2020 metų kovo mėnesį Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikose buvo įkurtas Plautinės hipertenzijos kompetencijos centras (KC), kuriame darniai bendradarbiauja entuziastingi įvairių specialybių gydytojai: pulmonologai, kardiologai, intervenciniai kardiologai, radiologai, reumatologai, anesteziologai, kardiochirurgai ir kitų specialybių medikai.

Plaučių arterinė hipertenzija (PlčAH) – tai gana reta (< 10 % visų sergančiųjų plautine hipertenzija) ir negydant mirtina liga, kuria sergant išgyvenamumas laiku nenustačius tikslios diagnozės ir nepritaikius tinkamo gydymo nesiskiria nuo sunkių vėžinių susirgimų.

PlčAH paplitimas 15-60 sergančiųjų milijonui suaugusiųjų, kasmet nustatomi 2,4 -10 nauji atvejai/mln. gyventojų, remiantis įvairių šalių registrų duomenimis. PlčAH suserga dažniausiai jauni, darbingi žmonės, kartais ir vaikai. Vidutinis išgyvenamumas nuo diagnozės nustatymo be tinkamo gydymo – apie 2,8 metų, sunkioms formoms dar trumpesnis: 6 - 10 mėnesių.

Pasaulyje šiuos pacientus sėkmingai gydyti atsirado galimybė nuo 1995 metų, o mūsų šalyje – nuo 2005 metų. Skiriant tinkamą gydymą išgyvena ir gali būti naudingi visuomenei ~ 75 % sergančiųjų PlčAH.

Lietuvoje šiuo metu registruoti 7 efektyvūs vaistai PlčAH specifiniam gydymui, veikiantys 3 skirtingas patogenetines grandis. Jei gydymas vienu vaistu neefektyvus, paprastai yra skiriami vaistų deriniai. Jei gydant medikamentais negaunama pakankamo efekto, pacientui dar gali padėti plaučių ar širdies ir plaučių transplantacija.

Kompetencijos centro tikslas – pacientų, sergančių reta ir ypač sunkia patologija – plaučių arterine hipertenzija bei lėtine trombine embolinė plautinė hipertenzija – tikslus šiuolaikinis ištyrimas ir gydymas bei  tolesnė šių pacientų priežiūra. Vykdome atrankos programas ligoniams,  sergantiems sistemine skleroze ir ruošiamiems kepenų transplantacijai.
Centro istorija
2008 metais generalinio direktoriaus prof. akad. Aleksandro Laucevičiaus įsakymu Vilniaus universiteto ligoninėje Santariškių (dabar – Santaros) klinikosebuvo suburta darbinė Plautinės hipertenzijos grupė, kuriai vadovavo hab. dr. Alicija Dranenkienė. Jos nariai buvo pulmonologas doc.R. Zablockis, kardiologė, vaikų kardiologė dr. L. Gumbienė, intervencinis kardiologas dr. G. Davidavičius, anesteziologas-reanimatologas doc. A. Baublys.

Grupė parengė ir išleido Plautinės hipertenzijos diagnostikos ir gydymo metodines bei praktines rekomendacijas, 2009 metų spalio 16 dieną Vilniuje suorganizavo respublikinę konferenciją „Plautinės hipertenzijos diagnostika ir gydymas", kurioje dalyvavo ~ 350 gydytojų ir ~ 20 slaugos specialistų iš visos Lietuvos (kardiologų, pulmonologų, anesteziologų, reumatologų, kardiochirurgų, vaikų kardiologų, radiologų, internistų). Paskaitas skaitė ir du kviestiniai lektoriai iš Vokietijos.

VUL Santaros klinikose įdiegtos naujos metodikos atitinkančios Europines rekomendacijas šios ligos diagnostikai, pagerintas ir pagreitintas ligonių ištyrimas įtraukiant įvairių specialybių gydytojus.

