skirti genomikos panaudojimui vėžio kontrolei, vėžio informacijos ir registrų gerinimas, pažanga ir iššūkiai sergančiųjų vėžiu sveikatos priežiūroje, iššūkių, kylančių atsirandant inovatyviems vėžio gydymo būdams, numatymas bei integruotos vėžio kontrolės valdymas, įskaitant naują nacionalinių vėžio kontrolės planų analizę.
VUL Santaros klinikos ir iPAAC

Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikos (VULSK) dalyvauja iPAAC projekte nuo jo pradžios. Kartu su LR Sveikatos apsaugos ministerijos atstovais dalyvavo  darbo grupių posėdžiuose, o prasidėjus karantino laikotarpiui – vykdomuose nuotoliniuose seminaruose. VUL SK daugiausia dalyvauja šiose projekto darbo grupėse:
  • WP5 „Vėžio prevencija“
  • WP8 „Vėžio gydymo iššūkiai“
  • WP9 „Inovatyvi vėžio terapija“
  • WP10 „Integruotos ir visapusės vėžio kontrolės valdymas“
 
iPAAC renginiai Lietuvoje

2019 05 24 – iPAAC seminaras LR SAM: WP4 darbo grupės atstovų vizitas Lietuvoje
2019 10 02 – iPAAC konferencija / viešinimo renginys VUL SK
2020 arba 2021 m. numatyta baigiamoji iPAAC konferencija
 
2019 10 02 VULSK vykusios iPAAC konferencijos pranešėjai
 
Projekto tikslinės grupės

Pagrindinė iPAAC bendrųjų veiksmų tikslinė grupė bus ES lygmens politikos kūrėjai ir nacionalinio, regioninio ir vietinio lygmens sprendimų priėmėjai. Visi inovatyvūs veiksmai, kuriuos apima BV darbo paketai, bus vertinami remiantis tvarumu ir integracija į nacionalines politikas. Todėl bendrųjų veiksmų metu pagrindinis dėmesys bus skirtas įgyvendinimui, kaip tai perteikiama pagrindiniuose rezultatuose, t. y. vėžio kontrolės veiksmų įgyvendinimo ir tvarumo plane, kuri padės valstybėms narėms įgyvendinant iPAAC ir CANCON rekomendacijas.

iPAAC rezultatai

1. Parama valstybėms narėms įgyvendinant CANCON bendrųjų veiksmų rekomendacijas nacionaliniu, regioniniu ir vietiniu lygmeniu. Plane daugiausia dėmesio skiriama kelioms susijusioms problemoms, kurios pasireiškia skirtingose temose, minėtose ankstesniuose CANCON ir dabartiniuose iPAAC darbo paketuose. Taigi plane bus pateikta integruotoji apibendrinta strateginė priemonė, skirta keliems svarbiems vėžio kontrolės aspektams, kurie yra ypač svarbūs politikos kūrėjams.
2. Vėžio prevencijos stiprinimas toliau tobulinant dabartines rekomendacijas dėl kokybiškos vėžio atrankinės patikros ir patikimo galimo naujo potencialo įvertinimo pagal gyventojams skirtų programų žalą ir naudą. Tolesnis Europos kovos su vėžiu kodekso stiprinimas įgyvendinant politiką, sutelkiant dėmesį į nelygybę. Įvertinimas, kaip veikla genomikos srityje, nuolat prisideda prie vėžio kontrolės.

3. Geresnio efektyvumo kovojant su apleistomis vėžio formomis užtikrinimas, sukuriant naujus pagrindinius rodiklius klinikinių pacientų gydymo būdų ir sveikatos priežiūros išlaidų, susijusių su vėžiu bei dėl jo atliekamomis intervencijomis (ypač kasos vėžio atveju), įvertinimui.

4. Imunoterapijos įtraukimo į klinikinę praktiką rėmimas, išsamiai įvertinus jos pagrindinius iššūkius.

5. Sergančiųjų vėžiu sveikatos priežiūros įvertinimas Europos šalyse vertinant kokybės rodiklius.

6. Parama politikos kūrėjams valdymo srityje, įskaitant bandomuosius visuotinius sergančiųjų vėžiu sveikatos priežiūros tinklus, ir atnaujintą ES nacionalinių vėžio kontrolės programų analizę.

7. Parama įrodymais pagrįstai sergančiųjų vėžiu sveikatos priežiūrai, tobulinant gyventojų informavimo sistemas. Registrų integravimo į elektroninius sveikatos ir administracinius duomenis, siekiant įvertinti sveikatos priežiūros kokybę, išlaidas ir rezultatus, numatymas. Skatinimas ES lygmeniu naudoti informacinius rodiklius apie vėžio paplitimą.
Finansavimas iPAAC bendriesiems veiksmams buvo skirtas iš Europos Sąjungos trečiosios sveikatos programos (2014-2020 m.). Ji oficialiai prasidėjo 2018 m. balandžio 1 d. ir truks trejus metus. Daugiau informacijos apie iPAAC bendruosius veiksmus galite rasti oficialioje svetainėje (www.ipaac.eu) arba susisiekę su koordinavimo grupe (ipaac@nijz.si).
 
 
PROGRAMUOJAMA VIRUSŲ NUKLEORŪGŠČIŲ DETEKCIJA CRISPR NUKLEAZĖMIS
Projekto Nr.: S-DNR-20-11
Projekto pradžia – 2021 m. balandžio 28 d.
Projekto pabaiga – 2021 m. gruodžio 31 d.
Projekto vertė – 330 675 Eur, finansavimą skyrė Lietuvos mokslo taryba
Padaliniai, vykdantys projektą –  Hematologijos, onkologijos ir transfuziologijos centro Molekulinės medicinos skyrius

Projekto mokslinio tyrimo vadovas – dr. Mindaugas Stoškus

Projekto partneris –UAB „CasZyme“

Projekto tikslas – pagerinti asmens sveikatos priežiūros paslaugų kokybę, sukuriant greitą ir tikslų SARS-CoV-2 viruso ir kitų infekcinių ligų sukėlėjų nustatymo metodą, panaudojant CRISPR nukleazes, kuris būtų tinkamas kasdienei gydymo įstaigų praktikai.