Bendradarbiaujant su Širdies chirurgijos centru ir garsiais JAV bei Vokietijos centrais įdiegtos plaučių tromboendarterektomijos operacijos, reikalingos sergantiesiems lėtine trombine emboline plautine hipertenzija. Kardiochirurgai (doc. R. Karalius, R. Širmenis), anesteziologai (dr. R. Samalavičius, K. Urbonas) ir kardiologė  dr. L.Gumbienė stažavosi garsiuose chirurgijos centruose Thronton klinikoje San Diege, Kerkhoff klinikoje Bad Nauheime. Šios operacijos atliekamos nuo 2010 m. Bendradarbiaujant su Lenkijos Otwock’o plautinės hipertenzijos centru 2019 metais pradėtos balioninės plaučių arterijų angioplastikos procedūros pacientams (T. Ivanauskienė, S. Čėsna).
Kuo mes ypatingi
Plautinės hipertenzijos kompetencijos centras (KC) yra didžiausias centras Lietuvoje. Šio centro pacientų stebėsenos sistemoje yra daugiau nei 500 asmenų. Šiuo metu centre stebima ir gydoma per 140 pacientų sergančių Plaučių arterine hipertenzija (PlčAH) ir lėtinės plautinės embolijos sukelta plautine hipertenzija (LTEPH), visiems jiems skiriamas Valstybinės ligonių kasos (VLK) kompensuojamas savitasis plaučių arterinės hipertenzijos gydymas. Sergantieji LTEPH atrenkami ir siunčiami atlikti plaučių endarterektomiją ir / ar balioninę plaučių arterijų angioplastiką.

Plautinės hipertenzijos KC atliekami biocheminiai, genetiniai tyrimai, taikomi pažangūs ligos nustatymo metodai, radiologinė diagnostika. Nuo 2019 metų Plautinės hipertenzijos KC yra Europos referencinių centrų tinklo ERN-LUNG narys. 
Centre sukurta unikali stebėsenos sistema, kurioje kaupiami duomenys apie naujai diagnozuotus atvejus, stebima ligos eiga ir vertinamas gydymo efektyvumas. Joje sukaupti duomenys analizuojami ir nuolat atnaujinami.

Plautinės hipertenzijos KC prioritetine kryptimi laiko klinikinių, biomedicininių tyrimų vystymą, kuriais skatinamos medicinos inovacijos, o pacientai pirmieji gauna naują pažangų plautinės hipertenzijos gydymą. Plautinės hipertenzijos KC organizuoja ir vysto epidemiologinius gydymo rezultatų tyrimus ir nuolat tobulina gydymo protokolus pagal įrodymais grįstos medicinos principus.

Centro gydytojai organizuoja vietines ir tarptautines konferencijas, reguliariai dalyvauja tarptautinėse konferencijose, kur atnaujina savo žinias ir pristato centre atliekamų tyrimų rezultatus.

Susitikimas su pacientaisCentras aktyviai dalyvauja Lietuvos kardiologų draugijos, Lietuvos pulmonologų draugijos, „Žmonių sergančių plautine hipertenzija" asociacijos veikloje, organizuoja mokslines-praktines konferencijas, skirtas studentams, rezidentams, gydytojams ir pacientams.

Plautinės hipertenzijos KC bendradarbiauja su užsienio šalių klinikomis ir centrais: su prof. A. Torbickio (Lenkija), prof. P. Jansa (Čekija), prof. E. Gr vadovaujamais plautinės hipertenzijos centrais, keičiamasi patirtimi, aptariami ligoniai, skaitomos paskaitos (paskaitos 2012 m. Otvocke; 2013 ir 2014 m. Vilniuje); su prof. L. Sondergaard (Danija) ir jo komanda tiriant ir analizuojant Eizenmengerio sindromu sergančiuosius (PAH dėl ĮŠY). Renkami duomenys pagal suvienodintus protokolus; su dr A. Skride ( Latvija) ir kitais PH centrais.


KC darbuotojai dėsto VU studentams, rezidentams, gydytojams specialistams.  


Svarbi informacija dėl COVID-19

Plautinės hipertenzijos kompetencijos centro rekomendacijos pacientams, sergantiems plautine hipertenzija

Svarbu žinoti, kad sergantieji lėtinėmis širdies ir kraujagyslių, plaučių ligomis ir vyresnio nei 60 metų amžiaus žmonės, užsikrėtę koronavirusu COVID-19, turi didelę sunkių komplikacijų riziką.