Projekto aprašymas. Kinijoje 2019 m. pabaigoje prasidėjusi Covid-19 liga greitai išplito visame pasaulyje ir sukėlė pandemiją. Daugeliui šalių sunkiai sekasi kovoti su infekcija, o kad tai pavyktų, reikalingas kuo platesnis testavimas. Šiuo metu liga dažniausiai ir patikimiausiai nustatoma iš nosiaryklės ėminių gryninant viruso RNR ir ją padauginant atvirkštinės transkripcijos ir realaus laiko PGR metodu, kuriam reikalinga speciali įranga. Šie testai vis dar brangiai kainuoja ir ilgai užtrunka. Norint plėsti testavimo pajėgumus, reikia kurti naujus pigesnius ir greitesnius, bet tuo pačiu patikimus testus. Viena iš tokių galimybių yra CRISPR nukleazių panaudojimas viruso RNR aptikti. Tokie fermentai, trumpos crRNR pagalba atpažinę viruso genomą, sukarpo viengrandės DNR zondą ir taip sukuria analitinį signalą. Be to, testų atlikimą pagreitintų ir supaprastintų seilių kaip mėginio panaudojimas, kurių surinkimui nereikalingas medicinos personalas, specialios paėmimo priemonės ir transportinės terpės. Patobulintas testas turėtų būti be papildomos gryninimo stadijos, o viruso nukleorūgštys padauginamos izoterminės amplifikacijos būdu. Tikimės, kad šių žingsnių apjungimas padės pagreitinti ir atpiginti testą, kuris būtų tinkamas kasdienei gydymo įstaigų praktikai.

Šis projektas sudarytas iš kelių veiklų, kurių visuma padės efektyviau pasiekti užsibrėžtą rezultatą. Projekto metu rinksime ir biobankuosime pacientų mėginius, kad būtų galima greitai validuoti sukurtą testą. Lygiagrečiai bus vykdoma kita projekto dalis, skirta seilių kaip mėginio panaudojimo tiesioginiam tyrimui bei izoterminio viruso RNR padauginimo stadijų optimizavimui. Be to, planuojame charakterizuoti keletą naujų Cas nukleazių ir išrinksime tą, kuri geriausiai tinka SARS-CoV-2 aptikimui. Galiausiai, apjungsime visas testo dalis ir paruošime optimizuotą protokolą. Tikimės, kad projekto metu atlikti tyrimai net tik padės sukurti ir validuoti patogesnį testą Covid-19 diagnostikai, bet ir suteiks pagrindą lengvai programuojamos universalios diagnostikos platformos sudarymui, ateityje leisiančios aptikti  norimus patogenus.
 
COVID-19 VALDYMAS PAŽANGIOS TERAPIJOS METODAIS
Projekto Nr.  S-DNR-20-12
Projekto pradžia – 2021 m. balandžio 30 d.
Projekto pabaiga – 2021 m. gruodžio 31 d.
Projekto vertė – 386 222 Eur, finansavimą skyrė Lietuvos mokslo taryba
Padaliniai, vykdantys projektą – Hematologijos, onkologijos ir transfuziologijos centras

Projekto mokslinio tyrimo vadovas – prof. dr. Laimonas Griškevičius

Projekto tikslas – gerinti asmens sveikatos priežiūros paslaugas, sukuriant PTVP prototipą COVID-19 gydymui ir jų biobanką.
 
Projekto aprašymas. COVID-19 gydymo galimybės yra ribotos. Dalis pacientų, ypač sutrikusio imuniteto, vyresnio amžiaus, nesugeba generuoti pakankamo ląstelinio imuninio atsako prieš SARS-CoV-2, kuris yra viena svarbiausių priešvirusinio veikimo dalių. Kita vertus, imuninės hiperstimuliacijos sukeltas „citokinų audros“ sindromas gali sukelti daugelio organų pažeidimą ir mirtį. Pažangios terapijos vaistiniai preparatai gali būti pritaikyti ląstelinio imuniteto nepakankamumo bei imuninės hiperstimuliacijos sindromams gydyti.

Vienas iš COVID-19 ligos požymių yra limfocitų skaičiaus sumažėjimas, o sumažėjimo laipsnis koreliuoja su ligos sunkumu. Limfopenija yra asocijuota su tris kartus didesne sunkios COVID-19 eigos rizika. Padidėjęs CD4:CD8 santykis ir sumažėjęs B ir NK ląstelių skaičius yra siejami su blogesne prognoze. T limfocitai yra labai svarbūs ankstyvai organizmo apsaugai nuo virusinių infekcijų. Veiksmingas imuninis atsakas priklauso nuo citotoksinių T limfocitų (CTL) aktyvacijos. Aktyvuoti CTL sukelia virusais infekuotų ląstelių apoptozę išleisdami citotoksines granules ir sekretuodami TNF-a ir IFN-g. Susidorojus su infekcija, dalis aktyvuotų CTL tampa atminties T limfocitais. Imuninei sistemai pakartotinai susidūrus su tuo pačiu virusu, atminties T limfocitai gali greitai subręsti ir suvaldyti virusinę infekciją. Pirmąją užsikrėtimo SARS-CoV-2 virusu savaitę kraujyje palaipsniui daugėja cirkuliuojančių aktyvuotų T helperių ir aktyvuotų CD8+ ląstelių. Tačiau nuolatinė T limfocitų stimuliacija sukelia jų išsekimą ir funkcijų sutrikimą, dėl to uždegiminė būsena tęsiasi be veiksmingo imuninio atsako.

Šiuo metu vienareikšmiškai veiksmingo COVID-19 gydymo nėra. Palaikomasis gydymas išlieka pagrindiniu infekcijos gydymo metodu. Randomizuotais klinikiniais tyrimais įrodyta tik deksametazono nauda bendram išgyvenamumui bei remdesiviro nauda trumpinant COVID-19 ligos trukmę. Dėl minėtų priežasčių labai svarbu įvertinti alternatyvius COVID-19 ligos gydymo metodus. Kadangi sunkia COVID-19 forma sergantiems pacientams stebimas ženklus funkcinių citotoksinių CD8+ T ir NK ląstelių skaičiaus sumažėjimas, VST gali būti veiksmingas gydymo būdas. VST galima sėkmingai suvaldyti infekcines virusines komplikacijas, sukeltas citomegalo viruso, Epštein-Baro viruso, adenoviruso, BK viruso, žmogaus herpes viruso 6 ir kt., ypač asmenims su nusilpusia imunine sistema, kuri nepajėgi efektyviai kovoti su virusinėmis infekcijomis. Iki klinikiniais SARS-CoV-1 tyrimais buvo įrodyta, kad VST apsaugo peles nuo mirtinų infekcinių komplikacijų. Neseniai publikuotuose tyrimuose su trensgeninėmis pelėmis buvo įrodytas svarbus T limfocitų vaidmuo apsaugoje ir nuo SARS-CoV-2 viruso. Todėl nenuostabu, kad ląstelinio imuniteto reikšmė COVID-19 ligos suvaldymui yra labai svarbi. Atminties T limfocitai reikalingi ilgalaikei apsaugai nuo infekcijos sukėlėjų. Daugelio COVID-19 liga persirgusių asmenų kraujyje aptinkami CD4+ ir CD8+ T limfocitai prieš SARS-CoV-2. Persirgusių COVID-19 pacientų kraujo išgrynintų T limfocitų in vitro stimuliacija SARS-CoV-2 membranos, spyglio ir nukleokapsidės peptidais sąlygoja intensyvią IFN-g ir TNF-a CD4+ sekreciją – T limfocitų atsako rodiklis. In vitro sąlygomis galima padauginti COVID-19 liga persirgusių asmenų T limfocitus ir juos pritaikyti šia liga sergančių pacientų gydymui. Šiuo metu pasaulyje vykdomos dvi klinikinės studijos, registruotos NIH duomenų bazėje, kuriose tiriamas SARS-CoV-2 VST veiksmingumas gydant sunkias COVID-19 formas. Pasiūlytas projektas atitinka užsakovo suformuluotą problematiką, nes projekto metu bus sukurtas prototipas ir biobankas prieš COVID-19, tokiu būdu bus pagerinta asmens sveikatos priežiūros paslaugų kokybė, suteikianti Lietuvos pacientams galimybę gydytis prieš COVID-19. Projekto metu pasiekus užsibrėžtus tikslus ir uždavinius bus sudarytos sąlygos PTVP prototipų prieš kitus infekcinius sukėlėjus kūrimui.
Inovacijų ir technologijų perdavimo centrų plėtra Santaros slėnyje
Valstybinis mokslinių tyrimų institutas Inovatyvios medicinos centras (toliau – IMC) kartu su VšĮ Vilniaus universiteto ligonine Santaros klinikomis (toliau – VULSK) įgyvendina projektą Nr. 01.2.2-CPVA-K-703-01-0006 „Inovacijų ir technologijų perdavimo centrų plėtra Santaros slėnyje“ (toliau – Projektas), finansuojamą Europos Sąjungos regioninės plėtros fondo lėšomis.
Projektas finansuojamas pagal 2014–2020 m. Europos Sąjungos fondų investicijų veiksmų programos 1 prioriteto „Mokslinių tyrimų, eksperimentinės plėtros ir inovacijų skatinimas“ 01.2.2-CPVA-K-703 priemonę „Kompetencijos centrų ir inovacijų ir technologijų perdavimo centrų veiklos skatinimas“.
Projekto pradžia – 2018 m. vasario 1 d.
Projekto pabaiga – 2021 m. sausio 31 d.
Projekto vertė – 697 811 Eur.
Padalinys: Inovacijų ir technologijų perdavimo skyrius
Projekto tiksla– vystyti technologijų perdavimo centrus IMC ir VULSK.
Svarbiausia problema, kurią siekiama spręsti projektu, mažas mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros rezultatų Santaros slėnyje komercinis pritaikymas bei nedidelės technologijų perdavimo paslaugų apimtys. Šią problemą numatyta spręsti įdarbinant technologijų perdavimo specialistus IMC ir VULSK, kurie sukurs technologijų perdavimo sistemą. Tokiu būdu bus kuriama organizacijų technologijų perdavimo praktika ir patirtis.
Projekto rezultatas – sukurtos inovacijų rinkos, potencialių partnerių bei intelektinės nuosavybės duomenų bazės, kurios bus nuolat atnaujinamos, ir bus pamatinis technologijų perdavimo instrumentas Santaros slėnyje.
Projekto nauda:
- maksimaliai įveiklinta turima Santaros slėnio gyvybės mokslų technologijų perdavimo infrastruktūra;
- išaugę ryšiai tarp mokslo ir verslo sektorių bei išaugę technologijų perdavimo finansiniai rezultatai;
- tyrėjams sudaryta galimybė komerciškai realizuoti savo know-how ir iš to gauti papildomų pajamų;
- technologijų perdavimo finansiniai rezultatai leis valstybinio ir viešojo sektoriaus (IMC ir VULSK) organizacijoms pačioms finansuoti savo technologijų perdavimo veiklą ir plėtrą be valstybės dotacijų.
SVEIKATOS PRIEŽIŪROS PASLAUGŲ TEIKIMO MODELIS ONKOLOGINĖMIS LIGOMIS SERGANTIEMS PACIENTAMS PANDEMIJŲ ATVEJAIS
Projekto Nr.  P-DNR-21-37
Projekto pradžia – 2021 m. balandžio 27 d.
Projekto pabaiga – 2021 m. gruodžio 31 d.
Projekto vertė – 317 914 Eurfinansavimą skyrė Lietuvos mokslo taryba
Projekto koordinatorius – Nacionalinis vėžio institutas