Rekomenduojame:
• Reguliariai vartokite jums skirtus vaistus.
• Jei Jūsų būklė stabili, planinės konsultacijos plautinės hipertenzijos kompetencijos centre, įskaitant e. receptų vaistams išrašymą, bus atliekamos nuotoliniu būdu. Jums skirtą vizito dieną (arba anksčiau) telefonu su Jumis susieks centro darbuotojai. Prieš konsultaciją pasitikrinkite, ar turite pakankamai visų jums skiriamų vaistų (ne tik specifinės PH terapijos vaistų). Tokiu būdu siekiame apsaugoti Jus nuo užsikrėtimo infekcija bei mobilizuoti gydytojų pajėgas sunkiems ligoniams gydyti.
• Visavertiškai maitinkitės, vartokite pakankamai skysčių.
• Išlikite fiziškai aktyvūs: jei esate apmokyti, atlikite kvėpavimo mankštas ir fizinius pratimus namie, jogos pratimus, naudokite svarelius, kilimėlį, guminį kamuolį, pasitelkite pratimų videoįrašus. Nepersistenkite!

• Tinkama saviizoliacija:

  • Neikite iš namų be būtinos priežasties.
  • Apribokite socialinius kontaktus iki kartu gyvenančių asmenų.
  • Jei dėl svarbių priežasčių turite išeiti iš namų, laikykitės 2 metrų atstumo nuo kitų asmenų, kuo toliau nuo bet kokius peršalimo simptomus jaučiančiųjų ar sergančiųjų.
  • Paprašykite šeimos narių, draugų ar kaimynų, kad nupirktų jums reikalingų vaistų, maisto produktų.
  • Nesilankykite svečiuose, venkite viešojo transporto.
  • Venkite žmonių gausiai lankomų vietų.
  • Jei dirbate, rekomenduojame susisiekti su darbdaviu ir suderinti darbo iš namų galimybes.
  • Atidėkite bet kokias išvykas ar keliones.

• Kruopšti higiena:

  • Reguliariai plaukite rankas vandeniu ir muilu mažiausiai 20 sekundžių, ypač po apsilankymų parduotuvėse ir kitose viešose vietose. Jei nėra galimybės plauti rankas – dezinfekuokite.
  • Objektai, kuriuos reikia dažnai valyti ir dezinfekuoti: stalai, durų rankenos, vonios ir tualetų įranga, telefonai, klaviatūros, planšetės, jungikliai.
  • Nelieskite akių, burnos, nosies.
  • Įsitikinkite, kad Jūsų šeimos nariai daro tą patį.

• Veido kaukes dėvėti rekomenduojama siekiant apsaugoti save ir kitus nuo užkrėtimo, ypač jei jau sergate COVID-19 ar čiaudite, kosėjate. Išeidami iš namų dėvėkite kaukę (medicininę ar pačių pasisiūtą), denkite veidą skarele ar šaliku.

Iškilus papildomiems klausimams visada galite susisiekti su Plautinėss hipertenzijos kompetencijos centru telefonu 85 250 1442 darbo dienomis 9-13 val., arba elektroniniu paštu PHC@santa.lt

Būtinai skambinkite, jei sergate plautine hipertenzija ir lankotės plautinės hipertenzijos kompetencijos centre:
• jei suintensyvėjo dusulys;
• jei atsirado kraujo atkosėjimas;
• jei kartojasi skausmas krūtinėje;
• jei kartojasi ritmo sutrikimai, yra dažnas pulsas ( >100 k./min.);
• jei buvote nualpę.

Jei jaučiate peršalimo simptomus (galvos, gerklės skausmą, bendrą silpnumą, kaulų laužymą, kosulį, pasunkėjusį kvėpavimą), viduriuojate, karščiuojate (38 laipsnių ar aukštesnė temperatūra) be aiškios peršalimo priežasties, SKAMBINKITE savo šeimos gydytojui arba 1808.

Jei jaučiate minėtus simptomus ir 14 dienų laikotarpiu iki simptomų pradžios buvote užsienyje arba turėjote kontaktą su patvirtintu ar tikėtinu koronaviruso infekcijos atveju SKAMBINKITE 112 arba 1808.
Jei prireiktų vykti į gydymo įstaigą pasiimkite savo išrašą iš Plautinės hipertenzijos kompetencijos su kontaktais (tuo atveju, jei gydančiam gydytojui prireiktų susiekti su Plautinės hipertenzijos kompetencijos centru.

Jei plautinė hipertenzija Jums įtariama ir turėjote siuntimą atvykti į Plautinės hipertenzijos kompetencijos centrą planiniam pirminiam vizitui – jį perkelsime Jums patogiu laiku susisiekę su Jumis telefonu, kai tik pasibaigs karantinas dėl koronaviruso.

 

 

Paskutinį kartą redaguota: 2020-09-22
Į viršų