Projekto mokslinio tyrimo vadovas – habil. dr. Sonata Jarmalaitė

Projekto partneriai – VšĮ Vilniaus universiteto ligoninė Santaros klinikos ir Lietuvos sveikatos mokslų universitetas

VUL Santaros klinikų projekto dalies vadovė – doc. dr. Jelena Rascon

Projekto tikslas – parengti  tvarų, lanksčiai prisitaikantį prie kintančių aplinkybių ir signalinių stebėsenos indikatorių valdomą, onkologinių paslaugų teikimo modelį bei pateikti rekomendacijas sveikatos priežiūros įstaigoms ir jų veiklą reguliuojančioms institucijoms.
 
Projekto aprašymas. Onkologiniai susirgimai yra antra mirties priežastis Europoje ir Lietuvoje, o vėžio sukeliama ligų našta, vertinama prarastais potencialiais gyvenimo metais, Lietuvoje sudaro 21 proc. COVID-19 pandemijos sąlygomis, sutrikus onkologinių paslaugų teikimui, dėl atidėtos ar nesuteiktos pagalbos, iškyla grėsmė, kad gali išaugti priešlaikinio mirtingumo rodikliai.

Europoje vienas iš sveikatos politikos prioritetų yra sergamumo ir mirtingumo nuo vėžio mažinimas ir valdymas, kuris tampa ypač svarbus ekstremalių situacijų, tokių kaip pandemija atvejais. Europos Komisija numato 2020 m. gruodį patvirtinti Europos vėžio įveikimo planą (angl. – European Beang Cancer Plan), kuris apima visas ligos valdymo stadijas 4 srityse: prevencijos, diagnostikos, gydymo ir gyvenimo kokybės užtikrinimo. Pandemijos sąlygomis ypatingas dėmesys turi būti skiriamas paslaugų tęstinumo užtikrinimui visuose lygiuose.

Dėl Covid-19 pandemijos ir šalyje paskelbto karantino apribojimų sutriko sveikatos priežiūros paslaugų teikimas pacientams, sergantiems tiek onkologinėmis, tiek kitomis ligomis (sumažėjo paslaugų prieinamumas, atidedamas paslaugų teikimas, kuris lemia sunkesnę pacientų klinikinę būklę, poreikį sudėtingesniam gydymui bei blogesnius gydymo rezultatus). Onkologinių pacientų patekimas į SGĮ pandemijos pradžioje buvo ženkliai pristabdytas dėl trikdžių pradiniuose, pacientus siunčiančiuose paciento kelio etapuose. Covid-19 pandemija sveikatos priežiūros sistemos valdymo kontekste yra vertinama kaip ekstremali situacija (nelaukta, didelio masto, greitai besikeičianti ir didelį pavojų gyventojų sveikatai ir gyvybei kelianti situacija) sistemai, kurią suvaldyti galima padidinus sveikatos priežiūros sistemos tvarumą. Pandemijos (ar kitos ekstremalios situacijos) sukeltą krizę galima suvaldyti laiku sustiprinus sveikatos priežiūros sistemos valdymą, finansavimą, padidinus žmogiškuosius ir materialinius resursus bei užtikrinus lankstų ir alternatyvų sveikatos priežiūros paslaugų teikimą. Sklandžiai funkcionuojanti grandinė – pacientas (aktyvus kreipimasis patikrai ar dėl sveikatos nusiskundimų) – pirminė sveikatos priežiūros įstaiga (PSPĮ)/kita ambulatorinė asmens sveikatos priežiūros įstaiga (ASPĮ) (šeimos gydytojas, gydytojas specialistas), kur vyksta paciento ištyrimas, siuntimas specializuotai pagalbai gauti) – SGĮ (detalus ištyrimas ir gydymas) yra ypač svarbi vėžiu sergantiems pacientams, kadangi gydymą šie pacientai gali gauti tik paskutiniu paciento kelio etapu. Operatyvus paciento kelio administravimas yra daug laiko ir žmogiškųjų resursų reikalaujantis procesas, todėl siekiant šį procesą pagreitinti ir išlaikyti nekintantį pandemijos sąlygomis, jį būtina automatizuoti, minimizuojant žmogiškųjų išteklių poreikį.

Ne onkologinėmis ligomis sergančių pacientų srautų organizavimas susijęs su 1) pacientų diferenciacija į skirtingas ligas pagal patiriamus simptomus, 2) skirstymu į urgentines ir lėtines būkles bei 3) pacientų siuntimu gydymo paslaugoms gauti į skirtingo lygio ligonines. Tokiu būdu, centralizuotai monitoruojant pacientų srautus pagal šiuos požymius, paslaugos gali būti perskirstomos, urgentinės būklės gali būti stabilizuojamos, vieni centrai gali perimti kitų centrų funkcijas. Onkologinių pacientų kelias yra iš esmės kitoks – žemesnio lygio ASPĮ skirtos tik pradinei pacientų atrankai (įskaitant ir pirminių tyrimų atlikimą) ir sklandžiam pacientų siuntimui į SGĮ. Siekiant sukurti efektyvų LNL gydymo pandemijos metu modelį, onkologinių paslaugų teikimo algoritmas turi būti kuriamas atskirai nuo kitų LNL.

Onkologinės ligos pradžia dažniausiai yra besimptomė arba simptomai netrikdo įprastinio gyvenimo ritmo, todėl, ypač esant ekstremaliai situacijai medicinos įstaigose, simptomai gali būti ignoruojami. Dėl to jau pirmuoju žingsniu yra reikalinga situacijos stebėsena ir apie ją „signalizuojantys“ rodikliai bei intervencija į paciento paslaugų kelią tam, kad pacientai būtų papildomai informuojami ir motyvuojami kreiptis į PSPĮ atsiradus naujiems simptomams. Onkologinių ligų gydymo efektyvumą mažina ir prevencinių programų pristabdymas bei mažesnis pacientų aktyvumas jose. Pandemijų atveju, pacientui vis dėlto pasiryžus kreiptis į PSPĮ čia, kaip ir kitų susirgimų atvejais, susiduriama su planinių paslaugų apribojimais, galimybe gauti tik nuotolinę konsultaciją ir ilgesniu laukimo laiku gauti šeimos gydytojo ar gydytojo specialisto konsultaciją. Tai vėlgi atitolina paciento patekimą į gydymą galinčią suteikti SGĮ. Atkreiptinas dėmesys, jog dauguma kitomis lėtinėmis ligomis sergančių pacientų dalinę pagalbą (pradinį gydymą), laikinai stabilizuojančią paciento būklę, gali suteikti PSPC ar regioninė stacionarinė gydymo įstaiga, o onkologinius pacientus PSPC tik siunčia tolesniam ištyrimui bei gydymui ir administracinės logistikos sutrikimas lems, jog pacientas negaus pagalbos arba ji bus uždelsta.

Ypatingas dėmesys skirtinas vaikų piktybiniams navikams. Dėl atvejų retumo, diagnozė ir įprastomis sąlygomis pirminėje sveikatos grandyje būna sudėtinga, nes vėžys niekada nebūna pirmas diferencinės diagnozės sąraše. Pandemijų metu, apribojus sveikatos priežiūros paslaugų prieinamumą infekcijos požymių neturintiems pacientams, gydytojo konsultacija tapo sunkiai pasiekiama. Teikiant nuotolines konsultacijas tik telefonu (neturint vaizdo ryšio), ne visuomet pavyksta tinkamai įvertinti vaiko būklę, kurios mažas vaikas negali apibūdinti žodžiais, o tėvai ne visada gali adekvačiai įvertinti vaiko elgesio pasikeitimą. Apribojus šeimos gydytojo teikiamų paslaugų prieinamumą, vaikai, kuriems vėliau buvo patvirtinta kraujo vėžio diagnozė, į SGĮ pateko su itin gilia anemija, neutropenija. Tokie sveikatos sutrikimai lėmė pacientų hospitalizaciją į intensyvios terapijos skyrių, ko esant geresniam sveiktos priežiūros paslaugų organizavimui galima būtų išvengti.

Skirtinguose paciento kelio etapuose yra susiduriama su įvairiomis kliūtimis, todėl siekiant parengti visavertį paslaugų teikimo algoritmą pandemijų (ekstremalių situacijų) atvejais, onkologine liga sergančio paciento paslaugų gavimo kelias turi būti analizuojamas visose paslaugų teikimo lygmenyse – nacionaliniame, regioniniame ir savivaldybės. Prasidėjus pandemijai sveikatos priežiūros įstaigoms teko koreguoti įprastus veiklos modelius, remiantis savo patirtimi, nacionaliniu mastu teikiamomis rekomendacijomis ir teisės aktais. Tarptautinės organizacijos bei skirtingos profesinės draugijos ėmėsi iniciatyvos ir parengė rekomendacijas, konkrečių susirgimų ar gydymo būdų taikymui pandemijos sąlygomis. Europos medicininės onkologijos draugija (ESMO), atlikusi apklausas 18-koje šalių, paskelbė, kad „dabar labai svarbu vengti bet kokio gydymo vėlavimo, kuris galėtų turėti įtakos pacientų išgyvenimui, perskirstant išteklius vėžiu sergantiems pacientams ir toliau teikiant geriausią įmanomą gydymą”. Kitos šalys (pavyzdžiui, Kanada, Jungtinė Karalystė) jau pradėjo keisti savo vėžio valdymo strategijas: nustato tikslesnius pacientų srautų prioritezavimo kriterijus, siekia kuo greičiau atnaujinti ankstyvos diagnostikos programas, skatinti inovacijas ir pan. ASPĮ turima ir nuo COVID-19 pradžios sukaupta patirtis bei tarptautinių rekomendacijų gausa Lietuvoje leido iš dalies optimizuoti pacientų ir paslaugų srautus. Vis dėlto  siekiant užtikrinti visų vėžiu sergančių pacientų savalaikį gydymą bei efektyvų profilaktinių patikrinimų veikimą, reikalinga parengti tvarų ir lanksčiai prisitaikantį prie kintančių ekstremalių situacijų (pandemijų), stebėsenos indikatorių valdomą ir visų lygių sveikatos priežiūros įstaigas apimantį onkologinių paslaugų teikimo modelį, kurio įgyvendinimą užtikrintų išsamios nacionalinės onkologinių paslaugų teikimo gairės. Be to, COVID-19 pandemijos metu sveikatos priežiūros darbuotojai susiduria su padidėjusia profesine rizika bei išaugusia psichosocialinių rizikos veiksnių grėsme, kurių poveikis darbuotojų psichikos sveikatai yra dramatiškas – apie 50 proc. darbuotojų patiria aukštą distreso lygį, profesinį perdegimą, nemigą, nerimo ir depresijos simptomus, potrauminį streso sutrikimą, didesnį psichoaktyvių medžiagų vartojimą, išgyvena savižudybės riziką. Onkologinių paslaugų teikimo modelis, užtikrinantis geresnį onkologinių paslaugų valdymą pandemijų sąlygomis, prisidės prie neigiamų pasekmių darbuotojų psichikos sveikatai sumažinimo. Apibendrinant onkologiniams pacientams gydymas teikiamas išskirtinai trečio lygio paslaugas teikiančiose gydymo įstaigose ir visa sistema atlieka tik paciento nukreipimo (transliacijos) funkciją, tuo tarpu daugumai kitomis LNL sergančių pacientų tinkamą pagalbą gali suteikti ir antro ar net pirmo lygio gydymo įstaigos. Problemos pačiose gydymo įstaigose teikiant gydymo paslaugas onkologiniams pacientams nėra iš esmės išskirtinės, tačiau pacientų patekimas į SGĮ įstaigą labai priklauso nuo sklandžiai funkcionuojančio paciento paslaugų gavimo kelio algoritmo. Pandemijos metu, įvedus įvairius apribojimus ir nesant tinkamos situacijos stebėjimo ir valdymo sistemos (paslaugų teikimo modelio), pirmiausia sutriks onkologinių pacientų diagnostikos ir gydymo paslaugų teikimo kelias. Siekiant to išvengti, reikalingas onkologinių paslaugų teikimo modelis pandemijų sąlygomis bei tinkami infrastruktūriniai ir programiniai sprendimai automatizuotam žmogiškųjų ir materialiųjų resursų planavimui ir perskirstymui.
 
Operacinio lauko išmaniosios padidintos spalvų skyros apšvietimo sistemos sukūrimo paslaugos
Viešoji įstaiga Vilniaus universiteto ligoninė Santaros klinikos įgyvendina projektą „Operacinio lauko išmaniosios padidintos spalvų skyros apšvietimo sistemos sukūrimas (iLempa)" Nr. 01.2.1-LVPA-V-835-01-0004.
Projektas vykdomas pagal 2014-2020 m. Europos Sąjungos fondų investicijų veiksmų programos 1 prioriteto „Mokslinių tyrimų, eksperimentinės plėtros ir inovacijų skatinimas" įgyvendinimo priemonę Nr. 01.2.1-LVPA-V-835 „Ikiprekybiniai pirkimai LT".

Projekto pradžia
 – 2018 m. liepos 2 d. 
Projekto pabaiga – 2021 m. rugsėjo 30 d.
Projekto biudžetas – 313 745,66 Eur., iš kurių ES Europos regioninės plėtros fondo lėšos – 269 343,5 Eur.

Projekto tikslas – sukurti sveikatos priežiūros įstaigų poreikiams pritaikytą inovatyvią, padidintos audinių spalvų skyros, operacinio lauko apšvietimo sistemą – iLempą.

Projektas bus įgyvendinamas trimis etapais:
I etapu bus kuriama produkto koncepcija. Šio etapo metu bus finansuojami keturi geriausius rezultatus parodę tiekėjai.
II etapu bus kuriamas apšvietimo sistemos prototipas, atliekami bandymai. Šio etapo laikotarpiu bus finansuojami trys dalyviai, kurių prototipai geriausiai atitinka techninę specifikaciją bei siekiamą rezultatą.
III etapo metu planuojama pagaminti bandomąją iLempos partiją, finansuojami 2 dalyviai. Šis etapas nebus vykdomas.
Projekto metu planuojama sukurti iLempa leis sumažinti cheminių žymeklių naudojimą ir chirurginių klaidų skaičių bei atvers galimybes platesnių inovacijų medicinoje kūrimui ir taikymui. Įgyvendinant projektą tikimasi vystyti mokslo ir verslo bendradarbiavimą bei skatinti privataus verslo investicijas į mokslinių tyrimų ir (arba) eksperimentinės plėtros (MTEP) veiklas.

Ikiprekybinio pirkimo dokumentus rasite čia.
Ikiprekybinio pirkimo sąlygų viešojo aptarimo metu gauti klausimai-atsakymai 
Ikiprekybinio pirkimo 1-jo etapo rezultatai
Ikiprekybinio pirkimo laimėtojų, įgyvendinsiančių II pirkimo etapą sąrašas (PATIKSLINTAS)
Ikiprekybinio pirkimo 2-jo etapo rezultatai 
Dalyvių klausimai-atsakymai.
Klausimas Nr.1 
Kausimas Nr. 2brošiūra
Inovatyvių įtvarų gamybos technologijos sukūrimas galūnių traumas patyrusiems pacientams

Viešoji įstaiga Vilniaus universiteto ligoninė Santaros klinikos įgyvendina projektą „Inovatyvių įtvarų gamybos technologijos sukūrimas galūnių traumas patyrusiems pacientams“ Nr. 01.2.1-LVPA-V-835-01-0005.

Projektas vykdomas pagal 2014-2020 m. Europos Sąjungos fondų investicijų veiksmų programos 1 prioriteto „Mokslinių tyrimų, eksperimentinės plėtros ir inovacijų skatinimas" įgyvendinimo priemonę Nr. 01.2.1-LVPA-V-835 „Ikiprekybiniai pirkimai LT".

Projekto pradžia – 2018 m. rugpjūčio 1 d.

Projekto pabaiga – 2021 m. lapkričio 30 d.

Projekto biudžetas – 830 599,81 Eur, iš kurių ES Europos regioninės plėtros fondo lėšos – 712 505,05 Eur

Projektas bus įgyvendinamas trimis etapais:

I etapu bus kuriama produkto koncepcija. Šio etapo laikotarpiu bus finansuojami keturi geriausius rezultatus parodę tiekėjai.

II etapu bus kuriamas galūnių skenavimo ir 3D įtvaro gamybos sistemos prototipas, atliekami bandymai. Šio etapo laikotarpiu bus finansuojami trys dalyviai, kurių prototipai geriausiai atitinka techninę specifikaciją bei siekiamą rezultatą.

III etapu planuojama pagaminti 3D spausdinimui pritaikytos inovatyvios galūnių įtvarų gamybos technologijos bandomąją partiją, finansuojami 2 dalyviai. Etapas nebus vykdomas.
 

Projekto tikslas – sukurti naują technologiją, kurios pagalba skaitmeniu būdu bus atkurtas erdvinis galūnės vaizdas. Tam turėtų būti parinkta skenavimo technologija, sukurtas 3-jų dimensijų (3D) skeneris, sukurta erdvinių vaizdų apdorojimo programa bei sukurtas algoritmas įtvarų gamybai 3D spausdintuvu ir/ar susijusiomis technologinėmis priemonėmis.

Naujas produktas sumažintų komplikacijų galimybes traumas patyrusiems pacientams, būtų patogus dėvėti, greitai pagaminamas ir savo kaina konkurencingas esamoms galūnių imobilizavimo alternatyvoms. Įgyvendinant projektą tikimasi vystyti mokslo ir verslo bendradarbiavimą bei skatinti privataus verslo investicijas į mokslinių tyrimų ir (arba) eksperimentinės plėtros (MTEP) veiklas.

Ikiprekybinio pirkimo dokumentus rasite čia

Ikiprekybinio pirkimo dokumentų aktuali redakcija nuo 2018-11-16. 

Ikiprekybinio pirkimo sąlygų viešojo aptarimo metu gauti klausimai – atsakymai .

Pasiūlymų vertinimo eilė ir laimėtojai.

Ikiprekybinio pirkimo I etapo rezultatai

Ikiprekybinio pirkimo II etapo vykdytojai

II etapo rezultatai 

Dalyvių klausimai-atsakymai

Klausimas Nr. 1

Klausimas Nr. 2

Klausimas Nr. 3

Klausimas Nr. 4

Klausimas Nr. 5 

Klausimas Nr. 6

Jungtiniai veiksmai įdiegiant ŽIV, virusinių hepatitų, tuberkuliozės ir lytiškai plintančių infekcijų prevencijos, testavimo ir priežiūros strategijas Europoje (INTEGRATE)

Bendra projekto informacija

Projektas INTEGRATE vykdomas nuo 2017 iki 2020 metų rugpjūčio mėnesio ir finansuojamas ES 3-iosios Sveikatos programos moksliniams tyrimams ir inovacijoms lėšomis.

Projekto akronimas: INTEGRATE

Projekto visas pavadinimas: INTEGRATE – Jungtiniai veiksmai įdiegiant ŽIV, virusinių hepatitų, tuberkuliozės ir lytiškai plintančių infekcijų prevencijos, testavimo ir priežiūros strategijas Europoje.
Identifikavimas: HP-JA-2016 - ŽIV, virusinių hepatitų, tuberkuliozės ir lytiškai plintančių infekcijų prevencijos ir priežiūros kokybė.
Darbo programos tikslas: padidinti integruotą ankstyvą ŽIV, virusinių hepatitų, tuberkuliozės ir lytiškai plintančių infekcijų diagnostiką ir prevenciją ES šalyse narėse iki 2020 m.
Dotacijos numeris: 761319

Numatoma projekto kaina: 2 499 846,35 Eur
ES parama:  1 999 877,08 Eur 
Trukmė: 36 mėnesiai (pradžia – 2017-09-01)
Koordinatorius: Sveikatos, imuniteto ir infekcijų kompetencijos centras  – CHIP

Pagrindinis projekto INTEGRATE tikslas – pagerinti sampratą apie ŽIV infekcijos, virusinių hepatitų, tuberkuliozės ir lytiškai plintančių infekcijų ankstyvąją diagnostiką ir prevenciją bei įdiegti integruotus veiksmus, susijusius su šių infekcijų ankstyvąja diagnostika ir prevencija šalyse-partnerėse.
Projektas INTEGRATE jungia 29 partnerius iš 16 šalių (Kroatijos, Danijos, Estijos, Graikijos, Vengrijos, Airijos, Italijos, Lietuvos, Maltos, Lenkijos, Rumunijos, Slovakijos, Slovėnijos, Ispanijos, Jungtinės Karalystės ir Serbijos) visuomenės sveikatos institucijų, ligoninių (infekcinių ligų ir mokslinių tyrimų skyriai), nevyriausybinių organizacijų ir universitetų. 
Projekto veikloje dalyvauja keturi partneriai iš Lietuvos – Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikos (VUL SK), Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos (NVSPL), Respublikinio priklausomybės ligų centro (RPLC) ir Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC).

KIti projekto INTEGRATE tikslai:
  • Paremti jungtinių veiksmų įdiegimą atliekant savalaikį ataskaitų teikimą, sklaidą ir vertinimą projekto laikotarpiu 2017-2020 m.
  • Paremti nacionalines institucijas vertinant ir tikslinant esamas strategijas ir veiksmų planus siekiant įdiegti veiksmus, susijusius su ŽIV infekcijos, virusinių hepatitų, tuberkuliozės ir / arba lytiškai plintančių infekcijų ankstyvąja diagnostika ir prevencijos kokybe įtraukiant Europos pagrindinius suinteresuotus asmenis iki 2020 m.;
  • Optimizuoti ir paremti ištyrimo dėl ŽIV infekcijos, virusinių hepatitų, tuberkuliozės ir lytiškai plintančių infekcijų ir priežiūros racionalizavimą; paremti sveikatos priežiūros ir visuomenės atstovus siūlant ištyrimą ES šalyse narėse iki 2020 m. adaptuojant ir įdiegiant susijusius inovatyvius metodus.
  • Patobulinti ištyrimą dėl ŽIV infekcijos, virusinių hepatitų, tuberkuliozės ir lytiškai plintančių infekcijų ir priežiūros stebėseną bei vertinimą; patobulinti duomenų integravimą  į nacionalinės priežiūros bei ištyrimo ir priežiūros stebėsenos sistemas įtraukiant atsakingus asmenis iki 2020 m.
  • Pagerinti informacinių ryšių ir technologijų priemonių naudojimą ir partnerių informavimą jungtinėje ŽIV infekcijos, virusinių hepatitų, tuberkuliozės ir lytiškai plintančių infekcijų prevencijoje ES šalyse narėse iki 2020 m.
  • Užtikrinti stipresnį pasirengimą visose ES šalyse narėse gerinant sveikatos priežiūros specialistų, visuomenės organizacijų ir visuomenės sveikatos institucijų gebėjimus rengiant ŽIV infekcijos, virusinių hepatitų, tuberkuliozės ir lytiškai plintančių infekcijų diagnostikos įdiegimo ir priežiūros mokymus.
Kadangi ŽIV infekcija, virusiniai hepatitai, tuberkuliozė ir lytiškai plintančios infekcijos yra tarpvalstybinės grėsmės asmens sveikatai, kurios labiausiai veikia pažeidžiamų grupių asmenis ir kurioms reikia individualių intervencijų, tampa svarbu turėti daugialypį požiūrį siekiant sumažinti naštą visuomenės sveikatai ir nustatyti optimalią įdiegiamų priemonių dalį.
Projekto INTEGRATE metu bus apžvelgtos ir panaudotos esamos efektyvios priemonės, kurios buvo sukurtos siekiant sumažinti ligų perdavimą, optimizuoti ankstyvąją diagnostiką bei priežiūrą vienos arba daugiau ligų srityse. Vykdant tarpusavio vertinimą, bus nustatytos priemonės, kurios gali būti naudingos kitoms ligoms, ir įvertintas šių priemonių pritaikymas arba tolesnio tobulinimo poreikis. Taigi projekto INTEGRATE metu bus sukurta platforma siekiant palengvinti šių priemonių ir jų tarpusavio susiejimo galimybes, įvertinti pritaikymo ar tolesnių naujovių poreikį bei panaudoti daugialypius metodus identifikuojant ir įdiegiant optimalius būdus.
Projektas INTEGRATE remia Komisijos komunikavimo „Kova su ŽIV/AIDS Europos Sąjungoje ir kaimyninėse šalyse” ir „ŽIV/AIDS veiksmų planas Europos Sąjungoje ir kaimyninėse šalyse” įdiegimą užtikrinant geresnį pasirengimą tarp ES ir nustatant inovatyvias įrodymais pagrįstas ištyrimo ir prevencijos priemones siekiant sumažinti naujų ŽIV, virusinių hepatitų, tuberkuliozės ir lytiškai plintančių infekcijų atvejų skaičių prioritetinėse grupėse.
Projekto INTEGRATE struktūra
Integruoti jungtiniai veiksmai yra suskirstyti į 8 darbo paketus (DP):
DP1: Koordinavimas
DP2: Skleidimas
DP3: Monitoravimas ir įvertinimas
DP4: Strategijų vystymas ir įvertinimas
DP5: ištyrimo dėl ŽIV, virusinių hepatitų, tuberkuliozės ir lytiškai plintančių infekcijų ir priežiūros integravimas
DP6:  ištyrimo dėl ŽIV, virusinių hepatitų, tuberkuliozės ir lytiškai plintančių infekcijų ir priežiūros monitoravimas ir įvertinimas
DP7:  Informacinių ryšių ir technologijų priemonių naudojimo ir partnerių informavimo gerinimas kombinuotai ŽIV, virusinių hepatitų, tuberkuliozės ir lytiškai plintančių infekcijų prevencijai
DP8: Gebėjimų stiprinimas
VUL SK  daugiausia dalyvauja DP5 ir DP7 veiklose.
DP5  siekia palengvinti ištyrimo dėl ŽIV, hepatito B, hepatito C, lytiškai plintančių infekcijų įdiegimą ir optimizuoti pagrindinių ir rizikos grupių ištyrimą. DP5 metu esamos priemonės bus patobulintos ir išplėstos siekiant pagerinti savikontrolės ištyrimą ir priežiūrą bei paremti programas siekiant pasiekti pažeidžiamas populiacijas ir užtikrinti asmenų, kurie patys atlieka savikontrolės ištyrimą, priežiūrą.
DP7 siekia pagerinti Informacinių ir ryšių technologijų priemonių naudojimą ir partnerių informavimą pritaikant ir išbandant inovatyvias informacinių ir ryšių technologijų programas siekiant plačiau skleisti ir teikti informaciją apie prevenciją, švietimą ir paramą rizikos grupių asmenims.

Šaltiniai:
 
Jungtinė veiksmų programa RD-Action
http://www.rd-action.eu/ (2015-2018) – Europos Sąjungos politikos ir gerosios praktikos retų ligų srityje vystymo ir sklaidos projektas, kurio svarbiausia veikla – Europos referencinių centrų tinklų steigimo ir vystymo procesų skatinimas, išsamios informacijos apie retų ligų sritį šaltinio State of the Art koordinavimas, nacionalinės retų ligų politikos ir sveikatos priežiūros organizavimo retų ligų srityje skatinimas.
Jungtinė veiksmų programa Joint Action Rare Cancers
https://jointactionrarecancers.eu/ (2016-2019) – Europos Sąjungos ir nacionalinės politikos bei gerosios praktikos retų vėžių srityje formavimo ir diegimo projektas. Tarp svarbiausių šios programos veiklos sričių yra numatyta gerinti epidemiologinę retų vėžių stebėseną Europoje, diegti aukščiausius standartus klinikinės praktikos ir mokslinių bei klinikinių tyrimų srityse, skatinti inovacijų diegimą. VUL Santaros klinikos aktyviai dalyvavo visose JARC veiklose kaip vienas iš pagrindinių programos partnerių.
Paskutinį kartą redaguota: 2023-05-11
Į viršų